CHP Kadro Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Takım Başkanvekili Mutlak Özel, “Doğruluk ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye hüsran etti. Türkiye’yi iflastan yönetmek hemen ve hemen seçmenin elinde.” dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği matbuat toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Kişmiri amacıyla “gereğini yaptık” ifadelerini kullandığını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Taranoğlu ile Karaca’yı müşavirlik görevinden aldığını söyleyen Özel, şunları kaydetti:

“Haklarında yenilir yutulur iddialar olmayan bu eşhas hakkında cumhurbaşkanlığı danışmanlığından alınınca gereği mamul mı oluyor? Güya? Zehra Taşkesenlioğlu de ayrımsız daha mebusluk yapamayacakmış. Bu yaptığınız işin ahbaplık neresinde? Diyor kim ‘ego 2 danışmanı görevden aldım, halloldu.’ Ben o danışmanların müddeiumumilik sorgusunun haberini okumadım, ego o danışmanların gözaltı sürelerinin uzatıldığını okumadım, onların verdiği bilgilerle genişleyen bir faaliyetler, kelepçeler, gözaltılar, polis güçleri arabasına bindirmeler, güllabi minibüsüne sokulmalar, görmedik bunları. Hak sistemi öyle işliyor, bu pekâlâ bir gelişim?”

MHP İzmir Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in tanık olarak katıldığı davada cebin tarafın tanığını dövdüğünü sav eden Özel, “Kaçınan işler oluyor, murakabe kararı yapıyorlar ve tutukluyorlar. Cumhuriyet Savcısıyla bunu irade fail, uygulayan Temel Ceza hakimini Şanlıurfa’ya sürdüler. Sebep? Zahir sen MHP’nin Karaburun İlçe Başkanı’nı tutuklarsın? Hakeza bire bir uyum tutturmuşlar.” dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın Millet İttifakı ve CHP’nin teröristlerle bu arada olduğuna dair ifadeler kullandığını öne süren Hususi, “Bunu birlikte şeye dayandırıyor, ‘Demirtaş’la, Kavala’ya özgürlük’ demişiz diye… İkisiyle ait faziletli mahkeme kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Murafaa kararının üstünde olan kim ki? Suçsuzluklarına kayırıcı mahkemeler değişmeyen vermiş amma halen elan ‘ben burada oldukça onları salmam’ diyor. Mersin Ağacı, Adana, İstanbul, İzmir kadar büyükşehirlerde terör örgütü mensuplarının kadrolaşmalarını görüyormuş beyefendi, bu belediyeler adeta terör örgütünün yaymaca merkeziymiş. Şimdi bu iddiaları ispatlamayan müfteridir.” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Yunus Emre ilçesine sınırlı Karakoca Mahallesi’nde bir yer amacıyla ümran değişikliğine cevaz verdiğini aktaran Hususi, yankı-turizme açılacak bahse laf alanın Ergün’ün kızı Merve Ergün’e ait olduğunu argüman etti.

Özel, “İsmet Koca acep bir dirhem ar kırat misiniz? Siz partinin umumi sekreteri çıkıp buna karşılık verir misiniz? Bu millet, ulusçu muhafazakar partisiniz diye inanıp düşünce vermiş. Hakeza mi milli değerlere bağlısınız? Bu mu sizin muhafazakarlığınız?” diyerek konuştu.

Ergün hakkındaki iddiaların MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye anlatılmasını talip Hususi, “Derler kim, Ihtişam Beyi’n parayla pulla işi olmaz. Birisi ‘Celal Bey’e bunu anlatsın. Desin ki Büyüklük Satma, İsmet Satış susuyor amma bizimkiler bir belediyede ne işler çeviriyor.’ Kerem Bey güvendiği namuslu birisini görevlendirsin, bu işlere baksınlar. Şayet MHP buna susacaksa gitmek ki bu işte aşağılık tıpkı kurumsal kabulleniş var demektir. Onu dahi birkaç ahit zarfında göreceğiz. Bu işe Oran Satma tıpkı hamle yaparsa çıkıp Izzet Komutan’e buradan teşekkürname edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenci yurtları amacıyla köken benzeri hal üretilmeli”

Öğrenci yurtlarının geçen yıla göre kapasitesinin arttırılmasına rağmen mevcut ihtiyacı karşılamadığını argüman eden Hususi, yurtlar üzerine kaynak ayrımsız hal üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Hususi, bazı mangiz yurtlarına sunulan yardımların bütün yurtlardaki öğrencilere verilmesi gerektiğini, eve geçmek talip öğrencilerin kirasına dahi devletin destek vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni terbiye tedris yılının sorunlarla başladığını savunan Hususi, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun öğretmenleri yarıştırdığı, ayrıştırdığını söyledi. Hususi, Divan açılınca özel okulların lehine yapılan düzenlemeyi kalın kafalı takanak yasa teklifini sunacaklarını ifade etti.

Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılara birlikte değinen Özel, Türk pasaportu taşıyanların çile çekmeye bitmeme ettiğini, Schengen vizesi için çok detaylı süre bekletildiğini kaydetti. Özel, “Bu dönemde bu muamele üçüncü acun ülkelerine yapılıyor. Daha Çok Türkiye hoşur haddinden fazla itibarsızmış üzere davranılan benzeri talih haline geldi. Bunun tek sorumlusu dokunaklı aut siyasa, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Bu laf bire bir zaman evvel Dışişlerinin görmüş geçirmiş personelinin deneyiminden bilistifade, tıpkı diplomatik atak başlatılarak çözülmesi lazım.” dedi.

Ege’de Yunanistan’ın S-300’lerle Türk cenk uçaklarını tacizine ait ise Özel, “S-300’lerle bize sevkitabii kilidi atmışlar. Yanıt verelim, S-400’lerle radar kilidi atalım. Nerede bizim S-400’ler?” sorusunu yöneltti.

Ekonomiye değinen Hususi, “Orta Vadeli Program, 2023 hedeflerinin hüsran belgesi, Düpedüz bu. İcra, takanak, para şişkinliği ve cari peyda rekoru, Türkiye tutum modelinin ihraç belgesi. İcra dosya sayısı yüzde 23 kalık geçen yıl bugüne göre, KOBİ’lerin toplanmış borcu yüzdelik 43 kalık, vatandaşın borcu 3 ayda yüzde 20 artmış. Hak ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye iflas etti. Türkiye’yi iflastan yönetmek AK Parti’nin elinde değil, Halk İttifakı’nın katiyen değil, hemen ve hoppadak seçmenin elinde.” değerlendirmesini yaptı.

Share: