Cenup Koreli çizerden düşündürücü paylaşım

Güney Koreli çizer Myeong Minho, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında taziye mesajını manidar tıpkısı çizim yaparak Türkiye ile Güney Kore ortada 73 sene öncesine uzanan el birliği bağlarıyla betimleme etti. Minho, Kore Savaşları’nda Türk askerinin desteğini ve depremler sonrası Türkiye’ye gelen Cenup Kore kurtartıcılarının desteğini iki ayrı çizimle vurguladı.

Minho çizimleriyle birlikte “Kardeşlerimin ülkesi Türkiye’ye taziyelerimi çizimlerle iletiyorum. Umarım kalbim kadar kırılmaz” mesajını paylaştı. Türkiye, 1950-1953 yılları arasında Şimal Kore ile Güney Kore beyninde başlayan savaşa TBMM’nin 1950 günlü oturumuyla uluslararası destek kapsamında er göndermişti.

KORE SAVAŞLARISavaşın esasen Temmuz 1953’teki ateşkese büyüklüğünde sabık sürede toplanmış 14.936 Türk askeri Kore’de fariza aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü esir düştü ve 2147’si yaralandı. Cenup Kore, Türk askerinin bu desteğini unutmadı ve iki devlet beyninde özel aynı ülfet oluştu.Cenup Kore Kerem Başkanı, depremlerle ilgilendiren “Bu tahakküm dönemde kalbim, Türkiye ve Suriye halkıyla gelişigüzel. Kore, sevdiklerini kaybedenlere bildirme derin başsağlığı dileklerimizi iletmektedir. Kore Savaşı’nda kanla yoğrulmuş muadele bağımız olan Türkiye’ye türlü olan seçme şekilde yardıma hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Share: