Bülent Tezcan: “Söke İşkur Müdürü, Ak Fırka Mkyk Üyesi Seda Sarıbaş ve Dürüst Partili İlçe Başkanı ve Heyetini Protokol Düzeyinde Karşılamadığı İçin…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kültürlü’ın Söke ilçesinde İŞKUR İlçe Müdürü Ruz Fırat’ın AKP Tarz Karar Umumi Heyet üyesi Seda Sarıbaş ile AKP Söke İlçe Başkanlığı heyetini, “protokol düzeyinde” karşılamadığı üzere Ziyalı İŞKUR İl Müdürlüğü’nde görevlendirildiğini açıkladı. Tezcan yaşananları, “Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan DOĞRU Partili siyasetçileri diye niteleyerek adete müdürün odasına hışımla girip, müdürün odasını basarcasına taşlama ve zılgıt ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diye” sözleriyle aktardı. Tezcan, “DOĞRU Partililer, siz bürokrasiyi kişi kapıkulunuz kabil görmeye alışkan olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkan olabilirsiniz. Siz devleti malınız kabil görmeye alışkan olabilirsiniz. Amma tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Namuslu, vatansever bürokratları birlikte buna alıştıramayacaksınız” tepkisini gösterdi.

CHP Umumi Komutan Yardımcsı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM’de matbuat toplantısı düzenledi. Seçme bölgesi Işıklı’birlikte yaşanan bir olayı nâkil Tezcan, şunları söyledi:

“ÇAĞ FIRAT…: Bugün iki tahribat ile ilişik izah yapacağım. Birisi azamet tahribatı; diğeri da çevre tahribatı.

Gün Fırat… Münevver Söke ilçesi İŞKUR Ofis Müdürü… 26 Eylül günü Aydın İŞKUR İl Müdürlüğü’nün aynı yazısıyla kızağa alındı. Söke Şube Müdürlüğü’nden İl Müdürlüğü emrine çekildi. İlk bakışta alışılagelen benzeri uygulama kabil düşünülebilir. Ama olayın peş planına baktığınızda devletteki lime lime çürümeyi görebiliyorsunuz. Öğür devleti uygulamasının ve AK Parti’nin celal partisi olduğunun, devletin çürüdüğünün, bürokrasinin elbet tıpkı yıldırma altında olduğunun seçme aşamasını can alıcı ve vicdanları sızlatan ayrımsız şekilde görebilmeniz, izleyebilmeniz benzer.

TÖREN DÜZENI DÜZENİ İLE KARŞILAMASI İSTENİYOR: Fenomen hangi? Gündüz Fırat ofis müdürü, AK Parti’nin kurumlardan sorumlu tıpkısı kaza yöneticisi, görevlisi şube müdürünü arıyor. Diyor kim ‘Sizi Model Karar Umumi Heyet üyemiz ile ziyarete geleceğiz, heyetle.’ Randevulaşılıyor, ‘Saat 10.00’üstelik buyurun gelin’ deniliyor. Evet, randevulaşılan 16 Ilkgüz tarihinde, ‘buyrun gelin’ dediklerinde kim ati? Bozuk AK Fırka Vazıh İl Kadın Kolları Başkanı, demincek üstelik Eşkal Karar Yönetim Kurulu Üyesi Ses Sarıbaş. Yanı Sıra AK Öğür Söke İlçe Başkanı, Bilgisizlik Kolları Başkanı ve AK Partili yıldız bilimi. Müdür as, üçüncü katta bulunduğu odada gayrı görevlilerle tıpkı güruh halinde.

Kızağa alınma sebebi: Bölüm Müdürü Tarih Fırat, YANLIŞSIZ Öğür heyetini üçüncü kattan inip kapıda tören düzeni düzeni ile ne karşılamadı? Beyninde ayrımsız saylav, büyüklük görevlisi, vali, ilbay yardımcısı, icra vekili bulunmayan. Tören Düzeni listesinde yer düz birisi namevcut ama ofis müdüründen SELIM Parti Model Değişmeyen Yönetim Kurulu üyesi ile DÜRÜST Parti İlçe Başkanı ve heyetini üçüncü kattan antre katına inip kapıda görevlileri ve tören düzeni düzenine göre dizip protokol düzeni ile karşılaması isteniyor.

AKP MKYK ÜYESİNDEN VE AKP’Lİ İLÇE BAŞKANINDAN DEFO DİLEYECEK, NİYE?: Devletin bürokratı olduğunun bilincinde olan öğür bürokratı sıfır bölüm müdürü bulunduğu katta bekliyor, inmiyor aşağıya. Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan YANLIŞSIZ Partili siyasetçileri diyerek adete müdürün odasına hışımla girip müdürün odasını basarcasına taşlama ve zılgıt ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diyerek. Termin 16 Eylül 2022 tarihi. Giriş katta protokol karşılaması isteniyor. Bu yapılmayınca hemen akabinde Görgülü İŞKUR İl Müdürü devreye giriyor. İŞKUR İl Müdürü, yazıhane müdürünü telefon ile arıyor ve diyor kim ‘Özür dileyeceksin.’ Kimden? SELIM Öğür Tarz Karar Yönetim Kurulu üyesinden ve AK Partili ilçe başkanından özür dileyecek. Niçin? Protokolde karşılamadın diye.

‘SAYIN MÜDÜRÜN, TÖREN DÜZENI DÜZEYİ DEĞİL BU’ DİYOR: Yazıhane müdürü diyor ki il müdürüne ‘Sayın müdürüm, protokol düzeni bu değil. Ben benzeri siyasi partiyi Suret Değişmeyen Umumi Heyet üyesini kapıda karşılayamam. Karşılarsam protokol düzeni kuramam. Bununla ilgili görevlileri kapıya dizemem. Karşılarsam cürüm işlemiş olurum.’ Bakın daha mümasil zamanda Tunceli Çemişgezek’te bunun tıpkısı örneği görüldü. Hatırlatıyor bunu ülke müdürüne. Çemişgezek’te garnizonda bu istikbal dolayısıyla soruşturma başlatıldı. ‘Hayır karşılayacaksın, karşılamazsan defo dileyeceksin.’

BASKIYI GÖREBİLİR MUSUNUZ?: Bürokrasinin düştüğü açmazı ve durumu görebiliyor musunuz? Ayrımsız öğür yöneticisini üçüncü kattan kapıya gidip karşılamadan diye, tıpkısı bölüm müdürünün çap protokolünü mucibince uyguladığı için karşılaştığı baskıyı görebiliyor musunuz? İşin daha kilolu yanı, il müdürü, ‘Ara kusur dile’ derken benzeri bambaşka öz daha söylüyor. ‘Moralim bozuktu, eşimle kavga ettim, ailevi sorunlarım vardı da kendini affettir.’

Ben memleket müdürü ile konuştum. Hep bu süreci anlattı… Idarehane müdürü bunu de kabul etmiyor. Kabul etmeyince kendisine 21 Ilkgüz tarihinde, İŞKUR İl Müdürü aynı uyarı yazısı gönderiyor. Uyartı yazısında deniyor kim ‘Seninle ilgili türlü şikayetler alınıyor.’ Hangi şikayet olduğu anlaşılan değil amma şikayetin hangi olduğunu hep çokça iyi biliyor. Şikayet AK Partili kabilinden davranan bir formalist olmaması. SELIM Öğür’nin kaime ve talimatlarına göre değil, mehabet bürokrasisinin gereğine göre akıntı etmesi. ve peşi sıra 5 periyot sonradan bile mülk müdürü emriyle el emrine alınıyor. Çok enteresan, üzerine değişik şikayetler var denen İŞKUR Söke Müdürü, kendisine bu yazıyı gönderen il müdüründen elan yüksek performans notuna erbap…

ÇEMİŞGEZEK’TE DÜRÜST PARTİ İL BAŞKANI ASKERİ TÖRENLE KARŞILANDI: Bunun ayrımsız örneklerini henüz evvel ayrıksı yerlerde gördük. Tunceli ilinde Çemişgezek Gedikler Karakolu’nda SELIM Fırka İl Başkanı askeri törenle karşılanıyor. Askeri törenle mülk başkanına amade kıta askerler diziliyor. Askeri törenle karşılanıyor. Tıpkısı başka laf daha önce yaşamıştık. Hatay Dörtyol ilçesinde. Bire Bir milletvekilinin oğlunun önünde polis memurları sıraya dizildiler. Polis memurları sırada. O sıkılma tablosu hala hafızalarımızda. Tıpkı ayrıksı emsal Denizli’de 30 Ağustos törenlerinde yaşanmıştı. Çivril ilçesinde küçümseme törenlerinde protokolde garnizon komutanına düzlük ayrılmamış SELIM Öğür ilçe başkanı ve partililere tören düzeni düzeninde kayran verilmiş. Binali Yıldırım, hemen İzmir mebus, başvekil sıfatı bulunmayan. Bitlis’e gitmiş, sayın Binali Sebep saylav olarak oturuyor, Bitlis Valisi karşısında ayakta. O fotoğrafı servis ettiler. Fehamet düzenini getirdikleri noktaya bakınız.

NAMUSLU, VATANSEVER BÜROKRATLARI BUNU ALIŞTIRAMAYACAKSINIZ: DOĞRU Partililer, siz bürokrasiyi kişi kapıkulunuz kabilinden görmeye alışkan olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkan olabilirsiniz. Siz devleti malınız gibi görmeye alışkın olabilirsiniz. Amma biz buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Sıkılgan, yurtsever bürokratları de buna alıştıramayacaksınız.

Ben Söke İŞKUR Müdürü’nü tebrik kartı ediyorum. Devletin bürokratı gibi debi ettiği için tebrik kartı ediyorum. İktidarın bürokratı gibi buyruk ve talimata korkarak boyun eğmediği için tebrik ediyorum. Görevini mucibince yaptığı amacıyla tebrik ediyorum. Devletin itibarını ayaklar altında aldırmadığı için tebrik ediyorum. Bütün bürokratlara söylüyorum, bu iktidarın ömrü sınırlanmış. Günleri sayılı. İlk seçimde bu nüfuz görevi bırakıp gidecek. Günleri az bu iktidarın takı ve tehditlerine boyun eğmeyin. İktidarın, DÜRÜST Öğür’nin bürokratı kabilinden değil devletin bürokratı gibi hareket etmeye devam edin.

GECE 12.00’YE KADAR KONSER, DERNEK MİLLİ PARKTA YAPILAMAZ: Tıpkı apayrı konu… Kuşadası’nda Arzu Yarımadası Milli Parkı var. Türkiye’nin bildirme nadide bölgelerinden birisi. Burası ayrımsız pres ihalesi ile işletmeye verildi. İşletmeciye verilirken elan ilk münakasa sözleşmesinde olmayan hükümler kondu. Demincek burası çevrenin doğanın, tağyir edilmesine göz yumulacak, kontrolsüz ayrımsız şekilde işletiliyor. Çevreciler ayakta… İhalenin bozma edilmesi amacıyla ülkü açtılar. Yapılan sözleşmede işletmeciye milli parkta düğün, dinleti kabilinden etkinlik etme imkanı veriliyor. Akşam saat 24.00’e büyüklüğünde buralarda turizm işletme belgesi alması halinde cümbüş icra fırsatı verilmiş… Milli parklarda çırağ, curcunalı, şamata kirliliği doğal hayatı yeryüzü balaban gözdağı unsurlarından birisi. Geceleyin saat 12.00’ye büyüklüğünde dinleti, düğün ve tıpkı etkinlikler milli parklarda yapılamaz. Yapılırsa orayı yok ederseniz. Milli parkı milli park olmaktan çıkarırsınız. Buna karşın kaba buradaki uygulamalar, tahribat kararlılıkla devam ediyor.

Yine bir yerde, hararet tehlikesi dolayısıyla, kestirmece 20 yıldan çok tıpkı zamandır milli parkta korluk acıtmak haram. Fakat bu işletmeciye, müşteriye mangal servisi etme imkanı bırakılmış. İşletmeci, orada mangal yakma yasağını aynı şekilde delebilme imkanına ehil olacak. Henüz kötüsü; kasaba ile uyumlu olmayan, tabiat ile düzenli sıfır, oranın endemik türleri ile eğlenceli olmayan bir yer düzenlemesi mamul. Çokça geniş benzeri restoran mensur edilmiş. Hukuka açıkça marjinal olmasına karşın, orada ilgili birimlerin; Milli Parklar müdürlüğünün gözü uğrunda, göz yummasıyla, müsamaha göstermesi ile geniş aynı belde düzenlemesi işlenmiş… Milli Park’ın bütün o tabii güzelliği fek ediliyor. Göz göre bakarak yok edilmeye başlanmış. Bu yapılaşma karşısında, Kuşadası’nda gönüllüler; akademik çevrelerden tutun, kasaba örgütlerine kadar… Tıpkısı hususiyet mücadelesi veriyorlar. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na çağrımızdır. Bu ihaleyi derhal fesih edin. Bu yer katliamına dur deyin.”

Share: