CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Nallıhan’da kanaat önderleri buluşmasında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Sizden vakit kaybetmeden tıpkı husus istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu anca kullanın çünkü vicdani kanaate göre oy sarmak haddinden fazla önemlidir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki tıpkısı dernek salonunda düzenlenen “Kanma önderleri, muhtarlar ve sivil topluluk temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Tarımda “nahiye bazlı” üretime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, böylece kimin neyi ekeceğini ve devletin ürünü kaçtan alacağının bilineceğini söyledi. Türkiye’nin benzeri ekincilik planlaması olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bakıyoruz bu yıl soğan çok bol hep beraber soğan ekiyoruz. Tıpkısı sene bilahare bütün beraber hüsran ediyoruz. Galiba bölgelerde planlama. Söz Gelimi Karadeniz amacıyla çay, fındık stratejiktir orada toprak bazlı planlama hemen bu 2 kitap üzerinden yapılır. Erzurum’birlikte söyledim. Erzurum, Balkı, Kars, Iğdır, Tunceli, Elazığ o bölgenin tamamını Itidalli Doğu’nun ve Kafkasların bildirme büyük besicilik ve vücut istihsal merkezi açmak zorundayız.”

Kafkasların ve Ilımlı Doğu’nun almanak cilt ihtiyacının 30 milyar dolar olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bundan 1 milyar dolar bile alamadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Siz o bölgeyi besiciliğin merkezi haline getirir, tıpkı zamanda et ürünleri sanayisine, yem sanayisine dönüştürseniz, 30 milyar dolardan varsın 5 bilyon dolar bile tığ alalım.” dedi.

Burada sorumlunun siyaset kurumu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları yerinde üretimin yapıldığı temas köye, öğretmen gibi mortocu kabil tıpkı veteriner nasıp edileceğini, hayvanların aşılarının ve bakımlarının ücretsiz yapılacağını söyledi.

Toprakla uğraşılması durumunda ise ekincilik mühendisinin orada görevlendirileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Apayrı aynı molekül daha yapacağız, Cenabıhak baht ederse. Kırsalda müteharrik kadınlar ve gençler, kırsalda çalıştıkları sürece sosyal güvenlik primlerini büyüklük ödeyecek. Böylelikle kırsalda etkin kadının, o gençlerin emeklilik hakkı olacak.” diye konuştu.

Devletin akılla bilimle yönetilmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, devletin kişinin öz şahsi ihtirasları amacıyla yönetilemeyeceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Bire Bir insan her şeyi bilmez, onun birlikte altını çizeyim. ‘Ben her şeyi bilirim.’ diyen herif hiçbir şey bilmez refik. O nedenle ‘celal’ dediğiniz kurumda liyakat esastır. Bu bizim inancımızda bile böyledir.” dedi.

“Siyasete girdim genel başkanlığa kadar geldim. Zenginleştim mi bu arada?” diye soran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Namevcut rüfeka zenginleşmedim ama bakıyorsunuz ara sıra politikacılara deveyi hamuduyla götürmüş. Elbette oluyor bu? Bu zenginleşme cebin teri karşılığı zenginleşme değil, avanta. Beytülmale el uzatmaktır. Beytülmale halk uzatanlara önceki vatandaş kendisine siz cebin çıkacaksınız. Sitemse ben sitem ediyorum. İlla malı götürene mi gidip düşünce vereceğiz? Köle hakkı yiyene mi vereceğiz? Bire Bir üstelik yanlışsız, sizden toplanan seçkin kuruşun hesabını size veren insanları tercih edin. Kuruşun hesabını bir soralım bakalım, bu paralar nereye gidiyor. Verginin hesabını yöneltmek demokrasinin ana kuralıdır.”

Muhtarla ilgilendiren yapacaklarına dahi değinen Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun demokrasinin destek olduğunun altını çizdi. Bu topraklarda yapılan önce seçimin 1833’dahi Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ancak muhtarların bugün adalet ettikleri yerde olmadıklarını savundu. Muhtarların birleşik fikir pusulasında meydan alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, antrparantez içtimai yardımların muhtarlar yoluyla dağıtılması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, muhtarların mahalleleriyle ilgilendiren değişmeyen alınacaksa kesinkes meze sahibi olması ve ayrı tıpkısı bütçesi bulunması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin olduğunu ancak Türkiye Muhtarlar Birliğinin bulunmadığını tamlayan Kılıçdaroğlu, haddinden fazla modüler yapısı olan muhtarların kesinkes bağlanak olması gerektiğine meni etti. Parçalanmamış bu anlattıkları amacıyla “parayı nerden bulacakları” sorusunu birlikte soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye varlıklı tıpkı talih. Soya soya fasulyesi, yiye yiye bitiremediler. Ensesi Kalın bire bir ülke, imkanları olan aynı mutluluk. Nukut nereye kullanılıyor? Dava burada para nereye gidiyor? Siz, köprü yapıyorsunuz, eyvallah başımın konusunda hiçbir sevgili yok. Güreşçi Köprüsü, yol, hastane ne yaparsa başımın üstüne. Ama ego dünyanın yer olağan sorusunu soruyorum, ‘Köprüyü, hastaneyi, yolu kaça yaptın?’ Bu yurttaş yerine benim görevim zira vergisini ben veriyorum. ‘Kamu-özel işbirliği’ yap, iyice. Müteahhit hangi yapar, ihaleye girer. Kar bile edebilirsiniz, uymazlık da edebilirsiniz. Ama bunlara, diyelim ki 10 bilyon dolarlık aksiyon veriyorlar. 10 milyar dolara kaynak güvence oluyor. 10 bilyon doların üzerine diyelim kim 30 bilyon dolarda dirimlik garantisi veriyorlar. Yani katiyen hüsran etmeyecek. Arada o kadar şişman farklar var ki yüzdelik 100, yüzdelik 200 garanti veriyorlar. Dolar, avro garantisi. Bu garantiyi yetmiyor aynı bile diyorlar kim ‘Şayet parayı dolar adına aldıysan Amerika’daki enflasyonu de ben vereceğim. Şayet parayı avro namına aldıysan, Avrupa’daki enflasyonu birlikte ego sana vereceğim.’ diyor. Kaçınızın haberi var bundan, çoğunuzun yoktur. Bunu bütçe görüşmelerinde söyledim. Anlattım, kızdılar, bağırdılar ‘Niye konuştun?’ diyerek, ben anlatacağım, konuşacağım o verdiğiniz garantileri, kimin parasını kime güvence ediyorsun. Fakirin fukaranın parasını götürüp birlikte 5’li çeteye mi tahsis edeceksin? 5’li çetelere verecekler, 5’li çeteler doyacak, Erkek Kemal onu seyredecek, asla seyretmeyeceğim, onların burnundan fitil fitil getireceğim. On Paralık kimse edişe etmesin. Buradan alacaksın kazanç kuracaksın, Amerika’üstelik de kazanç kuracaksın, burada oğlun olacak, orada kızın olacak, buradan milyon dolarları oraya götüreceksin Mösyö Eksiksizlik de bunu seyredecek. Yarayışlı efendim, serencam kuruşuna kadar getireceğim, bu millete vereceğim, kararlıyım. Dünyalık var, sebep namevcut? 5 kişiye dünyanın parasını veriyorsun.”

Kırat korumalı yatırım sistemini da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Paran varsa götürüp yatırıyorsun, faizin var, dolar garantin var, ‘vergi almayacağım.’ diyor. ‘Aynı dahi sana huzursuz cesaret vereceğim.’ diyor. Nereye geldik? Buyurun üreticisiniz tarlada çalışıyorsunuz haydi gidin bankadan itimat çekin, yüzde 13’le emniyet veren bir tane vezneci söyleyin bana. Biçim bankası yüzde 13’le bankalara veriyor, bankalar yüzdelik 30-35’le esnafa, tüccara veriyor, sanayiciye veriyor. Tıpkısı almanak bankaların sülale yüzde 501. Bu hortumları makasla keseceğiz. Birilerine giden paraları millete vereceğiz.” dedi.

“Rastgele saat ödenen nema 3 milyon 51 bin dolar”

2003’ten 2022 Temmuz’a kadar merkezi idare bütçesinden yapılan mecmu faiz ödemesinin 523 bilyon 441 milyon dolar olduğunu gelecek süren Kemal Kılıçdaroğlu, herhangi bir ay ödenen faizin 2 milyar 127 milyon dolar, seçme çevrim ödenen faizin 73 milyon 239 bin dolar, değme saat ödenen faizin ise 3 milyon 51 bin dolar olduğunu söyledi. Bu faizleri vatandaşın ödediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu 5’li çeteye kızmanın nedeni şu, 18 yılda bunlara sunulan toplam kamu ihalesi, garantili asla zarar etmeyecek, miktarını söyleyeyim 203 milyar 700 milyon dolar. Siz 203 milyar dolarlık aksiyon veriyorsunuz kul onlara kızmayacağım. Uzlaştırıcı koyuyorlar benimle ahbaplık etmek için, ‘Acaba onu da ikna boy bos miyiz?’ Sarayı kandırma edersin amma beni ikna edemezsin. Kimesne kusura bakmasın. Ben bu milletin hakkını ve hukukunu savunmak zorundayım. Yöntem halka hizmet etme sanatıdır, cebi imla değil. Böyle yapacağız. Hiç bulut etmeyin. Karamsarlığa kapılmayın. Sizden elden bire bir öz istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın zira vicdani kanaate bakarak fikir dercetmek çok önemlidir. Bizim anayasamız der ki ‘Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine bakarak değişmeyen verir.’ Vicdani tatmin, bazı fen insanları derler ki, Cenabıhak’ın yüreğimizdeki sesidir. Tüyü nakıs yetimin hakkını arkalamak, birilerine alışılmamış avantajlar temin etmek ve bilcümle bu avantajlar sağlanırken sizlerin karşı terinizin değerinin verilmemesini sorgulamak sizin hakkınızdır. O nedenle vicdani tatmin haddinden fazla önemlidir.”

Güruh, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının peşi sıra basına bağlı adına bitmeme etti.

(Bitti)

Share: