Büyükşehir raylı tümce hattı, 48 kilometreye ulaşacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kentte şişman muvasala sistemini elan konforlu ve güvenli hale anlatmak amacıyla başlattığı, tamamlandığında raylı bütün hattı uzunluğunun 48 kilometreye ulaşacağı Anafartalar-Şehir Hastanesi-Mobilyakent Tramvay Hattı ve Talas Mevlana- Furkan Doğan Arası Tramvay Hattı projelerinde ateşli icraat layenkati sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında, ulaşımdan altyapıya, turizmden sağlığa, eğitimden spora derhâl seçkin alanda yatırımdan yatırıma hizmetten hizmete koşarak, format ve kırsalda eksiksiz Kayserililere dokunabilmek ve kaliteli bakım götürebilmek amacıyla çalışmalarını yürütüyor. Bu çerçevede kentin erişim sistemini çağcıl, konforlu ve tehlikesiz hale getirecek bir nice proje Büyükşehir Belediyesi yoluyla hepyek hayata geçirilirken, raylı cümle ağını genişletip geliştirerek şehrin heybetli noktalarına alternatif ve konforlu ulaşım imkanı sağlayacak tramvay hatlarında devam eden çalışmalarda mehabetli tıpkı ilerleme kaydedildi.

Raylı cümle hatlarındaki hummalı icraat üzerine son uzanım değerlendirmesinde kâin Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, “Anafartalar – Site Hastanesi – Mobilyakent Tramvay Hattı’mızda icraat çabukluk kazanmış durumda. Forma süresince kayran alacak istasyonların kurulum işlemleri ve güzergahtaki yolun asfalt yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor. İnşallah Eylül ayı böylelikle bu hattımızda test sürüşlerini gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Talas Mevlana-Furkan Doğan Arası Tramvay Hattı projesinin üstelik hiçbir aksaklık bahis konusu olmadan yürütüldüğünü belirterek, “Gelişen Talas bölgemizin erişim konforunu artıracak olan projemizde de çalışmalarımız metin şekilde sürüyor. İnşallah bu hattımızı de yılsonunda hizmete açmayı planlıyoruz” diyerek konuştu.

2020 yılı Teşrinisani ayında temeli atık Anafartalar-Kent Hastanesi-Mobilyakent tramvay hattında coşkun icraat yürütülürken, 7 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşan projenin büyük ayrımsız bölümünün raylı sistem elektriklendirme hatlarında beğenilen katener direği montajı ve elektriklendirme hatlarının çekilmesi işlemi gerçekleştirilmesinin peşi sıra istasyonların kurulum işlemlerine çabukluk verildi. Antrparantez 7 kilometrelik raylı tümce hattının güzergahındaki yolda asfalt yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları dahi kül hızıyla sürüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yapım çalışmaları ölçülü Anafartalar-Kent Hastanesi-Mobilyakent raylı bütün hattının beraberinde yılsonuna büyüklüğünde hizmete sunulması planlanan Şehit Furkan Doğan-Talas Anayurt raylı bütün hattında de Büyükşehir Belediyesi’nin ateşli ve özveren çalışmaları devam ediyor. Furkan Doğan İstasyonu ile Talas Anayurt bölgesine tahminî 5,5 kilometre uzunluğunda güzergah boyunca bakım verecek raylı hep hattında 9 nüsha bulaşıcı istasyonu saha alıyor.

Çalışmaları devam eden rastgele iki proje hizmet vermeye başladığında, şehrin şanlı noktalarına alternatif, çabuk, tehlikesiz ve konforlu tıpkısı ulaşım imkanı sağlanmış olacak. Anafartalar-Site Hastanesi-Mobilyakent ve Martir Furkan Doğan-Talas Anayurt raylı hep hatları tamamlandığında kentin maşrık gün batısı taraflı kısaca 35 kilometre uzunluğunda olan tramvay sistemi 48 kilometreye başarmış olacak.

Ayrıca bakir hatların hizmete girmesi ve kâin bakım veren 69 adet tramvay sayısının yıpranmamış tramvaylarla 80’e çıkarılması ile 175 bin civarında bulaşıcı taşıma kapasitesine ulaşılacak. Genişleyen ve gelişen raylı herkes zıkkım vatandaşlar şehrin heybetli noktalarına güvenli ve konforlu ulaşım imkanına kavuşacak. – KAYSERİ

Share: