Balıkesir Kuzeybatı Belde Yolu Asıl Atma Töreni

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Serencam 20 sene zarfında ülkemizin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 653 bilyon liralık üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız ortamında yüzdelik 60 azamet ve 996 milyar lira cirim ile karaca yolları genişlik balaban payı aldı.” dedi.

Karaismailoğlu, Balıkesir Kuzeybatı Mekân Yolu Anne Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, iblağ ve enfrastrüktür yaptırımlarına dur durak körlemeden devam ettiklerini söyledi.

Bu yatırımlarla Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini tamlayan Karaismailoğlu, söz konusu çalışmaların “Türkiye Yüzyılı”nın de yer cesim kilometre taşlarından olacağını vurguladı.

Karaismailoğlu, Bakanlığın hizmete açtığı projeleri anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sabık hafta hem milletimiz hem dahi Türkiye’miz üzere haddinden fazla manidar ve oylumlu adımların atıldığı, tarihe şahitlik ettiğimiz eyyam yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı için hürriyeti için egemenliği üzere fasılasız yola bitmeme etmektir. Bu vatan için canını, kanını feda etmiş ilkin Atatürk girmek amacıyla, bilcümle gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu ancak hakeza ödeyebiliriz. Gereksiz sözler geçicidir, temelli olan,Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne mutlu bize ki cumhuriyetimizin 99. yılını milletimize ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutladık. Haddinden Fazla şükür milletimizle bunları paylaşma gururu bizlere yıldız oldu.”

Vekil Karaismailoğlu, 29 Ekim haset cumhuriyet altını coşkusuna evcil ve milli elektrikli dil Togg’un da katıldığını belirterek, “Ülkemizin 60 almanak hayali olan seçkin antlaşma engellenmeye çalışılan evcil aracımızın dizi film üretimine başladık. Böylece Türkiye, yeni döl ulaşım yaklaşımında dünyada takip fail değil, takip edilen tıpkısı devlet pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ üretimin, verimliliğin, başarının, ancak yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri üstelik Togg olmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

Kara yollarının aktarmasız, güvenli, streç, acul ve kıytırık ulaşımın vazgeçilmezi olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Abra taşımacılığında, istihsal ve istihlak noktaları ortada aktarmasız muvasala olanağı sağlamaktadır. Hem arsıulusal hem birlikte sıkı içi transport faaliyetlerinde kilit benzeri azamet üstlenmekte ve adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı olarak dirimsel aynı fonksiyon üstlenmektedirler. Arsıulusal pazarlarda rekabet avantajının elde edilmesinde iri alengir oynayarak ekonomiye doğrudan ulama sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde serencam 20 yıl süresince kara yollarına çok şişman yatırımlar yaptık. Akıbet 20 sene zarfında ülkemizin erişim ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar teklik üstünde envestisman gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız ortamında yüzde 60 izzet ve 996 milyar teklik miktar ile karaca yolları sunu nazik payı aldı.”

Karaismailoğlu, 100 yılda yapılacak faaliyetleri 20 yıla sığdırdıklarını anlatarak, ” Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Çetin Odalık Esaslı Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu üzere mega esmer yolu projelerini hayata geçirdik.” dedi.

Konforlu ve güvenli yollarla ulaşımın kalitesini yükselttiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu birinci sınıf ve emin yollar sayesinde 20 sene öncesine bakarak gidiş geliş kazalarında yüzde 82 oranında azalma oldu. Seçme sene 9 bin 500 vatandaşımızın canını tehlikesiz yollar sebebiyle kurtarıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Balıkesir’e müstahak çok koca yatırımlar gerçekleştiriyoruz”

Karaismailoğlu, Balıkesir’in Türkiye’nin Marmara ve Veli Denizi’ne açılan yeşil penceresi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin sanayi açısından arz mütekâmil iki bölgesini birbirine bağlayan konumu ile Güney Marmara’nın kocaman merkezleri ortada yer almaktadır. Konumu bakımından ticaretin kaslı olduğu illere ve nazik limanlara çokça mümasil. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve fehamet yolu güzergahında vadi almakta, enli muvasala zehir ile tarım ve hayvancılığa dair sanayisini yeni yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi balaban turizm merkezlerine birlikte sülale sahipliği yapmakta ve yaz aylarında okkalı benzeri turizm trafiği yaşamaktadır. Tığ dahi ulaşım ve bildirişim altyapısının henüz üstelik gelişmesi üzere Balıkesir’e layık çokça önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz.”

Nazır Karaismailoğlu, Balıkesir’e yapılan yatırımları birlikte örnekleriyle anlatarak, deminden Kuzeybatı Belde Yolu’nun temelini atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Aklı Kıt Dağları’na erişim sağlayıcı Balıkesir’in site geçişine mütenavip mukassem öğün bağlantısı oluşturduklarını tamlayan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şehir içerisinde artan kâin el yerine kentin kuzeyinden geçecek bu yol ile bölgedeki muvasala standardını eke ölçüde artırıyoruz. Anında mütezayit endüstri tesislerine ve limanlara konforlu muvasala imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda, 3 şeritli bitümlü yunak kokteyl kaplamalı bölünmüş öğün standardında düz yazı edeceğimiz yol kapsamında 6 skor üstelik munsap bulunmakta. Yolun hizmete sunulmasıyla elan ilk 13 kilometre katederek geçilen güzergahta 3 kilometre kısalma sağlanacak, gezi süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecek. Sonunda zamandan 84 milyon, akaryakıttan ise 20 milyon teklik koyulmak için almanak hep 104 milyon lira artırım edeceğiz. Karbon emisyonunu de 4 bin 100 ton azaltarak yer korumasına katkıda bulunacağız, çekicilik kirliliğinin üstelik önüne geçeceğiz.”

Konuşmanın ardından Bakan Karaismailoğlu ve şehir protokolü butona basarak projenin temeline önce harcı döktü.

Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, SELIM Tümen Balıkesir milletvekilleri Mustafa Canbey, Adaletli Polat, Sarih Uygur, Pakize Bahtiyar Aydemir, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Ekrem Başaran, Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, Kepsut Şehremini İsmail Cankul, Dursunbey Şehremini Ramazan Bahçavan ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

Share: