CHP’li Gürer: “EYT ile ait teklifteki düzenlemeleri ehliyetli bulmuyoruz”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlarla (EYT) ilişkin yasa teklifinin içeriğini ehliyetli bulmadıklarını söyledi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, EYT ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Afiyet Sigortası Kanunu ile 375 basit Kanun Hükmünde Kararnamede Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin, bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandığını anımsattı.

Düzenlemeyi tam bulmadıklarını kaydeden Gürer, “Meclis’e getirilen teklifte tamam kesimleri etraflıca tıpkısı tatlılıkla soruna yaklaşılmadığını gördük. AK Parti, EYT konusunda kendisini sorumlu görmüyor amma 2008’birlikte çıkarılan ayrımsız kanunla tekaütlük yaşı 58’ten kademeli kendisine 65’e çıkarıldı. Bu düzenlemede buna müteveccih seçme değişiklik kayran almıyor. Türkiye’üstelik bugün işe girenler daha çok 65 yaşında zor olabilecekler. Bu kanunu YANLIŞSIZ Öğür çıkardı.” diyerek konuştu.

“EYT’da yaşa takılanlardan sonra deminden birlikte DOĞRU Fırka’nin getirdiği bu teklifle emeklilikte prime takılanlar oluştu” diyen Gürer, bu konuda hem komisyonda hem üstelik umumi kurulda görüşlerini rapor ederek, tashih yapılması gerektiğini belirteceklerini aktardı.

AK Parti döneminde yapılan düzenlemeyle maaş rabıt oranının değiştirildiğini ve katsayının yüzde 70’ten yüzdelik 30’e indirildiğini dile getiren Gürer, şunları kaydetti:

“Bu düzenlemeyle zahmetli maaşlarında bati ayrımsız hak kaybı oluştu. Bugün emekliler için yeryüzü bağan aylık 5 bin 500 liralık. Tekaüt olacak EYT’lilerin kocaman bire bir bölümü bu maaş üzerinden tekaüt olacak. Şayet bu katsayı değişikliği olmasaydı 10 bin liranın üstünde bir maaşla zahmetli olacaklardı. Bu birlikte büyük aynı yanlışlık. Bu kanun teklifiyle maaş takayyüt oranında yüzdelik 70 katsayısına köylü dönülmesi gerekmektedir.”

Share: