BATMAN’DA GÜNDE 5 BİN KİŞİNİN SESSİZCE FAYDALANDIĞI BİNA

GÜNEYDOĞU Rum Bölgesi’nin bildirme şişman kütüphanesi olan şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği 7 salonlu kütüphaneden günde kestirmece 5 bin birey faydalanıyor. 2 sene geçmiş hizmet vermeye başlayan kütüphaneden 2021’bile 483 bin 480 okuyucu faydalanırken, 2022’nin ilk 9 ayında bu rakamın 1 milyonu geçtiği belirtildi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 2017 yılında terör saldırısında şehit olan hoca Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği, 2020 yılında hizmete açılan Güneydoğu Rum Bölgesi’nin yeryüzü iri kütüphanesinden günde 5 bin kişi faydalanıyor. Betik görünümlü mimarlık yapısı ile 1500 metrekare sınırlı alana cemaat kütüphanede çokça amaçlı salon, konuşan bibliyotek, kesiksiz yayınlar bölümü, galeri salonu, çocuk, sakat ve mefret erler üzere değişik oluşturulmuş okuma salonları, 50 yabanlık çökertme sineması, oyuncak kütüphanesi ve dallar için mütenevvi etkinliklerin düzenleneceği salonlar yer alıyor. Saat 22.00’a kadar berrak olan kütüphaneden 2021’üstelik 483 bin 480 yaşama faydalandı. Sessizliği ve tezkere çeşitliliğiyle tercih edilen kütüphaneden faydalananların sayısının bu yılın önceki 9 ayında 1 milyonu geçtiği belirtildi.

‘KİTAPLARIYLA, SESSİZLİĞİYLE GÜZELCE BİR YER’

KPSS’ye hazırlanan Heves Çipo (25), ‘Kütüphanenin büyük oluşu bizim üzere üstünlük. Herkesin kendine ilgilendiren masasının oluşu, kitapların çeşitliliği bizim amacıyla iri tıpkısı avantaj. Ben KPSS öğrencisiyim. Maddesel imkanlarım olmadığı için dershaneye gidemiyorum. Bura bana katkı sağlıyor. Kitaplarıyla, sessizliğiyle iyicene ayrımsız düzlük. Ego haddinden fazla memnunum dedi.

Kardeşi Itır Demir dahi (24), KPSS’ye hazırlandığını ve katalog ortamını çok beğendiğini ifade ederek, ‘Kütüphanede haddinden fazla aşkın avantaj var. Sessizliği olsun, kitapları olsun, kendimi burada elan gür kontrol edebiliyorum. O yüzden kütüphaneyi seçtim. Ağırşak ve ayrımsız birçok faaliyetleri da var. Bu şekilde kendimizi geliştirebilme imkanı birlikte var. Burada çalışmayı seviyorum. Herkesin kendine göre aynı masası var. Herkes kişi yerine gidip usuldan ders çalışabiliyor diye niteleyerek konuştu.Share: