CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, PM toplantısının açılışında konuştu: (1)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde soylu erki bağımsızlığımız tehlikededir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 99’uncu yılı zımnında planlı Fırka Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuştu.

Sabah Anıtkabir’i konuşma ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, tüvana bir büyüklük için aynı siyasal partinin 99’uncu yılını kutlamasının, hem cumhuriyet hem dahi acun siyasa tarihi açısından son etap heybetli olduğunu söyledi.

Anıtkabir ziyaretine katılan 99 gencin PM’nin açılışında bile bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, toplantıya katılan gençleri, “Balaban ayrımsız çınarın, canlı filizleri” diyerek selamladı.

CHP’li olmanın amiyane aynı olay olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Rastgele şeyden önce CHP’li kalkışmak gitmek, vatanseverliktir. CHP’li atılmak almak demokrasiyi şartsız savunmaktır. CHP’li doğmak emretmek, karı erkek eşitliğini savunmaktır. CHP’li kalkmak emretmek, hukukun üstünlüğünü savunmaktır. CHP’li başlamak gitmek, her tip adaletsizliğe alın çıkmaktır ve Cumhuriyet Ahali Partili almak almak gelişigüzel şeyden önemlisi yürekli görünmek demektir. Hep olumsuzluklara alın sarp ve onuruyla yürüyen gönül demektir. Biz bunu Gazi’den öğrendik. Yeryüzü edisyon koşullarda de Kuvayımilliye ile Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukukla gelişigüzel mücadeleyi yaptılar. Yeryüzü edisyon koşullarda Cumhuriyeti kurdular. O nedenle CHP’li doğmak amiyane bir fenomen değildir. Aramıza gine uz geldiniz, haysiyet verdiniz sizlerle haysiyet duyuyoruz.”

Hangi koşullarda cumhuriyetin kurulduğunun bereketli bilinmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları’na atıfta bulundu.

“Çanakkale Geçilmez” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Çanakkale’bile savaş eden hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk hem silah arkadaşları seçkin karış yerey için hayatlarını verdiler, kanlarını döktüler. ve Çanakkale’yi 7 düvele karşı geçilmez kıldılar.” dedi.

Bu galibiyetten 2 yıl sonraları “geçilmez” denilen Çanakkale’nin aynı kişinin iradesiyle geçilir ağıl geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O, Çanakkale’yi geçemeyenler tıpkısı kişinin iradesiyle Çanakkale Boğazı’nı aştılar ve geldiler, Dolmabahçe’nin önünde demirlediler. Amma aynı güç elan vardı. Sebep Orduları Komutanı’ydı. İskenderun Hatay’dan geldi Haydarpaşa Limanı’na indi, karşıya geçerken düşman gemilerini gördü, kullandığı parçalanmamış tarihin cümlesidir, ‘Geldikleri kabilinden gidecekler’ diyerek. Münasebet anlattım? Aynı büyüklük tıpkısı kişinin iradesine doğrulama edilemez. 7 düvele cebin savaş edip Çanakkale’yi geçilmez kılanlar orada yatarken, bire bir kişinin iradesiyle. Aynı gemiler aynı askerler, aynı kuvvetler bire bir kişinin iradesiyle geliyorlar ve Osmanlı’yı nehiy ediyorlar. Onun üzere tıpkı kişinin iradesinin benzeri topluma hangi felaketlere kat açtığını hıfzetmek istiyorsanız, iki Çanakkale’ye bakacaksınız. Bugün geldiğimiz noktada devletin tıpkısı kişiye tasdik edildiğini biliyoruz bir kişiye. Yasama, yargı ve icra bulunmayan, demokratlık yok, askıda. Çetelerin dal gezdiği tıpkı Süreci yaşıyoruz. O nedenle gelişigüzel birimizin bu ülkeye cebin sorumluluğu var. Tarihimize alın sorumluluğumuz var.”

Halas Savaşı öncesinde tifo ve farklı hastalıkların dal gezdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, 400 bin askerin hastalıktan öldüğünü, ordudaki sıtma vakasının ise yüzdelik 40’lar seviyesinde olduğunu rapor etti.

Atatürk’ün o dönemi, “Uçurumun kenarında yıkkın bir mevki, nev düşmanlarla kanlı boğuşmalar, yıllarca süren savaş ve yorgun düşen tıpkı toplum ve bağımsızlığını kazanan tıpkısı büyüklük. Sevr’i yırtıp atıp Lozan’dahi bağımsızlığımızı hep emperyal güçlere onaylatan bire bir mutluluk.” diye niteleyerek tanımladığını nâkil Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuranlara alın bizim sorumluluğumuz var. Bizim borcumuz var onlara cebin. 99 yıldır bu partide görev alan hep bu mücadelenin tıpkısı parçası oldu, artık dahi ati kuşaklar da bu mücadelenin bire bir parçası olacaklar. Bozukluk bu mücadelenin bire bir parçası olacaklar? Çünkü Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk bize ‘çağcıl uygarlığı yakalayacaksınız ve onu açacaksınız’ dedi ve bizim yediden yetmişe herhangi bir birimizin ana hedefi çağdaş uygarlığı fark etmek ve onu aşmaktır. Onu aşacağız, onu sizler açacaksınız. Sizler uğraş edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Kavga sürerken Çocuk Diriğ Kurumunu kurdu”

Amasya Tamimi’nin çok büyük olduğunu ve bilcümle gençlerden onu dolgunca okuyup anlamalarını talip Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün henüz bağımsızlık mücadelesi sürerken 1921’üstelik Bala Esirgeme Kurumunu kurduğunu anlattı.

“O tüvana Türkiye Cumhuriyeti henüz Cumhuriyet ilan edilmeden önce o çocukları sahiplendi.” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bu ne demektir? O güre Cumhuriyet Altını aynı zamanda aynı sosyal ululuk demektir. Yoksula dal angıç geren ululuk demektir. Kişi evlatlarını düşünen kerem demektir. Sunma zor koşullarda bunları yaptı. Elan sonradan 19 Karı 1923 Mustafa Kemal’in çokça sunturlu benzeri cümlesi vardır. ‘Yeni Türk devleti cihangir benzeri mehabet olmayacaktır.’ Yani kavgacı tıpkı cesamet olmayacaktır. ‘Fakat eskimemiş Türkiye konuşu benzeri cesamet olacaktır.’ Zira kazançlı kalkınma savaşını başlatmak zorundaydı. Eğer siz iktisadi bağımsızlığınızı sağlayamazsanız, panel bağımsızlığını koruyamazsınız. Iktisadi bağımsızlığı sağlamanın yolu dışarıya ahali apaz açan bir Türkiye görüntüsü vermemektir. Dışarıya el apaz açarsanız ‘bana mal verin’ diye dilenirseniz, size siyasal koşullarını dayatırlar. Bugün 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde ekonomik bağımsızlığımız tehlikededir. Dışarıdan para gelmezse ülkeyi yönetemeyeceklerini görüyorlar. Düne büyüklüğünde kızdıkları, küfür ettikleri kişilerin ayağına gidiyorlar. Milli Halas savaşını veren tıpkı gelenekten gelen bu partinin mensupları olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlerin birilerine el avuç açmasını katiyen akilane bulmuyoruz ve akseptans etmiyoruz.”

(Sürecek)

Share: