Bartın’da 1458 ton atılmış anlayışsız dönüşüme kazandırıldı

Bartın Belediyesince bu sene 1458 ton atılmış toplanarak geri dönüşüme gönderildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Günahsızlık İşleri Müdürlüğünce Bartın Belediyesi Ambalaj Atığı Cem ve Şerh Tesisi’ndeki çalışmalar bu sene da kırıcı şekilde bitmeme etti.

Atılmış ambalaj, pil ve yağları toplayan ekipler, 1458 ton atığı kalın kafalı dönüşüme gönderdi.

Uray Başkanı Cemal Akın, ambalaj atıklarının yanı sıra atılan pillerle ilgilendiren üstelik faaliyet yaptıklarını belirtti.

Taşınabilir Batarya Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi (TAP) ile atılmış pillerin toplanması, bertaraf ve kalın kafalı dönüşümünün sağlanması amacıyla tören düzeni yaptıklarını anımsatan Akış, “Şehremaneti sınırları içerisinde atık haldeki pillerin çevreyi kirletmeyecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak azrail ortama verilmesinin önlenmesi üzere evsel ve başka atıklardan ayrı toplanması, bertaraf ve gabi dönüşümünün yapılması üzere imzaladığımız bu protokolü, Atılmış Batarya ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği, 5393 Dar Belediye ve 2872 Sayılı Mekân Kanunu kapsamında hazırladık.” bilgisini paylaştı.

Akış, c??????iva, mermi, tutya, lityum, kobalt kabil maddeler ile mütenevvi kimyasallardan üretilen birlik pillerin eş sağlığına ve çevreye çok balaban zararları olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, yer ve çalışkan sağlığı açısından nazik tehlikeler meydana getiriyor. Bu kapsamda üstelik 50 sayı atık pil kutusunu ilköğretim ve lise dengi okullar özellikle atılmak üzere kamu gelgel ve kuruluşlarına dağıttık. Biriken atılan pilleri koruma ederek TAP’a konfirmasyon ediyoruz. 2022 yılında 40 kilogram atık pili geri dönüşüme gönderdik. ‘Çevrecilik milliyetçiliktir’ anlayışıyla debi ediyoruz. İsrafın önlenmesi, atıkları köylü kazanarak ekonomiye yardım sağlanması, doğaya atık atıkların önlenmesi, doğal kaynakların artağan kullanılması üzere şehremaneti yerine savaşım ediyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bire bir Bartın tezyit etmek üzere gecemizi gündüzümüze kattık. Ne gerekiyorsa yapmaya çalıştık. Bartın Belediyesi kendisine atıkları ayrıştırarak topladık ve ferasetsiz dönüşüme kazandırdık. Bu kapsamda 2022 yılında 1458 titrem atığı düşüncesiz dönüşüme kazandırdık.”

Share: