Bozlak ustası Muharrem Ertaş anıldı

“Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş’ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 38. yılında planlı konserle anıldı.

Kırşehir Belediyesince Neşet Ertaş Hars ve Musahabe Merkezi’nde gerçekleştirilen konserin önceki bölümünde Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu sahne aldı.

Mahalli sanatçılar, Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş’ın türküleriyle Kırşehir yöresine ait baziçe havalarını seslendirdi.

Daha sonra artist Ender Parıltı manzara aldı.

Salonu dolduran haddinden fazla sayıda birey, alkışlarıyla sanatçılara haremlik etti.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, konser programında yaptığı konuşmada, 38 yıl önceki hayatını kaybeden bozlak ustası Muharrem Ertaş’ı tevakki etmek ve özlemle andığını belirtti.

Ertaş’ın, Türk El Müziği’nde Anadolu’de tıpkı ekol olduğunu vurgulayan Ekicioğlu, bozlak denince akla önce onun isminin geldiğini ifade etti.

Muharrem Ertaş’ın sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden nazirsiz tıpkı ayar olduğunu anlatan Ekicioğlu, “Bozlak kültürünün en mehabetli üstadı olan Muharrem Ertaş, ilkin oğlu Neşet Ertaş başlamak için bir nice kişiye bile denk olmuştur. Balaban rabıt ve saraka üstadı Aşure Ayı Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine raci Rum Abdal geleneğinin yeryüzü oylumlu temsilcilerinden biri namına tarihteki yerini almıştır.” dedi.

CHP Kırşehir Milletvekili Dokuz Canlı İlhan üstelik Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş ve Hacı Taşan kabil Abdal geleneğinden mevrut sanatçıların emekleriyle Kırşehir’in UNESCO yoluyla enstrüman dalında Doğurucu Şehirler Ağı’na alındığını dile getirdi.

Share: