Bakanlar Soylu, Varank ve Nebati, Mardin’de toplu açılış töreninde konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hazar, kardeşlik ve hayat var. Terör devleti yapmak istediler, vazgeçmedik. Ekonomimize saldırmak istediler, vazgeçmedik. Bu ülkede değerlerimize atılmak istediler, vazgeçmedik.” dedi.

Bakan Soylu, Mardin’dahi Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Orak Ayı Demokratlık ve Şehitler Meydanı’nda düzenlenen “Mardin Derik Ovası Sulaması”, “Midyat- Nusaybin Yolu”, “Ömerli ve Dargeçit Doğalgaz Ita” ile yapımı tamamlanan özge projelerin şişko küşat töreninde, Mardin’in medeniyetin beşiği olduğunu söyledi.

Mardinlilere teşekkür eden Soylu, şöyle konuştu:

“20 sene önce bu ülke 3 ay önünü göremiyordu. Liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkede yönetime geldikten sonradan geçmiş geçmiş ‘2023’ dedi. 20 yıllık benzeri anlayış koyduk. Elan sonraları ‘2053’ dedi. 50 yıllık tıpkı sağgörü koyduk. Henüz bilahare ‘2071’ dedi. 70 almanak tıpkı anlayış koyduk. Demincek Türkiye hem sabık yüzyılın eksiklerini kapattı hem üstelik bu yüzyılın altyapısını yaptı. Şimdi bütün dünyaya haykırıyoruz. 20 yıl yetmez, 50 sene yetmez, 70 yıl yetmez, demincek Türkiye Yüzyılı diyoruz.”

Bundan 15, 20 yıl evvel 47 plakalı araçlarla İstanbul, Ankara ve İzmir’e gitmenin çokça niteliksiz olmadığını kaydeden Aristokrat, Mardin’üstelik 34, 06 ve 35 plakalı araçların olduğunu belirtti.

Bakan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye öyle bire bir varlık getirdi ki zaman 47 plakalı araçlar 780 bin kilometrekarenin gelişigüzel santimetresinde var. Barış, beraberlik ve sağlık var. Yıldırı devleti dayamak istediler, vazgeçmedik. Ekonomimize saldırmak istediler, vazgeçmedik. Bu ülkede değerlerimize atılmak istediler, vazgeçmedik. Amerika bile Amerika’nın çocukları bile duysun vazgeçmeyeceğiz. Mardin namına Türkiye Yüzyılı’na Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde imza atmaya amade mısınız? Türkiye Yüzyılı’na Türkiye’nin devrimcisi Recep Tayyip Erdoğan liderliğin de hep dünyaya sözümüzü duyurmaya hazır mısınız? Sizin emrinize amadeyiz. Cenabı Cenabıhak bizi size utangaç etmesin. Şunu bilin Türkiye yolculuğuna bakir başladık. Mardin yolculuğuna yeni başladık. Bekle bizi acun geliyoruz.”

“Bugün milyarca teklik yatırımın açılışını gerçekleştireceğiz”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Türkiye’birlikte huzuru, barışı ve mutluluğu fethetmek isteyenlerin Mardin’e bakması gerektiğini aktardı.

“Mardin burada liderinin birlikte, dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında.” ifadesini kullanan Varank, 20 yıldır bu ülkede taş üzerine taş koymanın mücadelesini verdiklerini, tek şehri birbirinden ayırmadıklarını kaydetti.

Bakan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mardin’da ne varsa Trabzon’üstelik o olsun dedik. İstanbul’bile ne varsa Hakkari’dahi o olsun dedik. Onun için şehirlerimize yatırımlar yaptık. İşte bugün milyarca lira yatırımın açılışını gerçekleştireceğiz. Bundan 20 yıl önce biz buralara geldiğimizde bilcümle şehirlerimiz bize hangi diyordu biliyor musunuz? ‘Sayın bakanım, sayın Cumhurbaşkanım, sayın başbakanım şu yabansı evinsiz kaldırın, biz başka tek ley istemiyoruz.’ diyorlardı. Saat dörtten sonraları sokağa çıkılabiliyor muydu buralarda, hayır. Amma biz aha bütün şehirlerimizi benzeri ve beraber yaptık. Buralara yatırımlar yaptık. Bugün Mardin’e geldiğimizde insanlar bizden ne istiyor biliyor musunuz? İş dünyamız diyor kim, ‘sayın bakanım envestisman yapacağız bize arsa verin. OSB kuracağız, yer verin. Benim param hazır envestisman yapacağım istihdam edeceğim.’ diyor. Bu elbet oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde terörü bitirdik. Barışı, huzuru şehirlerimize getirdik. İnşallah önümüzdeki dönemde bunun ansız dönüşlerini alacağız.”

Haddinden Fazla daha kalkınmış ve gönençli tıpkısı Mardin’i bütün birlikte düz yazı edeceklerini anlatan Varank, şunları söyledi:

“Ama bunun amacıyla ne yapmamız lazım, 2023’te akıllıca kararı vermemiz lazım. 2023’te sayın Cumhurbaşkanımızı esasen cumhur reisi yapmaya, onun arkasında mıhlı durmaya amade mısınız? Allah’ın izniyle iş tükenik. Siz bizim arkamızda durun, bakın görün Türkiye dünyanın 10 ülkesinden aynı tanesi olacak. Temas tarafta Türkiye’nin sözü dinlenecek. Bize F35’i vermediler, biz hangi yaptık, Kızılelma’yı yaptık. İşte biz Cenabıhak’ın izniyle temas şeyin üstesinden gelebilecek kabiliyete sahibiz. Kâfi ki bire bir olalım bu arada olalım. Bütün alay malay Türkiye olalım.”

“Kardeşliğimiz daima olacak”

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel ise birlik ve beraberliğin önemine değinerek, Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Süryanisi, Yezidisi ile bire bir ve bu arada olduklarını anlattı.

Bütün beraber yürüdüklerini, bütün bu arada “Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Türkiye” dediklerini dile getiren Bitkisel, şunları kaydetti:

“Bizler birbirimizi isteyerek cenazelerine giderek düğünlerinde durarak bazı bazı Kürtçe zaman zaman Arabi kimi vakit Türkçe ağıtlar yakarak bilcümle bu arada Süryani ve Yezidi kardeşlerimize taziyeye giderken bilcümle kuma aynı dili kullandık. Rağbet, bağlanak, muadele ve el birliği dilini kullandık. Ama hepimizin ortak tıpkı neşe nidası var. Zılgıtımız var. Kadınlarımız melamet çeker. Bunun Arap’ı, Türk’ü, Kürt’ü, Süryanisi, Müslümanı, Ermenisi yok. Hepimiz ortak itap çalarız. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan. Bayraklarımız bilcümle hakeza dalgalanacak. Bayraklarımız semalardan gelen ezan sesleriyle bir arada olacak ve kardeşliğimiz daim olacak. Tanrı hepimizin yolunu boş eylesin. Bağlantı ve beraberliğimizi korusun. Rabbim kardeşliğimizi daima eylesin.”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş birlikte bire bir konuşma yaptı.

Share: