beherglas AKARSU vatandaşı başına yılda 173 kilo azık müsriflik ediliyor

Avrupa Birliği Konseyi, hazırladığı verilerle Avrupa Birliği’nde tutumsuzluk edilen gıdaya ilgi çekti. Buna göre beherglas AB ülkesi vatandaşı başına yılda 173 kilo, toplamda almanak 87.6 milyon ton gıdanın tutumsuzluk edildiği belirtildi.

SU Konseyi marifetiyle hazırlanan ve zaman sosyal medya üzerinden paylaşılan verilere bakarak, AB ülkelerinde dallı güllü beherglas vatandaş başına 173 kilogram, toplamda yıllık 87.6 milyon titrem gıdanın müsriflik edildiği belirtildi. Üretilen gıdadaki müsriflik ve kaybın, yüzde 50 oranında ayak halkı yoluyla yapıldığı tabir edilerek yüzde 19’unun istihsal sürecinde, yüzdelik 12’sinin besin hizmetleri, yüzde 11’nin geçmiş istihsal yerinde ve yüzdelik 5’inin üstelik global komutan sürecinde meydana geldiği vurgulandı.

2030 yılına kadar düzensiz ve mütemmim düzeyinde kişi başına sakıt gıda israfını yarıya dökmek için Konfedere Milel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi kapsamında gâh elle tutulur önlemler alındığı ifade edildi. Konfedere Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) bakarak, dünya çapında üretilen bilcümle gıdaların kısaca üçte biri, gıda tedarik zincirinin bire bir noktasında ‘çiftlikten çatala’ kadar olan süreçte kaybolmakta veya müsriflik edilmektedir. DENIZ ‘çiftlikten çatala’ politikası kapsamında sunulan bilgiye göre SUTAŞ’nin mevcut besin modeli, Avrupa’daki yetişkinlerin yüzdelik 50’den fazlasının aşırı tehlikeli olmasına neden adına, herif sağlığı üstünde bile dokuncalı bire bir etkiye ehil olduğunun altı çizildi.

Share: