CHP’li Ağbaba’dan işsizlik verilerine ilişkin açıklama Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba, “İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, aile-ağustos arası sabık dönemde işten atıldığı amacıyla başıboşluk ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 güç oldu.” ifadesini kullandı.

Ağbaba, mukayyet açıklamasında, erk temsilcilerinin “Türkiye’de aylakçılık olmadığını” söylemelerine rağmen, 8 mahiye dönemde ortalama seçkin kamer 138 bin 243, seçkin dönme ise 4 bin 608 kişinin işten atıldığını savundu.

İşten atılanların sayısının arttığını, işsizlik ödeneği alanların sayısının ise azaldığını sav fail Ağbaba, şunları kaydetti:

“İŞKUR verilerine bakarak bu yılın 8 ayında, familya-ağustos arası güzeşte dönemde işten atıldığı üzere aylaklık ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 sevimli oldu. Ocak-ağustos ayları beyninde 1 milyon 105 bin 947 kişi işten atıldığı için işsizlik ödeneğine referans yaparken referans yapanlardan hoppadak 538 bin 798 can tahsisat almaya doğruluk kazandı. Bu durumda işten atılanların az daha yarısı yanıt almaya hak kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan aylaklık ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında eski taban göre 5 bin 797 can azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de başıboşluk sigorta fonu işsizlerden çokça işverenlere ve yandaş sermayeye soy yerine aktarılırken işsizler ve işten atılanlarda bizzat iktidar aracılığıyla öz kaderlerine infirak ediliyor.”

Share: