Bilecikli motokrosçular çamurlu ve arızalı arazilerde deneyimlerini artırıyor

Bilecik’te çoğunluğu esnaf 28 kişiden oluşan motor grubunun üyeleri, kış koşullarında motokros deneyimlerini artırmak için çamurlu ve arızalı arazilerde antrenman yapıyor.

Oto onarımcı, elektrikçi, yıkamacı, yedek parçacı, araba operatörü, bakkal, öğrenci ve memur ile düzenlilik görevlilerinin da aralarında olduğu “Bilecik Hard Enduro” grubu, Örenlik köyü arazilerinde antrenman yaparak hem stres atıyor hem da ati sene yapılacak enduro şampiyonalarına hazırlanıyor.

Ali Baydaş, AA muhabirine, oto tamircisi olduğunu ve 2014 yılında ayrımsız arkadaşının teşvikiyle hobi adına motokrosa başladığını söyledi.

Başta 3-5 kişi olduklarını, tedricen sayılarının artmasıyla 28 kişiye ulaştıklarını tamlayan Baydaş, şöyle konuştu:

“2018 yılında Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Türkiye Motosiklet Federasyonu eliyle Kapadokya’birlikte meydan alan Soğanlı Vadisi’nde Türkiye Enduro Şampiyonası’nda veteranlar sınıfında Türkiye şampiyonu oldum. 2019 yılında Türkiye ikinciliğim var. 2020’birlikte sakatlık geçirdim ve Türkiye şampiyonasına katılamadım.”

Baydaş, bu sporu gençlere sevdirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Motosiklet satıcısı ve ustası Mehmet Kazak ise 16 yıldır motokros sporu ile ilgilendiğini dile getirerek, ekip üyeleriyle veriş günleri alıştırma yaptıklarını aktardı.

Hafta sonunun gelmesini iple çektiklerini anlatan Kazak, şunları kaydetti:

“Eskimemiş etaplar bulup kendimizi imar etmek istiyoruz. Gençlerimizi eğitiyoruz. Onlara motosiklet sevdasını aşılamaya çalışıyoruz. Bizi dost geliyor, bire bir daha dahi bizden kopamıyor. 6 ahit süresince işlerimizde çalışıyoruz ve enerjimizi burada bırakıp tekrar hafta başında işimize devam ediyoruz. Bu sporun yer iyice tarafı etanol ve sigaradan ırak tutuyor bizi. Çünkü sürekli faal kesilmek, kendini yükseltmek zorundasın. Kendini geliştiremezsen bilcümle geriye akilane gidersin. Bilcümle gençlere referans ederiz. Gelsinler, motorundan giyimine, eğitimine büyüklüğünde herhangi bir nev desteği veririz. Yeter ki bize katılsınlar.”

Otomotiv sakınma parçacı Gürkan Büberci üstelik oldukça yeni, kuvvetli, yolda bırakmayacak motosikletleri tercih ettiklerini söyledi.

Türkiye genelinde haddinden fazla sayıda enduro şampiyonasına katıldıklarına değinen Büberci, “Bu ayrı bir spor. Bakir nesil motorların üzerinde durabildiğiniz sürece çıkamayacağınız meydan yok. Sunma stabil parkurlara, bildirme metin rampalara eskimemiş zürriyet motorlarımızla çıkabiliyoruz.” diye konuştu.

Share: