Bitlis’te ilk kez “Biyo-Kimyasal, Radyasyon ve Nükleer Tatbikatı” yapıldı

Bitlis’te ilk kez “Biyo-Kimyasal, Radyasyon ve Çekirdeksel Tatbikatı” yapıldı

BİTLİS – Bitlis’te ilk defa bire bir nesiç atölyesinde geniş katılımlı “Biyo-Kimyasal, Işınım ve Nükleer Tatbikatı” yapıldı.

Senaryo gereği fabrikada müteharrik ayrımsız işçi kimyasal aynı maddeden etraf zehirlenme yaşadı. 112 ekiplerine bilgi verilmesi konusunda fenomen hesabına hususi eğitilmiş ve giysili ekipler sevk edildi. Özel giysili AFAD ekipleri fenomen yerinde kimyasal ölçümleri yaparak numune alıp, kimyevi tehdide maruz artmış işçiye ulaştı. İşçi olay adına özel giysilerle gelen UMKE ekipleri eliyle alınarak hariç çıkarıldı. Burada evvel müdahalesi yapılan işçi ambulansla Bitlis- Tatvan Cesamet Hastanesine sevk edildi. Hastanede özel giysili ekip hastayı alarak tedavi altına aldı.

Tatbikat sonrasında gazetecilere açıklamalarda kâin Bitlis Keyif İl Müdürü Emine Kübra Dindar Demiray, gelişen sanayi ile alay malay bölgede bu kök hınç ve tehditlere karşı ekiplerin duyarlı olmaları üzere bu tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Demiray, “Bugün burada serbest katılımlı kimyasal, biyo-kimyasal, işıma ve çekirdeksel tekniklere yönelik fonksiyonel yer tatbikatı düzenledik. Bu tatbikatla bölgemizde gelişen sınai sanayi dolayısıyla herhangi bir devir yıldırma ve tehlikeler de artıyor. İlimiz karayolu, İpekyolu ticaret yolu olması nedeniyle bölgeyi kullanan bati ve bap haiz araçların bile bulunması bizi hissedar kurumlarla işlevsel yer tatbikatı yapmaya yöneltti. Özellikle kendimizi test etmek amacıyla bu tatbikatı düzenledik. Öncelikle hususi takım giyen AFAD ekibi ısıdam düzlük adına nitelendirdiğimiz olayın tekevvün ettiği bölgeye girerek buradaki kimyasal ajanı tayin ederek göstermelik aldılar. Sonrasında hastamızı esasen hususi ekipman giyen afiyet ekipleri girerek bulunduğu yerden çıkardı. Bakanlığımızın KBRN başvuru hastanesi Bitlis-Tatvan Mehabet Hastanesidir. Laf ile ilgilendiren namına 112 biriminin bilgisi dahilinde şifahane yönetimi bilgilendirildi. Turuncu harf verildi. Özel ekipman giymiş UMKE ekibi hastamızı hastanemize teslim etti. Sonrasında dekontaminasyonu ve arındırması yapıldı. Senaryo gereği güç bakım ihtiyacı olan parasız ilişik kliniğe yatırıldı. Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Bitlis Belediyesi itfaiye ekipleri da olayın gerçekleştiği yerde kovanlık çalışması yaptı. Bu açık katılımlı tatbikatta bize bindi olan tekmil hissedar kurumlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Bitlis Birleştirme Sanayi Bölgesindeki tıpkısı fabrikada gerçekleştirilen tatbikata AFAD, UMKE, Itimat Müdürlüğü, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Bitlis Belediyesi ve Bitlis-Tatvan Mehabet Hastanesi ekipleri katıldı.

Share: