Bolu’da savmak 5 liralık oldu

Bolu’üstelik savsaklamak 5 lira oldu

BOLU – Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Misyon Abak, 200 gram ekmeğin 210 grama çıkarılarak 5 liradan satılacağını açıkladı.

Bolu’üstelik 4 liradan satılan 200 gram savuşturmak yüzde 25 zamlandı. 210 gram çıkarılan ve fiyatı 5 liraya yükselen ekmeğin zamlandığını Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Amaç Abak açıkladı. 800 gramı 15 liradan satılan köy ekmeğinin de hem gramajına hem bile fiyatında artış yapıldığı öğrenildi. 850 grama çıkarılan köy ekmeğinin fiyatı 20 liraya daha çok.

“Biz remiks yapmamak için çok direndik”

Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Maksat Abak, “Tığ bindirim yapmamak amacıyla haddinden fazla direndik. Çevre illerimiz 3 ay başlangıçta bu bindirim olayına geçtiler. Biz asgari ücretin açıklanmasını bekledik ve artık dayanamadık. Asgari ücretle açıklandıktan sonra 5 TL yapma kararı aldık. Fakat 5 TL yeter mi? Güvenli olun 5 TL yetmeyecek fırıncı esnafımıza. Sebebine gelince bunun değişik sebepleri var. Biliyorsunuz atlatmak denildiğinde evvel ilk aklımıza mevrut un. Un fiyatları haziran ayında 520 liraydı, kasım ayında 560 TL oldu. Henüz bile ağır ağır çıkıyor” dedi.

“Ayakta durmakta zorlanıyoruz”

Esnafın ayakta durmakta zorlandığını anlatım eden Komutan Abak, “Çabucak atlatmak undan yapılmıyor. Neden undan yapılmıyor? Bu ekmeği yapan insanlar var. Yalnız unu alıp ekmek diye satamıyorsunuz akla yatkın mudur? Bunun üretilmesi gerekiyor, işlemden geçirilmesi gerekiyor. Bu bile neyle gerçekleşiyor? İnsan gücüyle. Minimum ecir 5500 liraydı 8 bin 500 liraya imdi. Yani yüzdelik 57’lik bir minimum sevap farkımız daha çok. EYT daha çok alelade çokça sevindik. Olması gereken tıpkı şeydi ama gizli küsurat bir yönü var. Esnaf yönü. Demin düşünün benzeri fırında, restoranda etkin insanlar var. 44 yaşında, 45 yaşında ve EYT’den zor olmaya türe kazandılar. Zahmetli olacaklar ama bunların tazminatı elbette ödenecek? İşletme bu tazminatları şüphesiz verecek? Zira tıpkısı işletmede 10 dirilik nagehan emekli olmaya adalet kazandı. Essah olarak bile emekli olmak isteyecekler ve bunların tazminatları var. Hükümetimizin bire bir açıklaması var. Bu konuda güven kendisine destekleyeceğiz dediler. Yani biz esasen borçla borç alacağız ve borçlarımızı ödeyeceğiz. Borcu borçla kapatmaya çalışacağız. Yani ayakta durmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İleride ekmek üretecek fırın bulamayacağız kabil geliyor”

Esnafın mesleği bırakmasından korktuğunu anlatım eden Abak, “Fırıncı esnafı üstelik bunu düşünüyor. Biz fırıncı esnafımızla konuştuğumuzda güvenli olun dedikleri husus şu, ‘Ben bu mesleği bırakacağım, imdi dayanamıyorum, çıktı yapamıyorum’ Yani benim korkum, giderek aldatmak üretecek fırın bulamayacağız üzere geliyor. Bakım sektörü biliyorsunuz ki insan gücüyle oluyor. İşletmeler insan gücüyle olduğunda bile tabii ki bu ücrete yansıyor” dedi.

Share: