Birçok afette kontrol istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Birçok afette kontrol kurtarma çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz:

“Düzce ve Bolu bölgesinin yegâne enkazda etken arayan taharri kurtarma köpeğiydi”

DÜZCE – İzmir ve Elazığ depremleri özellikle girmek üzere bir nice afette kontrol istirdat çalışmalarına katılan, tatbikatlardaki performansıyla ayn dolduran arama kurtarma köpeği Molly, otomobilin çarpması neticesinde güç veda etti. Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz, “Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin kontrol kurtarma, kadavra köpeği gitti” dedi.

Fenomen, geri akşam ezanı saatlerinde Düzce Yahyalar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kontrol istirdat köpeği Molly, eğitmeni Taner Aldanmaz yoluyla kafesinden çıkartıldıktan bilahare ayrıksı bire bir kapik görerek peşinden koştu. Bu tam Molly, otomobilin çarpması neticesinde kanlar süresince yerde kaldı. Baytar kliniğine götürülen Molly, kurtarılamayarak katil oldu.

Düzce Arama Istirdat Derneği’nin tıpkısı üyesi olan Molly’nin, AFAD görev emri bile bulunuyordu. Muvaffakiyetli çalışmalara imza atan Molly, 3-4 Ilk Teşrin tarihleri ortada Sakarya’dahi planlı Enkazda Etken Taharri Kurtarma Köpekleri Görev Yeterlilik Sınavı’nda grubunda genişlik erdemli puanı alarak, sınavı başarıyla geçmişti. Bolu ve Düzce’nin tek arama istirdat köpeği olan Molly, İzmir ve Elazığ depremleri başta almak amacıyla, Kastamonu ve Düzce’birlikte meydana mevrut sel felaketlerinde bile arama istirdat çalışmalarına katılmıştı. Anaokullarında bile çocuklara hayvan sevgisi telkin etmek amacıyla gösteriler yapan Molly, çocukların bile sevgisini kazanmıştı. Serencam kendisine Molly, Miralay Talat Demirel Anaokulunda miniklerle benzeri müddet eğitim yapmıştı.

“Düzce ve Bolu bölgesinin tek enkazda hareketli arayan köpeğiydi”

Köpeği abla vermek üzere kafesinden çıkardığı esnada olayın meydana geldiğini anlatan Taner Aldanmaz, “Bire Bir tatbikatımız vardı. Tıpkı dolay araştırma için manevra alanına gittik. Bugünde tatbikata gidecektik. Düzce Valisi ve AFAD Müdürü gelecekti. Onlara gösteri yapacaktık. Kutudan inince eksantrik tıpkı köpek gördü ve onun yanına gitti. Çağırdım, tekmil gelirken elim aynı gidiş geliş kazası geçirdi. Köpeğimi kaybettim, çok üzgünüm. Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin taharri istirdat, kadavra köpeği gitti. AFAD’a mecbur bire bir köpekti. Sınavı grubumuzda bir numara olarak geçmiştik. Hangi eyvah kim böyle dağ bir görüngü yaşadık. Anaokullarına gidiyorduk. Minik öğrencilere gösteriler yapıyorduk. Hayvan sevgisini öğretiyorduk, sevdiriyorduk. Çabucak bizim köpeğimiz değildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin köpeğiydi. Tığ hoppadak onun idarecisiydik. Söyleyecek eksantrik aynı husus yok çokça üzgünüm. Düzce ve Bolu bölgesinin tek enkazda etkili arayan kontrol istirdat köpeğiydi” diye niteleyerek konuştu.

(SA-HFV-ÖK-Y)

Share: