Bitlis bili… Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bitlis Belde Yolu’nun açılışında konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, batıya yaptıkları yaptırımların aynısını doğuya de yaptıklarını belirterek, “Hükümetimiz devlet aklıyla yaptığı planlamalarla bu ayrımı ortadan kaldırmıştır. Ulaşım ve danışma yatırımlarıyla, özlem yoğun türkülerdeki el tariflerini tersine çevirdik.” dedi.

Karaismailoğlu, kentteki programları kapsamında çarşı merkezinde hesaplı “Dereüstü Islah Projesi” kapsamında bitmeme eden çalışmaları inceledi, firma yetkililerinden vukuf aldı.

Esnafı musahabe fail, çay ocağında vatandaşlarla bire bir araya gelen Karaismailoğlu, valilikte çekicilik amirleriyle meşveret toplantısına katıldı.

Ardından Bitlis Çevre Yolu ve Kavşağı’nın açılışını gerçekleştiren Karaismailoğlu, projenin kent trafiğini koca ölçüde rahatlatacağını söyledi.

Doğu Anadolu’yu Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerine bağlayan Bitlis’te bati tıpkı trafik yoğunluğunun olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Bitlis’e bayındır benzeri kan aldırabilmek üzere çalışmalarımıza başlamış ve 11 kilometrelik kasaba yolunu yapmıştık. Derhâl gelişen Bitlis’in belde yolu ağını hizmete sunduğumuz 9 kilometrelik geçim ile daha birlikte geliştirdik. Kent içi trafiği rahatlatmak üzere organizasyon ettiğimiz çevre yolu ile güneybatıda Şanlıurfa ve Diyarbakır üzerinden, doğuda ise Van ve tahril kapıları hattından gelen transit kişmiri yolu trafiğini site dışına aldık. Proje kapsamındaki Bitlis Giriş Kavşağı sayesinde, yer yolumuzun hem site merkezi bağlantısını sağladık hem üstelik mevcut çevre yolu ile bağladık.” diye niteleyerek konuştu.

“Hayata geçirdiğimiz rastgele projenin ayrımsız akarsular gibi bölgesine artağanlık taşıdığını görüyoruz”

Projenin 6 kilometrelik çevre yolu, 3 kilometrelik Bitlis Antre Kavşağı ve 156 metrelik Sarik Köprüsü ile toplamda 9 kilometreden oluştuğunu, 2×2 şeritli mukassem misil ve bitümlü yunak kaplamalı olduğu bilgisini veren Karaismailoğlu, zaman hizmete açtıkları belde yolu sayesinde hattaki 12 dakikalık yolculuk süresinin 4 dakikaya indiğini kaydetti.

Böylece aynı yılda zamandan 27,5 milyon teklik, akaryakıttan 1,5 milyon lira doğmak amacıyla toplamda 29 milyon lira tasarruf sağlayacaklarını aktaran Karaismailoğlu, “Antrparantez, tekrar yıllık olarak 298 titrem susturucu tart azalması sağlayıp, çevreye katkımızı sunmaya bitmeme edeceğiz. Bizim aklımızda, kalbimizde ‘halka bakım Hakk’a hizmettir’ ilkesi vardır. Buna göre yaşıyor, buna bakarak hizmet ediyoruz. Bu mebde ışığında hayata geçirdiğimiz rastgele projenin, eserin bire bir akarsular kabil bölgesine, şehrine, milletimize bereket taşıdığını görüyoruz. Bu çalışmalarımız yapım aşamasından itibaren bölgenin istihsal, istihdam, ekonomi, firez, turizm ve ticaretine birey suyu oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003’ten bugüne gerçekleştirilen yatırımlarla Bitlis’in mukassem sefer oranını dahi yüzdelik 43’lere yükselterek, Türkiye ortalamasının üstüne çıkardıklarını vurguladı.

Kentte yapımı bitmeme eden 10 esmer yolu projesinin toplanmış bedelinin 5 bilyon 720 milyon lira olduğunu belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 yılda Bitlis’in kalkınması amacıyla ulaştırma ve enfrastrüktür hizmetlerimizi seferber ettik. Şehrimizi bugünlere getirdik. daha çok üstelik ara vermek yok, yola bitmeme. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Türkiye’nin yüzyılında bize uygun hizmetleri, Bitlis’in türe ettiği hangi varsa yapmaya devam edeceğiz. Batıya hangi yaptıysak, Doğuya de aynısını yapıyoruz. Hükümetimiz, büyüklük aklıyla yaptığı planlamalarla bu ayrımı ortadan kaldırmıştır. Muvasala ve tanıtma yatırımlarıyla, hasret kırcı Türkülerdeki kere tariflerini aksine çevirdik. Bitlis için ne yapsak yeridir, yerindedir. Çıktı ‘Bitlis’in yolları taştan geçilmez’ türkülerini değil ‘Bitlis’in yolları bölünmüş, geçilir’ deyişlerini söyleyeceğiz. Bitlis’te yollarla ilişkin ağıtlar söylenmiyor.”

“Dünyanın arz gözde köprülerinden biri kazandırıldı”

Ilbay Oktay Çağatay birlikte “Bitlis-Baykan karaca uğrunda eskiden terörün gölgesinde, vatandaşların kere standardından korkarak gittiği yerde Tanrı’a şükürler olsun hangi terör gölgesi, ne üstelik kez standardından ocumak kaldı. Dünyanın ihtimal bile sunu flaş köprülerinden birini bizlere ödül ettiniz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve zatıalinize çokça teşekkürname ediyoruz. Çıktı Türkiye bu standartta etkili bir devlet haline geldi.” dedi.

DOĞRU Tümen Bitlis Milletvekili Cemal Taşar ise ulaştırmada, eğitimde, sağlıkta, alelhusus birlikte emniyette geçim ve güvenliği sağladıklarını tabir etti.

Açılışı yapılan yolun henüz evvel sahne birlikte edilemediğini söyleyen Taşar, hayallerin bir bir gerçekleştiğini kaydederek, açılışı yapılan yatırımların dobra olmasını diledi.

DÜRÜST Öğür Bitlis Milletvekili Birim Kiler bile bundan sonra çağcıl yolları kullanarak muvasala sağladıklarını bildirerek, “Bunlar mevhibe değil, bölgenin hakkıydı. Tanrı sizlerden razı olsun. Hep Türkiye’nin seçme köşesine, benzeri kalitede yollar yapılıyor. Adaletli ve adil bire bir şekilde tevzi yapılıyor. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, dört şeritli mekân yolu ve kavşağının kentin trafik yoğunluğunu mehabetli ölçüde azaltacağını anlattı.

Yol için 973 bin metreküp toprak, 38 bin metreküp beton, 1000 metreküp taş zar ve 3 bin 200 titrem çıpa kullanıldığını nâkil Uraloğlu, “Projede kısaca 3 kilometrelik oto parmaklık imalatı de gerçekleştirildi. Karayolları Umumi Müdürlüğü yerine stabil aynı coğrafyada, eşi sıfır güzelliğe sahip ülkemizde şehirlerimizi mukassem kat ağıyla bağlarken kent merkezlerini rahatlatan belde yollarını dahi hayata geçirerek vatandaşımıza güvenli muvasala imkanı sunuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bitlis Şehremini Nesrullah Tanğlay de “Bitlis tarihi silüetine kavuşuyor. Bitlis’in kasaba yolu 20 yıldır kangren haline gelmişti. Dere Üstü Projesi ve 10 köprü yapımını gezdik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hizmete devam ediyoruz. Onun talimatlarıyla, onun hizmet aşkıyla yolumuza devam ediyoruz. İnşallah Bitlis’i türe ettiği yere getireceğiz.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmaların ardından açılışını yaptıkları yolda araba kullandı.

Share: