Barajdan baraja su takviyesiyle tarım yapılan havzada hasat başladı

Diyarbakır’birlikte bu yıl yağmur azlığı nedeniyle kuruma tehlikesiyle yüz yüze mütezayit Devegeçidi Barajı’na tıpkısı ayrıksı barajdan dökme 20 milyon metreküp akarsu yardımıyla ekincilik yapılan 58 bin dekar alanda hasat başladı.

Devegeçidi Çayı üstünde sulama için 1972’de kurulan, 220 milyon metreküp akarsu çokluk hacmine topluluk baraj gölündeki su seviyesinde, yağmur azlığı, iklim değişikliği, buharlaşma gibi nedenlerle serencam yıllarda düşüş yaşandı.

Baraj suyundan faydalanarak zirai neşelilik yürüten çiftçilerin yağışsızlık riski dolayısıyla yaşadığı bulut, Diyarbakır Kuraklık Kriz Koordinasyon Merkezinin “baraja akarsu takviyesi yapılması” kararıyla sona erdi. Karar doğrultusunda DSİ 10. Kesim Müdürlüğünce planlı çalışmayla Dicle Baraj Gölü’nden 20 milyon metreküp suyun Kralkızı Dicle Esas Sulama Kanalı ile Devegeçidi Baraj Gölü’ne taşınması sayesinde barajdaki su düzeyi arttı.

Kanallar yoluyla, 6 milyon kilovatsaat erke kullanılarak, 59 kilometre mesafeden Devegeçidi Barajı’na taşınan suyla akdarı, iğ, sebze ve hububat yetiştirilen 58 bin dekar alanda üretimi sürdüren çiftçiler hasada başladı.

“Arazimizi sulayabildik, DSİ’ye teşekkür ediyoruz”

Baraj havzasında zirai üretim özne çiftçilerden Raif Özateş, AA muhabirine, 5 bin dekar ekincilik arazisinde Devegeçidi Barajı’ndan sağladığı suyla pamuk ürettiğini belirterek, kestirmece 40 yıldır bu üretimi sürdürdüğünü söyledi.

Özateş, tarımsal üretim sebebiyle yüzlerce kişinin üstelik istihdam edildiğini dile getirerek, “Şayet su aktarılmamış olsaydı haddinden fazla nazik teessürat yaşayacaktık. Çoğu ekinci kuraklıktan belde im elde edemeyecekti. Çokça şükür hasada başladık. Pamukta dekar başına 400-600 kilogram nişane alacağımızı düşünüyoruz. Su aktarılmasaydı çoğu eş ekmeğinden olacaktı. Çok şükür şu zaman genişlik bol. Buna anahtar olan DSİ ve tüm personele teşekkür ediyoruz. Çiftçiler kendisine güç bire bir kuraklıkla alın karşıyaydık, çokça tedirgindik. Arazimizi sulayabildik, DSİ’ye çokça teşekkürname ediyoruz.” diyerek konuştu.

“Akarsu aktarımı olmasaydı, hep ürünlerimiz kuruyacaktı”

Mehmet Alp dahi kısaca 30 yıldır çiftçilik yaptığını, bu yıl arazisinin 1500 dekarında cehre, 300 dekarında ise darı yetiştirdiğini anlattı.

Yiğit, “Bu yıl kuraklıktan âlem Devegeçidi Barajı’nda akarsu kalmadı. Dicle Barajı’ndan yapılan su aktarımı sebebiyle ürünümüzü yetiştirdik. Su aktarımı olmasaydı, çiftçiler iri bire bir riskle yüz yüze kalacak, bütün ürünlerimiz kuruyacaktı. Iyi olsunlar transfer suyla ürünümüzü yetiştirdik. Ürünümüzü topluyoruz. Dekara tahminî 600 kilogram cehre elde ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DSİ 10. Toprak Müdürlüğü Diyarbakır- Batman Sulamaları İşletme ve Hizmet Büro Müdürü Dr. Ramazan Bulaşıcı, toptan ısınmaya tutkun adına bölgeye bu sene yeteri büyüklüğünde yağmur düşmediğini belirtti.

Yağış azlığından Devegeçidi Baraj Gölü’nde yeterince akarsu depolanamadığı için Dicle Barajı’ndan 20 milyon metreküp su aktardıklarını tabir eden Arızi, aktardıkları su ile bölgede tahminî 58 bin dönüm arazinin sulanmasını sağladıklarını kaydetti.

Bu çalışmanın önemine bel fail Arızi, şunları söyledi:

“DSİ olarak yapmış olduğumuz bu çalışmanın ülkemize 348 milyon teklik dirimlik sağlayacağını oranlama ediyoruz. Bu çalışmaları yapmasaydık ya dahi bunu yapacak imkan ve tesisimiz olmasaydı çiftçilerimizin ektiği mahsulat kuruyarak, arazide kalacaktı. Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ 10. Kesim Müdürlüğü adına bu çalışmamız neticesinde bölgedeki çiftçilerimiz şu anda hasat aşamasında. Bu çalışmanın mutluluğu içerisindeyiz. ‘Taşıma suyla değirmen dönmez’ denilir fakat tığ transfer suyla 58 bin dekar alana sulama suyu sağladık.”Share: