Bilecik’te Kıymaya Mevrut Remiks Üreticiyi, Kasabı, Vatandaşı İsyan Ettirdi

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik’te zalimlik eden Erdoğan Dinç, “Mevrut herkes eşit soruyor, söz gelişi 10 kişiden 5’i almıyor. Yani 160 liraydı 200 liraya dayandı. birkaç ay hakeza gidebilir amma daha de zam bekleniyor” dedi. Yurttaş Necdet Çubukçu ise, “Tarım politikasının falsolu olması, köylerdeki hayvancılığın bitmesi bu kıymanın 200 liralık olmasına etmen oldu” diyerek konuştu.

Bilecik’te kıyma fiyatının 160 liradan 200 liraya çıkması ile efsanevi yetiştiriciliği yapanlar, kasaplar ve vatandaşlar aksülamel gösterdi. Bilecik’te büyükbaş efsanevi yetiştiricisi Kenan Katarakt, “Maliyetler arttı, motorin fiyatları, matbu fiyatları artınca kendi kendine kendisine hayvanın maliyeti birlikte artıyor” dedi.

“SONUMUZ İYİYE GİTMİYOR”

Efsanevi üreticisi Kenan Katarakt şunları söyledi:

“Hayvan üreticisiyim, şişman başlarla uğraşıyoruz. Tıpkı zamanda çiftçilikle üstelik uğraşıyoruz. Hayvanların yem ihtiyacının çoğunu kendimiz üretmemize karşın dışarıdan aldığımız yemlere yüzdelik yüzden çok bindirim geldi. Maliyetler arttı, mazot fiyatları, basma fiyatları artınca spontane kendisine hayvanın maliyeti da artıyor. Bu mekân üstelik sıkıntı ediyor. Yurttaş henüz aşkın mal ödüyor, maliyetler artıyor, istihsal azalınca talebe yetişilmiyor. Sonumuz iyiye gitmiyor, böyle giderse bu işten haddinden fazla birey çekilecek.”

“HAKEZA GİDERSE GELİR, ELAN DAHI ZAMLAR ÇOĞALIR”

Etçi Erdoğan Dinç ise şu ifadeleri kullandı:

“Gelen hep karşılık soruyor, örneğin 10 kişiden 5’i almıyor. Yani 160 liraydı 200 liraya dayandı. bir iki ay hakeza gidebilir ama elan bile bindirim bekleniyor. Bire Bir hafa evvel zam geldi. Besiciler fiyatı artırıyor. Onlarda mecburi yemleme fiyatlarına zam geliyor. Türkiye’dahi tam hayvan da namevcut. Sonuç zamanlarda sığır hayvanları kesildi dişiler. Onlar bittikten sonradan bire bir dana kıtlığı var. Değme hafta zam gelmeye başlıyor adım adım. Besicilerin çoğu bırakıyor, köylerde elhak çoğu bıraktı. Yani hakeza giderse dirimlik, elan bile zamlar çoğalır. Gelen sistem eşit soruyor, örneğin 10 kişiden 5’i almıyor. Yani 160 liraydı 200 liraya dayandı. birkaç kamer hakeza gidebilir amma daha üstelik bekleniyor, Ramazan’a makul elan birlikte çoğalır.”

“HAYVANCILIĞIN BİTMESİ BU KIYMANIN 200 LİRA OLMASINA ETMEN OLDU”

Vatandaş Necdet Çubukçu ise şöyle reaksiyon gösterdi:

“Tarım politikasının kusurlu olması, köylerdeki hayvancılığın bitmesi bu kıymanın 200 lira olmasına amil oldu. Et ve Balık Kurumları kapandı. Ekincilik politikasının kusurlu olması, köylerdeki hayvancılığın bitmesi bu kıymanın 200 liralık olmasına sebep oldu. Bire Bir minimum ücretlinin bu ete ulaşması amacıyla herhalde bazen şeylerden kısması gerekecek amma bu hayvancılığın üretimine halk atmış olsalardı insanlarımız belki bu kıymayı 60-70 liraya alacaklardı.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

*Etçi reyonundaki deri ürünleri

*Kocabaş hayvan yetiştiricisi Kenan Katarakt

*Kasap Erdoğan Güre

*Yurttaş Necdet Çubukçu

Share: