BES bu sene enflasyona yenildi

Yüzde 70’e müstenit pahalılık tasarruf sahiplerini birlikte keskin etkiledi. Geçen yıllarda vatandaşı enflasyona ezdirmeyen Bireysel Tekaütlük Sistemi (BES) fonları bu defa ayrımsız başarıyı sergileyemedi. Habertürk’ten Rakim Ak’ın aktardığına bakarak yılın geçmiş 4 ayında yüzdelik 31.7 olan 4 maaş enflasyona karşı tekaütlük fonlarının getirisi yüzde 13.8’da kaldı.

Tekaütlük Gözetim Merkezi verilerine göre 189 fondan oluşan fahri BES yatırımları toplamda 178 milyar teklik değere ulaşırken 2022 yılı getirisi yüzde 12.6’de kaldı. İlk 4 ayda yeryüzü faziletkâr getiriyi yüzdelik 19.98 ile faizli heybet katkısı fonları sağladı. Yılbaşına göre düşüşe geçen nema dolayısıyla ululuk tahvillerine yatırım yapan faizli ihtişam katkısı fonlarını yüzdelik 19.52 ile faizsiz fonlar takip etti.

Hisse fonlarını tercih edenler yüzdelik 32.1 faiz sağladı

Rasyonet verilerine göre ise 9 Mayıs 2022 itibariyle fonların toplanmış sayı farkı getirisi yüzde 14.4 oldu. Teferruatlı vadeli benzeri tasarruf ara bulucu olan BES’te enflasyonun erdemli gitmesi halinde ati yıllardaki getiriler düşkünlük edilirken yeniden de makul seçimi eden vatandaşlar iktisadi artık. BES hisse fonlarını yeğleme edenler yüzdelik 32.1 ile enflasyonun üzerinde repo sağladı. Fakat mecmu 265 milyar liraya vasıl fonların vatandaşın yeğleme etmemesi dolayısıyla takkadak 16 milyarının yani yüzde 6.1’inin behre senetleri piyasalarında değerlenmesi bu başarıyı gölgeledi.

Indeks fonlarının getirisi birlikte enflasyona faik geldi

Gene hisse senetleri piyasalarının getirisini yansıtan fihrist fonların getirisi de yüzde 35 ile enflasyona faik geldi. Fakat ne efsus kim fihrist fonların tercih oranı hep içinde hemen yüzdelik 1 olduğu üzere BES yatırımcılarına koca bire bir şekilde faydası olamadı. Oysa bu iki görüntü türü efdal ölçülü yeğleme edilseydi enflasyona cebin benzeri galebe elan kazanılabilirdi. BES yatırımcılarının serencam yıllarda kaydığı zer içeren fonlar ise 78 bilyon lira ve yüzde 29.8 ile önce sırayı alırken yılbaşından bu yana yüzdelik 15.4 ile gene enflasyonun altında kaldı. BES yatırımcılarının yüzde 19’unun yeğleme ettiği değişken fonların getirisi yüzdelik 13.8 oldu. Yılbaşından bu yana dövizde gerileme olduğu için döviz içeren Eurobond fonlarının ocakçı yüzde 6.7’da kaldı. Bu fonların yeğleme edilme oranı yüzde 14.5 düzeyinde.

Indeks, değerli ve pay fonları

Son 1 yıllık dönemde ise 2021 yılı kazançları dolayısıyla fonlar sayı farkı yüzdelik 57.3 nema ile yüzde 69’lik enflasyona yaklaşırken yatırımcısına yüzdelik 91 kazandıran indeks, yüzdelik 85 kazandıran değerli ve yüzdelik 78 faiz sağlayıcı pay fonları enflasyonu yenmeyi başardı. Döviz içeren fonların yıllık ocakçı sabık yıl kurdaki nazik zıplamayla yüzde 64’e çıksa da enflasyonu yakalayamadı.

Ayrıntılı vadede tasarruf için ongun ayrımsız envestisman

Devletin tasarrufları heveslendirme amacıyla herhangi bir 100 teklik biriktirene 30 liralık isteklendirme verdiği BES fonları bodur sürekli değil ayrıntılı sürekli tıpkısı envestisman ve tasarruf ara bulucu. Bu nedenle BES fonlarını aylık ya da almanak değil yaşınıza ve risk kabul etme kapasitenize bakarak uzun vadeli okşamak mukteza. Uzmanlar taze yaşta sisteme girenlere ağırlıklı adına behre fonlarını önerirken ilerleyen yaşlarda sabit repo sağlayıcı fonların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Değişik yandan BES fonlarının bundan geçmiş performansına bakıldığında bazı dönemler kayıplar olsa de mufassal vadede tezyit etmek isteyenler üzere karlı tıpkısı envestisman aracı olduğu görülüyor.

BES’teki birikim 275 milyarı aştı

BES şirketleri yatırım önerisinde bulunamayacak

BES’e girene karı alımı üzere destek geliyor

Share: