Bolu’daki kayaç evler salgın döneminde tarihle bağırsak içe tatil imkanı sunuyor

Seben ilçesinin Solaklar köyü mevkisinde Frigler vasıtasıyla ayrımsız belen üstüne elle oyularak yapıldığı düşünülen odalardan oluşan 4 katlı kayaç evlerin turizme kazandırılması amacıyla yaklaşık 13 sene önce başlatılan çalışmalar sürüyor.

Seben Belediyesince kaya evleri restore edilirken, bölgenin güzelleştirilmesi ve turistlerin konaklamasını tedarik etmek üzere Ekincilik ve Orman Bakanlığınca tahsis edilen 20 bin metrekarelik alana, kaya evlerinin benzeri 3 mağara ev, 8 bungalov ve 1 taş lokanta mensur edildi.

Kayaların olağan el aletleri kullanılarak oyulmasıyla nesir edilen taş evler ile bungalovlar, ziyaretçilere güneş ve doğayla çöz içe dinlence ika imkanı sunuyor.

Kül dünyayı etkisi altına düz kullanılmamış kalem koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kalabalıktan uzakta elan izole ayrımsız ortamda tatil fethetmek isteyen ziyaretçiler zımnında Seben’deki taş ve bungalov evlere bağlam gelişigüzel güzeşte çağ artıyor.

“KONAKLAMA İMKANINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ”

Kavak, bundan sonra bungalov ocak yaparak konaklama imkanını artırmayı amaçladıklarını vurgulayarak, “Günümüzde eskimemiş turizm rotaları, site hayatından kaçan ve cıvıl cıvıl tatil bölgelerinde dinlence yarmak istemeyen insanlar için bir mütenavip olmaya devam ediyor. Bu noktada çalışmalarımızı eko-turizm yönünde projeler ve yatırımlar yaparak devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün insanların tatil anlayışını değiştirdiğine bel fail Kavak, “Alışılagelmiş tatil anlayışı, yerini daha birkaç kalabalığın bilge olduğu natürel mekanlara bıraktı. Pandemi süreci, boş olduğumuz müddet boyunca Seben Kaya Evleri namına alelhusus hafta sonları neredeyse yüzdelik 100 konuk ağırladığımız bire bir çağ oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Seben Şehremini Fatih Kavak, Bolu‘nun Çukurovası olan Seben’in, huy cenneti aynı meydan olduğunu anlattı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (AYRAÇ) desteğiyle ilçeye 1 taş aşevi, 8 bungalov ve 3 mağara ev kazandırdıklarını aktaran Kavak, şöyle konuştu:

Solaklar Kayaç Evleri, Muslar Kaya Evleri, Kınıkçı Kanyonu, Hoçaş Taşıl Ormanı, Çeltikdere Kilisesi ve Seben Gölü’yle natür severlerin, gidiş ve başka natür sporuyla uğraşan sporcuların bent odağındayız. Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmit üzere neşeli şehirlerin yorgunluğunu alaşağı etmek ve doğayla bağırsak içe oluşmak için ilçemizi yeğleme eden misafirlerimizin sayısı seçme geçen aktarılma artıyor.”

Share: