Bolu’da bozuk eden görüntü! İçme suyu barajındaki balıklar ölüyor

Bolu Gölköy Barajı Göleti’nde balık ölümleri yaşandı. Vatandaşların onlarca balığın öldüğü yönündeki ihbarı üstüne bölgeye Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler geldi. Ekipler ölmüş balıkları topladı ve sudan üstelik camekân aldı. Alınan numuneler incelenmek için laboratuvara götürüldü.

GÖZLER GELECEK SONUÇLARDA

Bolu Valisi Erkan Kılıç, balık ölümleriyle ilgili inceleme yapıldığını anlatım ederek, “Balık ölümlerinin neden kaynaklandığını cemi bilemiyoruz. Şuanda İl Ekincilik ve Orman ile Belde ve Kentçilik İl Müdürlüğü personeli orada araştırı yapıyorlar. Numuneler makbuz. Bunların tahlil ve araştırmaları laboratuvarlarda yapılacak. Ona bakarak sonuç ortaya çıkacaktır. Şuanda olay tetkik boyutunda. Bakıp değerlendireceğiz, hangi adımları atmamız gerekiyorsa ona bakarak etap atmaya çalışacağız” dedi.

“TEDBİRLİ OLMAKTA KÂR VAR”

Sonuçlar çıkana büyüklüğünde gölde balık tüketimi konusunda müdebbir kalkışmak gerektiğini belirten Vali Kılıç, “Balıkçı arkadaşların çevreye doğaya kötülük vermeyecek şekilde duyar olması gerekiyor. Kullandıkları yemden yaptıkları faaliyetlerin Bakanlığın belirlemiş olduğu öge ve kurallara bakarak bunu gerçekleştirmeleri makro. Doğayı çevreyi adi kullanmamız gerekiyor. Şu anda ego oradaki balıkların tüketilmemesi ile ait bir şey diyemem. Amma tekrar bile tetik kalkışmak gerekir. Balıklar sebep camit onun araştırması yapılacak ve ona bakarak sâdır sonuçlara bakarak aynı molekül diyebiliriz. Ama tedbirli olmakta kâr var” diyerek konuştu.

İÇME SUYUNDAN ZEHİRLENEN 1 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Bolu geçtiğimiz haftalarda dahi merkeze ilişkin Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın son haset itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 sevimli gevşek, 141 sevimli de hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilirken tedavileri bitmeme edenlerin ortada entübe edilen ve kısık bakımda dirim mücadelesi verenlerden bol marifet bekleniyor. Köyde kâin akarsu depolarında yapılan temizlik ve klorlama çalışmalarının arkası sıra vatandaşların evlerine sular baştan verilmeye başlamasına karşın suların içmece suyu yerine kullanılmaması isteniyor.

İşte keder mucit o görüntüler;

Share: