ÇANAKKALE – İtilaf Devletleri’ne tutkun güçlerin Gelibolu’dan tahliyesinin 107. yılı

Hars ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Türk Milletini hep acun milletlerinden ayıran arz heybetli hususiyeti istiklalidir. Bu vatanın evlatları tek zaman istiklalini ve istikbalini bir apayrı otoritenin altına bırakmamıştır. İşte bu topraklar, istiklalimizin ve istikbalimizin arz kocaman, yer kutsi topraklarıdır.” dedi.

Demircan, İtilaf Devletleri’hangi vabeste güçlerin Gelibolu Yarımadası’ndan tahliyesinin 107. yılı nedeniyle Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Seddülbahir köyünde düzenlenen törene katıldı.

Dünyanın gelişigüzel yerinde her topluluğun bire bir hayat tarzı olduğunu belirten Ahmet Misbah Demircan, “Yemesi, içmesi, oturması, kalkması; buna kültürü diyoruz. Amma değme milleti birbirinden ayıran değişik tavırları ve hayat tarzları var. Türk Milletini hep acun milletlerinden ayıran sunu heybetli hususiyeti, istiklalidir. Bu vatanın evlatları, hiçbir antlaşma istiklalini ve istikbalini tıpkısı ayrıksı otoritenin altına bırakmamıştır. İşte bu topraklar, istiklalimizin ve istikbalimizin sunu kebir, yer mukaddes topraklarıdır.” diye konuştu.

Gelibolu’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu tabir eden Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onlar kavrayışsız dönmeyi asla irtical yurt, kavim ve simge aşkıyla siperden sipere aslanca şahlandılar. Onlar, bayrı tarihimizi, dünyada eşi ve ayrımsız görülmemiş aynı zaferle ferih ederek bizleri bugünlere kavuşturanlardır. Onlar isimleri hangi olursa olsun, tamamıyla Mehmet diye dillenenlerdi yüreklerde. Kurşun kurşuna geçse üstelik geçilmeyen Çanakkale’dahi ayrımsız ölür, bin dirilenlerdi. Küçücük yaşlarında, esas kucaklarından sıyrılıp, cephelerin kahramanı olan yapıncak kuzulardı onlar, yaraları kışır bağlar bağlamaz, gene cepheye koşanlardı.”

Vekil Yardımcısı Demircan, antagonist devletlerinin nehiy hedeflerinin 9 Karı 1916’da Seddülbahir’birlikte milletin cesaretle direnişiyle sona erdiğini kaydederek, “Çanakkale Cephesi kapanırken, vatanın kurtuluşu, tarihin değerli sayfalarına nakşoldu. İtilaf Devletleri’nin Gelibolu Yarımadası’ndan Tahliyelerinin 107. yıldönümü olan bugünde vazifemiz, bastığımız yeri yer diye mürur. Bu vatanın birliği ve dirliği hesabına ayrımsız dakika üstelik kararsızlık etmeden canını vermiş atalarımızın emanetini, yarınlara taşımayı bilmektir. Bu ihtisas ve düşüncelerle başta cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk girmek amacıyla Çanakkale cephesinin bilcümle kahramanlarını yağmur ve minnetle anıyorum.” dedi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir ise 107 sene evvel gerçekleşen haksızcasına saldıranların Türk milleti tarafından kebir ve haysiyetli bire bir savunma ile püskürtüldüğünü söyledi.

Türk milletinin çokça ayan ve net bir yengi kazandığını vurgulayan Kaşdemir, “Zaferleri ve mazisi insanlık tarihinde başlayan alp Türk ordusu, Mehmetçik, zaman yolculuğuna değerli sayfalarla bire bir yengi, bir kamet elan yazmıştır ve Çanakkale geçilememiştir. Bugün ati nesiller amacıyla canlarını feda eden o balaban kahramanların eren hatıraları bizlere emanettir. Onlara bizler amacıyla, bugünler üzere inandıkları kutsalların tehlikeye düştüklerini hissettikleri üzere canlarını seve seve ortaya koymuşlardır. Onları anlayan ve onları rüşvet eden torunları kendisine, onların hatıralarını her daim etken sancımak, onları uyarmak hepimizin görevi, borcudur. Çünkü bahşetmek, kaybetmektir. Bağışlamak, eksilmektir. Biz onları hatırlayarak bugünü dünle besleyeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra İstanbul Tarihi Türk Topluluğu Mehteran gösterisi sunuldu.

Törene Çanakkale Valisi İlhami Eskişehir Taşı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Ferik Rasim Yaldız, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Uray Başkan vekili Süleyman Canpolat, İl Güvenlik Müdürü Faruk Karaduman, İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Albay Sadi Temiz, Periferi Düzenlilik Garp Marmara Takım Komutanı Yarbay Ercan Kerem, belediye başkanları, siyasal parti temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı.

Share: