Bitlis gündem haberleri… “25. Adilcevaz Koz Festivali ve Kültür Etkinlikleri” düzenlendi

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Ilçe ve Belediye aracılığıyla “25. Adilcevaz Ceviz Festivali ve Firez Etkinlikleri” düzenlendi.

Uray Meydanı’nda kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlikte, ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Etkinliğe katılan Ilçebay İsmail Çipo, şehirlerin kendine has kimliğinin, dokusunun ve kültürünün olduğunu söyledi.

Bu kültürlerin tanıtılmasının önemine meni eden Demir, şöyle konuştu:

“Şehremaneti başkanımızla Adilcevaz’ın kültürünü, misafirperverliğini ve dünyaca adlı cevizini takdim etmek için yıllardır yapılan ceviz festivalinin 25’incisini baştan yapmaya karar verdik. Bu kapsamda kültürel etkinlikler, lokal yemekler, cevizle müntesip konferanslar, aşıkların atışması, konserler ve bilgisiz fişek gösterisiyle bu etkinliği tamamlayacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

DOĞRU Tümen Bitlis Saylav Cemal Taşar birlikte Adilcevaz’ın hoppadak Bitlis’in değil, Doğu Anadolu Bölgesi’nin göz bebeği ve incisi olduğunu belirtti.

İlçenin doğasıyla, gölleriyle, yüksek dağlarıyla haddinden fazla domuzuna olduğunu ifade fail Taşar, “Hep bunların bilinciyle Adilcevaz’ın tamamına işlemek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Ceviz festivali ve kültürel etkinliklerimiz Adilcevaz’ı yalnız Türkiye’ye değil kül dünyaya tanıtacak kadar nadir tıpkısı hazinedir.” dedi.

Adilcevaz Belediye Reisi Necati Gürsoy ise “Adilcevaz aynı gün, ekin ve turizm şehri. İlçemizde Selçuklulardan kalma Celil Cami ve Osmanlı eseri Zal Gösterişli Camisi var. Adilcevaz saklı bir cennet. Van Gölü sahilleri büyüleyen güzellikte. Herkesi bu güzellikleri görmeye bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Adilcevaz cevizi, ceviz reçeli, koz bahçesi ve koz fidesi yetiştiriciliği alanlarında dereye girenlere ödüller verildi.

Şarki Deniz Derneği’ne örgen dalgıçlar, aktiflik kapsamında Van Gölü’nde 24 metrekare büyüklüğünde Türk Bayrağı açtı. Cemiyet Başkanı Cumali Birol, gölde çıkarılan bayrağı saylav Taşar’a ikram etti.

Etkinlik, Adilcevaz Ahali Eğitimi Merkezi’nde “Koz ve Ceviz Yetiştiriciliği” konferansıyla devam etti.

Share: