Bitlis haberleri: Dünyaca ünlü Adilcevaz cevizinin hasadı devam ediyor

– Dünyaca adlı Adilcevaz cevizinin hasadı bitmeme ediyor

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yetişen ve dünyaca ünlü olan cevizin hasadı devam ediyor.

Gayrı cevizlere için yağı, aroması ve büyüklüğü ile Türkiye’nin bildirme bol cevizlerinden olan ve sertifikalı üretimi ile da adından küçümseme ettiren Adilcevaz cevizinde hasat döneminde sona yaklaşıldı. Bölgenin büyük bölümünün koz ihtiyacını karşılayan Adilcevaz’birlikte amut üretimi de serencam yıllarda arttı.

Kazankaya ve Adilcevaz-13 yerine tescillenen cevizler Türkiye’nin değişik illerine bile gönderiliyor. Hasadını tümleç ve tıpkısı zamanda ağaç üretimi da özne Mehmet Akkoyun, babasından kalan koz fidanı üretimini henüz modern yerine sürdürüyor. Adilcevaz bölgesinde bir nice kapama koz bahçesi kurduklarını dahi tamlayan Akkoyun, bu yıl kim verimden bile kıvançlı olduklarını söyledi.

Piyasada 60-100 TL ortada mütebeddil fiyata kamera bulan Adilcevaz cevizini Türkiye’nin değişik illerine da gönderdiklerini belirten Akkoyun, “Seçkin sene bu dönemde ceviz festivalinin peşi sıra hasada başlıyoruz. Bu yıl 25’incisi düzenlenen festivalin ardından başladığımız hasatta ilkin sırıkla cevizleri döküyorduk. Bu sistem yemiş gözeneklerine beis vererek üretimi düşürüyordu. Hasat döneminde koz ağaçlarından düşüp yaralanmalar ve ölümler meydana geliyordu. Şu anda, hasatlarımızı genellikle araba ile yapıyoruz. Araba ile yapılan hasatlarda ürün verimi değme yıl katlanarak gidiyor. Adilcevaz cevizi devlet ekonomisine birlikte vahim katkılar sağlayıcı bire bir üründür. Üretimi bu yıl çok güzeldir. Adilcevaz ilçemizde yaklaşık 70 bin tonluk koz elde edildi. Seçme koz ağacından averaj 80-100 kilo ceviz elde ediyoruz. Adilcevaz cevizinin arz nazik özelliği hasım, tadı ve aroması yüksektir. Bu nedenle damakta adamakıllı tıpkısı dilsiz bırakıyor. Satışta sorun yaşamıyoruz. Bu sene hasat dönemi bitmeme ederken, ülkemizin temas eliyle talepler geliyor. Satışta tek sorumluluk yaşamıyoruz. Adilcevaz cevizi doğal ortamda fırınlanmadan, ağız ağıza güneşte kurutularak elde ediliyor. İsteyen herkese gönderiliyor” dedi.

Share: