Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Ceglia: “İlk kahve falımda Türkiye’ye mankafa geleceğim söylendi”

Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia, 20 sene ilk bakılan kahve falında Türkiye’ye yine geleceğinin söylendiğini anlattı.

Ceglia, 5 Mesafe Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle AA muhabirine, ülkesinde de Türkiye’deki kabilinden kahve kültürü olduğunu söyledi.

Ceglia, sefirikebir adına Türkiye’ye gelmeden evvel gezgin kendisine birçok misil ülkeyi ülfet ettiğini belirten Ceglia, ” İstanbul’da geçmiş Türk kahvemi 20 sene önceki içmiştim. Arz sevdiğim şeylerden biri da kahvehane falıma bakılmasıydı. Brezilya’birlikte kahvehane falı yok. Türk kahvesinin içre telvesi var. Brezilya’üstelik kahveyi filtreden geçiririz, bu nedenle telvesi yok.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki ziyaretlerinde Türk kahvesi, büyükelçilikte Brezilya kahvesi içtiğini anlatım fail Ceglia, şöyle bitmeme etti:

“Kahve kültürü haddinden fazla şanlı ve benim ülkemdekine de benziyor. Çünkü biz birlikte haddinden fazla kahve içiyoruz. Brezilya’de kocaman insanların hususi bire bir masası var. Kenarları efdal benzeri masa. Üzerine kıraathane konulmaz. Bu, heybetli emanet seninle görüşmek istemiyor ya dahi kahve için zamanı bulunmayan girmek.”

Kahveyi Avrupa’ya Osmanlıların tanıttığını söyleyen Ceglia, “Osmanlılar Viyana kuşatmasını kaldırdıklarında arkalarında bir nice kahvehane bıraktılar. Avusturyalılar bunu hiç görmemişlerdi ve kıraathane yapmaya başladılar.” diye niteleyerek konuştu.

Ceglia, kendisine 20 sene geçmiş kıraathane falı bakıldığını anlatarak, “İlk kahvehane falım çokça pozitifti, çokça bahtiyar olacağım söylendi. Zaten çok mutluydum. Türkiye’ye ansız geleceğim da söylendi.” dedi.

Büyükelçilere Türk Kahvesi hediyesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Türkiye’deki tamlık ülkelerin büyükelçilerine, 5 Aralık Acun Türk Kahvesi Haset sebebiyle Türk kahvesi ve fincan hediye etmişti.

Altun, büyükelçilere gönderdiği mesajda, Türk kahvesinin nazirsiz lezzetinin birlikte dostluk, konukseverlik, ayrıntı ve samimiyetin simgesi yerine Türk kültür hayatında müstesna tıpkısı yere ehil olduğunu kaydetmişti.

“Bire Bir fincan kahvenin kırk sene hatırı vardır” sözünün bile Türk kahvesinin ayrımsız içecekten çok elan ilavesi olduğuna meni ettiğine dikkati çeken Altun, mesajında, “5 Boşluk Dünya Türk Kahvesi Haset münasebetiyle, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesini istek ederim.” ifadelerini kullanmıştı.

5 Mesafe Acun Türk Kahvesi Günü

Türk kahvesi, 2013’te Konfedere Uluslar Yetişek, Olgun ve Hars Örgütü (UNESCO) Konkre Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmiş ve kabul edildiği sıra olan 5 Ara, “Acun Türk Kahvesi Günü” kendisine kutlanmaya başlamıştı.

Share: