Bartın ruzname haberi: Doktor Odalarından Bartın Faciası ile İlgili Eş Açıklama: “Siyasal Sorumluları Hesap Vermeye, Sorumluluklarını Adına Getirmeye Çağırıyoruz”

Bilim: ABDULLAH ÇELEBİ-Müşteri: KERİM MURAT

Ege Bölgesi Doktor Odaları, “Eroin ocaklarındaki ölümler ne fıtrattır, hangi kaderdir ne üstelik kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Politik sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını hesabına getirmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kültürlü, Afyon, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta Burdur, İzmir, Manisa ve Muğla Hekim odalarının saha aldığı Ege Bölgesi Doktor Odaları Toplantısı’nda “Esbak Soma, Ermenek zaman Amasra” başlıklı kuma basın açıklaması yapıldı. İzmir Tabip Odası Konuşma Salonu’nda yapılan toplantıda, faciada hayatını kaybedenler için ocumak duruşunda bulunulurken, maden facialarıyla ait foto gösterimi yapıldı.

Ortak açıklamayı İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Ana yaptı. Izah şöyle:

“KABAHATLI SAYIŞTAY RAPORUNU DİKKATE ALMAYANLARDIR”

“Türkiye Taşkömürü işletmesi Amasra müessesesine kapalı beyaz zehir ocağında 14 Ekim 2022 saat 18.15’te meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetmiş, hastaneye gönderme edilen işçilerden beşinin durumu ciddiyetini hala korumaktadır. 41 eve yara düşüren, onları oğulsuz, babasız, benzersiz bırakan kabahatli hangi metan gazıdır hangi dahi özge gazıdır ne dahi ayrıksı gazlar. Başi Yerde, bu gazları kilolu biçimde buluşturan, tam tılsım almayan sorumsuzlardır. Suçlu, -300 metre derinliğe vasıl ocakta ansız doğal gaz degajı ve grizu patlama riskinin artığını tabir fail Sayıştay raporunu dikkate almayanlardır. Suçlu, iştirakçi sağlığı ve güvenliğini ranta kurban edenlerdir. Kabahatli liyakate akla yatkın atanmayan yöneticilerdir.

“ÖNLENEBİLECEK ÖLÜMLER CİNAYETTİR”

Kaymakamlık sonu işletmeden mesul eksiksiz yöneticilerin hala görevde kalmasını sersemlik ortamında izliyor, sağlıklı tıpkısı soruşturma yürütülebilmesi amacıyla derhal görevden uzaklaştırılmalarını bekliyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında ulusal ve uluslararası yönetmeliklere akıllıca mücahede koşullarının sağlanması, denetimlerin çığır örgütü ve sendikanın bile içre olduğu birimlerce yapılması hisse senedi kazalarını şişman oranda sınırlayacaktır. Esenlik hizmetlerinin lehçe özellikler dikkate alınarak planlanması, hizmetin devamlılığının sağlanması keyif yöneticilerinin görevidir. Eroin ocaklarındaki ölümler ne fıtrattır hangi kaderdir ne üstelik kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasal sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Share: