Çanakkale’de akarsu krizi kapıda: Hacir gelebilir

Çanakkale’da akarsu krizi kapıda: Kısıt gelebilir

Atikhisar Barajı’nda su seviyesi düştü, içmece ve kullanma suyuna kısıtlamalar gelebilir

Başkan Yardımcısı Mutluay:

“2020 yılında aldığımız önlemler kadar, aynı takım önlemler kabul etmek zorunda kalabiliriz”

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda su seviyesi 23 milyon metreküpe kadar düştü. Yağış olmaması ve kuraklığın devam etmesi halinde içme ve kullanma suyunda kısıtlamalar yaşanabilir. Çanakkale Uray Komutan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Atikhisar Barajı Çanakkale kentinin yegâne içme ve istimal suyu kaynağı. Şuandaki rezervimiz 23 milyon metreküp, doluluk oranımız yüzde 42,5. Kent ihtiyacı üzere haddinden fazla balaban tıpkı riziko olmamakla gelişigüzel önümüzdeki dönemin kurak geçmesi halinde 2020 yılında aldığımız önlemler kadar aynı topluluk önlemler kabul etmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Çanakkale’dahi yağışların muhtemel seviyede olmaması zımnında barajlardaki su miktarı gederek azalmaya başladı. Çanakkale merkezinin içme ve istimal suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp su kapasitesine cemaat Atikhisar Barajı’ndaki akarsu miktarı 23 milyon metreküpe düştüğü belirtildi. Kentin içmece suyu ihtiyacını bile karşılayan Atikhisar Barajı’nda su miktarının güzelce azalması konusunda kısıtlamalar yaşanabilir. Çanakkale Belediyesi yetkilileri ise içme ve kullanma suyunun tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları uyarıda bulundu.

Çanakkale Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı İrfan Mutluay, Atikhisar Barajı’nın site üzere dirimlik öneme sahip olduğunu belirterek, “Atikhisar Barajı Çanakkale kentinin biricik içmece ve kullanma suyu kaynağı. Şuandaki rezervimiz 23 milyon metreküp, doluluk oranımız yüzde 42,5. Site ihtiyacı üzere çok iri tıpkı risk olmamakla birlikte önümüzdeki dönemin yağışsız geçmesi halinde 2020 yılında aldığımız önlemler kabilinden ayrımsız topluluk önlemler kabul etmek zorunda kalabiliriz. Ama Atikhisar Barajı tıpkı zamanda tarımsal sulamada bile kullanılan tıpkı baraj. Dolayısıyla eğer yağmur düşmemesi halinde zirai üretim açısından dahi aynı riziko şuanda görülüyor. Çünkü kent ihtiyacı rüçhan adına karşılanacağı amacıyla. Tarımsal sulamada su verilemeyeceğinden âlem burada ayrımsız iktisadi zayi olması bahis konusu. Ancak aldığımız meteorolojik verilere bakarak da 10 Ocak tarihinden sonradan yağışlı tıpkı döneme gireceğin öngörüyor uzmanlar, umutla bekliyoruz” dedi.

Çanakkale’üstelik, 2020 yılında tehlikeli bir yağışsızlık yaşadıklarını da hatırlatan Başbuğ Yardımcısı zeki Mutluay, “Akarsu seviyemiz o zamanlar yavaş anlamda azalmış, yüzdelik 22’ler seviyesine düşmüştü. Uray Encümeni kararıyla dahi bire bir bando önlemler aldık. Aldığımız önlemler oto yıkamalarda kısıtlamalara gittik ve burada rastgele kamer mukannen tıpkı tonajın üzerinde su kullanımına cevaz vermedik. Kentlilerimize daima uyarılarda bulunduk. Özellikle basak yıkamaları, işyeri önleri yıkamaları, bostan sulamalarının azaltılması evet dahi sulama yapılmaması, kısıtlı uygulanması üzere tekrar eş önlemler almak zorunda kalabiliriz. Ama dilerim bunların hiçbirini yaşamayız. Yağışlı dönemle birlikte barajımız dolar ve gerek site halkına gerekse tarımsal üretime bakım verir” diyerek konuştu.

Vatandaşlara de uyarılarda kâin Mutluay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan Sonra abuhava değişikliği ve iklim krizine ilişkin kuraklığı henüz yoğun periyotlarla yaşamaya başladık. Onun amacıyla vatandaşlarımız suyun yeryüzü zer malzeme olduğunu lütfen anlasınlar ve suyu mümkünse tasarruflu kullanmaya çalışsınlar. Buradan tarımsal anlamda suyu kullanan üreticilerimize kesin basınçlı sulama sistemlerini damlama ve yağmurlama kabil sistemleri devreye soksunlar, kullansınlar. Yüzey sulamaları infirak etsinler. Değişik aynı önerimde Celal Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne olacak. Bu iletim hatlarını barajların, lüzumlu Bayramiç Barajı lazım Çanakkale Barajı kabil konveksiyon hatlarının çıktı acilen kapalıya dönüşmesi gerekiyor. Sızma, buğulaşma ve tahliyeden kaynaklı kayıpların kaldırılması amacıyla ilişkin sisteme acilen dönüştürülmesi gerekiyor.”

2020 yılında kısıtlamalar yaşanmıştı

Çanakkale’nin içmece ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda 2020 yılında 12 milyon metreküp su kalmıştı. 3 yıl önceki yaşanan kuraklık zımnında barajda su miktarının adamakıllı azalması konusunda harekete geçen Çanakkale Belediyesi, kent kanalizasyon suyu kullanılarak hortumla vasıta, halı ve sergi yıkanmasını yasaklarken, endüstri tesislerinde kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesine, bahçe sulamalarının da mümkünse kuyu suyu kullanılarak ve damlama sistemi ile yapılması kararı almıştı.

Share: