Çambükü’nde Osb İnşaatı İçin Ceviz Ağaçları Kesildi, Köylüler Duruma Reaksiyon Gösterdi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine tutkun Çambükü köyünde zaman hareket makineleri köy girişine mail benzeri alanda iş yaptı ve bölgedeki koz ağaçları kesildi. Bu ebat, bölgede yapılacak kombinasyon sanayi bölgesine (OSB) alın çıkanlar Çambükü halkının tepkisini çekti. Kesilen koz ağaçlarının tıpkısı gaziye ilgili olduğunu söyleyen ayrımsız karı, “Daha elbette güvenelim ki biz bu devlete, askere. Imdi bunu gaziye da yapıyorsalar bize çok hayli yaparlar. Nefesim yetmiyor, henüz bile ayrımsız özdek diyemiyorum. Utanmazlar. Hiç utanmıyorlar” dedi.

Taşova’ya kapalı Çambükü’nde köylülerin mera alanına yapılacak kombinasyon sanayi bölgesine karşı başlattıkları götürüm 53 günden beri bitmeme ediyor.

Köy halkı geri kesilen koz ağaçlarının adına direk dikmiş, direnişçi kadınlarla açıkgöz arasında gerginlik yaşanmıştı. Zorlu Dönmez ünlü yurttaş gözaltına alınmış ve akşam saatlerinde erkin bırakılmıştı.

Bu sabah dahi aksiyon makinelerinin Çambükü köyü girişine andıran alanda mesai yapması ve koz ağaçlarını kesmesi, karye halkının tepkisine bozukluk oldu. Çambükü halkı, köy girişine toplanarak çalışmalara reaksiyon gösterdi.

“ELAN NASIL GÜVENELİM Kİ BİZ BU DEVLETE, ASKERE”

Mera alanlarının cebren ellerinden alındığını dile getiren bire bir kadın, şunları söyledi:

“Bu köylüyü bu büyüklüğünde üzdüler, Cenabıhak bile onları üzsün inşallah. Torunlarımızın dibinde semere yiyeceği ağaçları, cevizleri, hepsini yıktılar. Bu devlete askeriye yapıp gazi olan çocuk, bugün zincir elinde, toprağın içinden ağaçlarını çıkartmaya çalışıyor. Aynen bunlar gibi dağlarda askerdi. Teröristlerin mayınlarına bastı bile o yavru gazi oldu. Şimdi o yavru, zincir elinde, zorla toprağın içinden babasının diktiği 40 yıllık ceviz ağaçlarını toplamaya gitti. Eyvah sorumluluk değil mi bize? ‘Gömmeyin o ağaçları’ dedik. Yalvardık komutana, ‘Ayrımsız yere yıkın’ diyerek ‘Ya üstelik kişi kessin’ dedik. Illet gitti de onları toprağa döktüler, yazık hata değil mi? Elan kuşkusuz güvenelim kim tığ bu devlete, askere. Artık bunu gaziye bile yapıyorsalar bize bir hayli çok yaparlar. Nefesim yetmiyor, henüz üstelik benzeri molekül diyemiyorum. Utanmazlar. Hiç utanmıyorlar. O buradan topal bacağıyla zincir elinde odun çekmeye giderken bu askerler görsün, selam dursunlar esenleme, o bala gazi. Esastan, gidip teröristin süresince gazi oldu o bala. Hem dahi ayrımsız hafta kaldığında. Biz, onu bateri zurnayla karşılayacakken ağlaya ağlaya karşıladık. Güle güle yolladık, iki pasaj değnekle karşıladık o köyün başında. Utanmadılar mı? Onun babasının içi, ciğeri yandı. O cevizleri zahir yıktınız? O, odunları pekâlâ götürsün oradan deminden.”

Askerle konuştuklarını nâkil bire bir başka karı vatandaş birlikte “‘Bak yavrum’ dedim, ‘bayanları abat abat yukarı çıkartacağım’. Köprünün başına geldim, biri geldi bana bağırdı. ‘Ego tıpkı husus yapmadım’ dedim, ‘ben askerine mi saldırdım, ne yaptım?’ Beni itti kaktı. Sen, bana bir kadın yerine elini uzatamazsın. Bana evladım üstelik uzatamaz elini” dedi.

“NUMARA GEÇİYORLAR BİZLE”

Benzeri değişik karı vatandaş birlikte şunları söyledi:

“Irmak kenarında gezerken askerin biri bağırıyor, ‘Aşağıda seyran orada, çıkışlı geldi yukarıya’ diyor. Orostopolluk geçiyorlar bizle. Biz, orostopolluk geçilecek aksiyon yapmıyoruz. Çabucak toprağımızı koruyoruz. Evimiz şurada, evimiz ayrımsız adım gittikçe. Böyle mi yapılacaktı bu tevhit sanayi? Biz, organizeye karşı değiliz, hesabına karşıyız. Biz ne yiyeceğiz?

“BEN, 1956 DOĞUMLUYUM, 20 GÜNDÜR TOPRAĞIN ÜZERINDE OTURUYORUM”

Bambaşka aynı kadın yurttaş, “Anlasınlar anlamasınlar, kendileri agâh. Kendileri nereye büyüklüğünde giderse oraya kadar gitsin, tığ onlara benzeri şey demiyoruz. Ama buraya kim amil olduysa, bu toprağa kim faktör olduysa Tanrı onu bildiğinden üstelik üzücü yapsın. Tığ böyle istiyoruz. Yoksa ego hangi yapacağım? Bizi bu kadar üzdüler. Ben, 1956 doğumluyum, 20 gündür toprağın üzerinde oturuyorum. Yazıklar olsun bu insanlığa” diyerek konuştu.

Çambükü halkı, köy girişinde inşaat çalışmalarını sürdüren hareket makinelerinin karye sınırına daha çok yaklaşmaması için alanda bekleyişlerini sürdürüyor.

Share: