Bulunmaz görülen yeşil saf kuşlarının Ağrı Dağı eteklerini zahir kullandığı araştırılıyor

Iğdır’daki akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda Balkı Dağı eteklerine göç fail yeşil arı kuşlarının, bölgeyi pekâlâ kullandığını yoklamak amacıyla 6 aydır takip ediyor.

Türkiye’de nadir görülen ve kuş bilimi camiasının demet gösterdiği türlerden göçmen yeşil saf kuşları, Dert Dağı’nın Iğdır tarafında mütezayit eteklerinde yaşıyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi’nde (KUŞMER) vazifeli akademisyenler ile Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Aşılanmamış Hayatı programı öğrencileri, mart ayında hayata geçirilen çalışmayla yeşil öz kuşlarını izlem etmeye başladı.

Sahaya çıkan akademisyenler ve öğrenciler, bilimsel adı merops superciliosus olan kuşun yaşadığı, beslendiği, ürediği ve dinlendiği alanların tespiti için 6 aydır Veca Dağı eteklerinde araştırma yapıyor.

Akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda bölgeye kafile eden kuşla ilişik gördükleri verileri kayıt altına alıyor.

“Türkiye’de bulunmaz bölgelerde görülüyor”

KUŞMER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, yeşil günahsız kuşunun bölgenin melez hayatı çeşitliliği açısından bir şımarıklık olduğunu söyledi.

Kuşun mart ayından beri izlem altına alındığını tamlayan Çelik, şöyle konuştu:

“Türün beklenen bulunabileceği alanlara gittik, analıkızlı alanlarını izledik, muhtemel yayılış göstereceği ya üstelik kullanabileceği çalışkan yuva alanlarına baktık. Türü hala izliyoruz, burada sıklıkla görülüyor ancak şöyle tıpkısı özelliği var. Türkiye’de bulunmaz bölgelerde görülüyor fakat türün burada popülasyonunun bol durumda olduğunu görüyoruz. Çalışmamızla türün bu bölgede üreyip üremediğini, bu bölgeyi takkadak kafile zamanlarında mı kullandığını, sadece beslenme için mı bu alanı kullandığını belirleme etmeye çalışacağız.”

Çelik, kuşun Türkiye ornitoloji camiasında oldukça bağlam çeken, turizm potansiyeli faziletli ayrımsız çeşit olduğunu belirterek, “Bu tür eşsiz görülür. Bu yüzden bu türü gözetlemek talip kuş gözlemcileri, kuş meraklıları de olacaktır. Böyle bir kaydın buradan verilmesi Türkiye’nin ciharıyek marifetiyle gözlemcilerin bu alana gelmesine vesile olacaktır. Bu çalışmaya şu anda önem vermekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: