Bekaroğlu’ndan Bakan Bilgin’e “Eyt” Tepkisi: “Bu Yasa Yürürlüğe Girdiğinde Gününü Dolduranlar Zahmetli Olur’ Diyecekseniz, 4 Milyon İnsan Bu Kanundan…

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Çalışma ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Âlim’in “Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT), 1,5 milyon kişinin” olduğunu söylemesini eleştirdi. Bekaroğlu, “Hele 1,5 milyon değil. Dedik kim 1,9 milyon mütekait yasa geçtiğinde tekaüt olacak. Amma devam eden yıllarda 5,1 milyon âdem zahmetli olacak. Bunu insanlara akıllıca kendisine söyleyin. Böyle mi söyleyeceksiniz, ‘bu yasa yürürlüğe girdiğinde gününü dolduran insanlar yaş sınırına takılmadan zor olur’ mu? Şayet bunu hakeza söyleyecekseniz, vakit kaybetmeden o dönem gününü dolduranlar zahmetli olacak. Yani 4 milyon koca bu EYT kanunundan istifade edemeyecek. Bu ise, bu çok eke aynı molekül bunu söyleyin millete” diye niteleyerek eleştirdi.

CHP Mebus Mehmet Bekaroğlu, TBMM’birlikte “EYT”ye ilişik basın toplantısı düzenledi. Bekaroğlu, Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda Iş ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe kanun teklifi ile 2021 yılı değişmez namına ilişkin sunumunda Vekil Vedat Âlim, EYT bekleyen yurttaş sayısının 1,5 milyon olduğunu söyledi.

Vekil Bilimci’in “1,5 milyon” açıklamasına reaksiyon gösteren Bekaroğlu, EYT’li yurttaşların bugün itibariyle 1,9 milyon olduğunu söyledi. Bekaroğlu’nun konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“TBMM BİR YASA ÇIKARDI; TÜRE, ÜNSIYET VAR MI BAKMADI: Sosyal Güvenlik Bakanı’nın ısrarla tekrarladığı bire bir nazik yalanı bahsetmek üzere buraya geldim. Yıllardan beri bugüne mevrut bire bir EYT meselesi var. İşe girdi 97, 98’da. İşte 25 sene çalışacağım, 5 bin hisse senedi günümü dolduracağım, ona göre zor olacağım diye niteleyerek. Ona bakarak traksiyon yaptı. TBMM bir yasa çıkardı; doğruluk, hukuk var mı bakmadı. Bu insanlar kıygın oldu; etkisiz kaldı, açgözlü kaldı, doktorsuz kaldı. Yıllardan beri direniyorlar, örgütleniyorlar. Bugüne geldi. ve bunlar dediler ki ‘Tığ bu EYT meselesini hallediyoruz sürekli adına.’ 20 yıldır niçin halletmiyorsunuz diyerek sormuyoruz. Halledin yeter kim.

ARADINIZ, SORDUNUZ MU?: Sayın Nazır bugün geldi; bugüne büyüklüğünde on paralık hakeza bire bir cirim vermemişti. Dedi ki ‘Aralık ayında bütçeden hemen bilahare ati, çıkaracağız.’ Meclis’e gelecek buyurmak istiyor. Geliyor icra vekili, ‘kanun teklifi getiriyorum’ diyor. İlk misil kopya verdi. ‘Biz bu kanunu çıkardığımız andan itibaren 1,5 milyon adam yararlanma edecek’ dedi. Bugün bilcümle gazetelerde sabahtan beri ‘1,5 milyon EYT’liye müjde…’ Aradınız, sordunuz mu? EYT ile ilişik bırakın dernekleri, federasyonlar var. Ayrımsız ülkü ne büyüklüğünde zor var?

1,5 MİLYON DEĞİL; 1,9 MİLYON KANUN GEÇTİĞİNDE EMEKLİ OLACAK: Tığ üstelik araştırdık. Bir Defa 1,5 milyon değil. Dedik kim 1,9 milyon emekli kanun geçtiğinde zor olacak. Amma bitmeme eden yıllarda 5,1 milyon herif mütekait olacak. Bunu insanlara akla yatkın namına söyleyin. Böyle mi söyleyeceksiniz, ‘bu kanun yürürlüğe girdiğinde gününü dolduran insanlar yaş sınırına hatasız zor olur’ mu? Şayet bunu hakeza söyleyecekseniz, yalnız o dönme gününü dolduranlar zor olacak. Yani 4 milyon eş bu EYT kanunundan yararlanma edemeyecek. Bu ise bu çok balaban aynı madde bunu söyleyin millete.

HEPSİ 1 MİLYON 936 BİN KİŞİ: Ego onlara ‘akıllıcasına söylemiyorsunuz’ dedim, ‘Yalan söylüyorsun’ diyerek bağırdılar. Bu nicelik onların elinde var. Devletin rakamları. Bu rakamlar kendisinin de elinde var. Akademisyen dolma söylüyor demiyorum, yalanın ötesine geçiyor öğretim üyesi, faaliyetler çekiyor. Bu kanunu mesafe ayında çıkardıkları ahit 1 milyon 936 bin emanet o ahit emekliliği adalet ediyor. Ki bunlar? 1 milyon 400 bin gönül SSK emeklisi; 460 bin memur, 72 bin birlikte BAĞKUR var. Bütünü 1 milyon 936 bin kişi eğer aralığın 20’sinde isterse bir kat isterse yıllara sari EYT kanunu çıkarırlarsa bu insanlar mütekait oluyor.

TOPLAM 4 MİLYON 787 BİN…: Fakat yıllar ortamında, 2023, 2024, 2025’e; 4 milyon 787 bin yaşama elan mütekait olacak. Şayet bu yasa bütün EYT’liler üzere yaş haddi kalkarsa. Ki onu bekliyorsunuz. 97’üstelik 98’birlikte kanundan geçmiş işe girenler karışma. Hepsi emekliliği türe ediyorlar. Kim bunlar? 3 milyon 498 bin SSK’lı, 619 bin BAĞKUR’lu; 669 bin memur… Toplanmış 4 milyon 787 bin. Bu rakamlar devletin, bakanlığın rakamlarıdır. Bu rakamlarla Cumhurbaşkanına lokma tatlısı yaptılar. ya Cumhurbaşkanına hile söylediler onu nakletmek amacıyla evet millete domates dolması söylüyorlar. evet maliyecilere yalan söylediler evet bize yalan söylüyorlar.

YA MİLLET İÇİN BAĞIRIYORUZ: Şimdi gitsinler dezenformasyondan mı özet gönderirler yoksa devletin bilgilerini aldın diyerek mi fezleke gönderirler bilmem. Bu cirim özlük elinde var. Demin gideceğim, orada dahi söyleyeceğim. Bağırıp sürem bitti diye başkan birlikte süremi kesti. Ego benzeri dirilik konuştum, onlar 30 güç konuştular. Bağırdık, çağırdık az buçuk da. Illet bağırıyorsun? ya millet için bağırıyoruz. Hatay’da Erzin’de 14 yaşında çocuk ya, makineye başörtüsü takılıyor, ölüyor ya. Bu gelişim kazası değil. Amasra’bile 42 emanet birlikte hisse senedi kazasından ölmedi. Hilkat, yıldız değil.

SENİN GÖREVİN DEĞİL Mİ MADENLERİ ONAYLAMAK?: Öğretim Üyesi pozlarından gezen icra vekili dedi kim ‘Tığ müfettişleri göndermiştik, bütün dahi kaza oldu’ dedi. Be tanrısız henüz önce illet göndermedin? Senin görevin değil mi madenleri onaylamak? Elan önceki ne kapatmadın o madenleri?”

Share: