Çankırı haberleri! KASTAMONU – Ilgaz Dağı güzün farklı ulam tonlarıyla natür tutkunlarını ağırlıyor

“Anadolu’nun sen koca aynı dağısın” dizeleriyle şarkılara bahis olan Ilgaz Dağı, ziyaretçilerini güz renkleriyle ağırlıyor.

Kastamonu- Çankırı sınırındaki Batı Karadeniz’in 2 bin 587 rakımlı Balaban Lüzum Tepesi ile sunu faziletkâr dağı olan Ilgaz, sonbaharın cümle güzelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Baharın yeşili, kışın beyazıyla ziyaretçilerinin dikkatini çeken Ilgaz, güzün solgun, kahverengi ve kırmızının tonlarına bürünüyor.

Karaçam, sarıçam ve köknar ağaçları ile efdal kesimlerde çayırlıkların yaygın olduğu Ilgaz Dağı’nda kocaoğlan, aldanmaz, tilki, geyik, kara ve çandır domuzu kabil 30 civarında toy hayvanın yaşadığı biliniyor.

Ilgaz Dağı, içindeki siftinlik yollar ve yaprakların oluşturduğu rengarenk görüntülerle ziyaretçilerini etkiliyor.

Fotoğrafçıların ve doğa tutkunlarının gelişigüzel sezon ilgisini calip Ilgaz Dağı, sonbaharda dağdaki renklerin harmonisini görmeye gelen fotoğrafçılara farklı güzellikler sunuyor.

Doğa fotoğrafçısı Cebrail Keleş, AA muhabirine, birçok natür fotoğrafçısının bu mevsimde Ilgaz’ı görüşme ettiğini söyledi.

Ilgaz’ın her mevsim ayrı bire bir güzelliği bulunduğunu vurgulayan Bahadır, “Ilgaz Dağı’nda sonbaharın genişlik evire çevire renklerini aynı arada görmenin mutluluğu içindeyiz. Ilgaz Dağı, zirvesinden eteklerine kadar rengarenk oluyor. Kışın tepesinde karlar, eteklerinde rengarenk yapraklarıyla tahammülfersa tıpkı boyut güzelliği veriyor. Şairlerin dediği kabil, ‘Diğerleri mevsim, güz sanattır’. Ilgaz’birlikte üstelik bu sanatın sunu iyice anları yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

Çeşit zümre ağaçların rengarenk görüntüler sunduğuna dikkati çeken Keleş, “Ilgaz Dağı’nın eteklerinde ışıldamak kavaklar, sapsarı yaprakları ile katlanılamaz benzeri kaynak sunuyor. Bunun dışında kayınbirader, göknar ve çam gelmek amacıyla orman içre ayrımlı ağaçların yaprakları farklı renklerle kaynaşmış durumda. Bire Bir ressam tuvalinde hangi rengi istiyorsa Ilgaz’da şu anda o renkler var.” dedi.

Bahadır, dağda haddinden fazla sayıda yalan türü da bulunduğuna belen ederek, “Bu mantarlar adamakıllı benzeri görsellik sağlıyor ama ziyaretçilerimizi bilmedikleri mantarları yememeleri konusunda uyarıyoruz. Bu mevsim alelhusus Kanlıca mantarının ağırbaşlı olduğu benzeri zaman.” diye konuştu.

Share: