Balaban Şair Muharrem Ertaş, Kırşehir Belediyesi’nin Düzenlediği Programla Anıldı

Küçük Asya Abdal geleneğinin sunma yetişkin temsilcisi Aşure Ayı Ertaş, vefatının 38. yılında Kırşehir Belediyesi aracılığıyla planlı programla anıldı. Programda, Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatkâr Ender Parıltı fon aldı.

Neşet Ertaş Firez Müzakere Merkezi’nde düzenlenen ihtifal programı kapsamındaki konsere, Kırşehirliler gösterişli iştirak gösterdi.

Programa CHP Kırşehir Saylav Dokuz Canlı İlhan ve CHP İl Başkanı Yağmur Taze ile alay malay katılan Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu’nun konserinin ardından yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“3 Boşluk 1984 tarihinde aramızdan ayrılan Büyük Bozlak Ustası Aşure Ayı Ertaş’ın Türk Ahali Müziği’nde Rum’üstelik ve dünyada bir ekol olduğu hepinizin malumu.

Bozlak denilince akla mevrut önce ölümlü Aşure Ayı Ertaş’tır. Onun sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden benzersiz aynı ayar olduğu bugün bilcümle saz otoriteleri yoluyla üstelik kabul edilmektedir.

Bozlak kültürünün bildirme yüce üstadı olan Aşure Ayı Ertaş, ilkin oğlu Neşet Ertaş koyulmak üzere birçok kişiye de emsal olmuştur.

Balaban bağlama ve meze üstadı Muharrem Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Küçük Asya Abdal geleneğinin sunu balaban temsilcilerinden biri adına tarihteki yerini almıştır. Oğlu Neşet Ertaş’ın babasını, ‘Muharrem Ertaş tıpkısı rağbet delisi, aynı âdem velisi idi’ şeklindeki tarifi bizlere çokça özdek anlatmaktadır.

Karacaoğlan’dan, Dadaloğlu’ndan, Pir Hükümdar Abdal’dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, sonuç nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesi gerektiğini birlikte bütün vurgulamıştır. Bu nedenle de Küçük Asya Abdal geleneğinin yaşatılması amacıyla hepimize balaban sorumluluklar düşmektedir.

Bozlağın temel vatanı olan Kırşehir’in, UNESCO’nun saz alanındaki Doğurucu Şehirler Ağı’na Türkiye’den giren önceki ve bir tane kent olmasındaki yer büyük ve esas behre nasıl özellikle Aşure Ayı Ertaş almak için Neşet Ertaş ve bu geleneğin devam ettiricileridir. Bu nedenle üstelik onlara çok özdek borçluyuz.

Bundan 38 sene ilk aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin bildirme mehabetli temsilcisi Aşure Ayı Ertaş’ı ayrımsız nöbet henüz çekinmek ve özlemle anıyor; geceye uzanım katan Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve artist Ender Balkır ile programa katılan mecmu hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.”

CHP Kırşehir Milletvekili Kavi İlhan ise yaptığı konuşmasında, Kırşehir Belediyesi’nin Aşure Ayı Ertaş kabil nazik tıpkı ustayı ve sanatını ati kuşaklara aktarma etmek için yaptığı programda tamlık emeği geçenleri kutladı.

Share: