Bakan Varank, Gaziantep’te GES açılışı töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank???????, 20 yılda Türkiye’dahi nazik bir devrim yaptıklarını belirterek, “Türkiye ekonomisini 3,5 kat büyüttük, milli geliri arttırdık. İnşallah dünyadaki türbülansı dahi atlatacağız, sıkıntıların yaşandığı dünyada Türkiye gemisini esasen tığ Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde rotada tutacağız.” dedi.

Nazır Varank, Nizip ilçesinde tamamlanan 5 megavatlık Hancağız Devir Enerji Santrali açım töreninde, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine derk etmek üzere 20 yıldır Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde mütemadi demeden iri tıpkı ceht verdiklerini söyledi.

Gaziantep’in iri bir potansiyeli olduğunu, buraya yapılan gelişigüzel yatırımın misliyle melfuf derece yerine Türkiye ekonomisine katkı sağladığını bildiklerini nâkil Varank, rastgele fırsatta kente gelerek yapılan çalışmaların açılışlarını ve yapılacak projelerle ait istişareler gerçekleştirdiklerini tabir etti.

“Bölüt bakım hakka bakım” anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, şöyle konuştu:

“Burası haddinden fazla bereketli topraklara cemaat, bu bölgeler takkadak Türkiye’yi değil dünyayı besleyecek potansiyele, kapasiteye cemaat. Ama burada çiftçilerimizin neye ihtiyacı vardı, sulamayla ait sıkıntıları vardı. Burada pompalama istasyonlarının erke maliyetleriyle ait çiftçilerimizin sıkıntıları vardı, tığ uray başkanımız, bakanımız, milletvekillerimiz, valimizle bire bir araya geldik. Dedik ki nasıl benzeri proje yaparız üstelik sulamayı burada arttırıp, verimi rekolteyi arttırabiliriz. İşte bu gün santrali projesi hakeza tasarlandı, hayata geçirildi. Biz Vekâlet olarak buraya 30 milyon liralık ulama sağladık. Burada kurduğumuz santralle tığ sulama maliyetlerinin, zindelik maliyetlerinin tamamını karşılayabileceğiz. 35 bin dekarlık arazide imdi hayatiyet faturası inşallah bu bölgeye gelmeyecek. Kâfi mi? Bittabi ki yetmez. Az Buçuk geçmiş Hazne ve Maliye Bakanımızı aradık inşallah P2, P3 ile ilgilendiren üstelik tığ çalışmalarımızı yapacağız. Buradaki 5 megavatlık santrali 15 megavata takip etmek amacıyla desteğimizi vereceğiz. Sulama marifetiyle ait maliyetlerde Kaynak ve Maliye Bakanımızdan bindi alacağız ve inşallah buradaki bütün Barak Ovası’nı ağız ağıza sulanabilir kuzuluk getireceğiz. Rekolteyi arttıracağız, çiftçimiz bundan sonra kazanacak, ülkemiz çıktı kazanacak.”

Varank, üreticilere destek vermeye devam edeceklerini aktararak, “İnşallah kuracağımız elektrik santraliyle buradaki neşelilik maliyetlerini tamamen ortadan kaldıracağız, sulama kanallarıyla burayı sulanabilir ayla getireceğiz. Tığ enerjiyi vereceğiz, siz rekolteyi vereceksiniz ve inşallah buraları çokça henüz hızlı bir şekilde kalkındıracağız. Bu işleri elbet yapabiliyoruz? 20 yıldır vatandaşımız, hemşerilerimiz bizim arkamızda dosdoğru durduğu amacıyla biz bu işleri yapabiliyoruz. 20 yıldır Türkiye’nin hangi zir yapıya ihtiyacı varsa oralara yatırımı kızıl hemşerilerimiz bizim arkamızda durduğu için yapabiliyoruz. Olur biz enerjiyi vereceğiz amma 2023 seçimlerinde bile sizin bize vereceğiniz enerjiye bizim ihtiyacımız var. Biz inanıyoruz ki 2023 dönemecinde Nizipli hemşerilerimiz bize o enerjiyi verecek.” diye konuştu.

“Henüz müreffeh, münevver Türkiye’yi hep bu arada nesir edeceğiz”

Konuşmasında CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa ziyaretindeki “Burada bize büyükşehir belediyesini verin, hep çiftçilerimize elektriği sudan ucuz vereceğiz” sözlerini hatırlatan Nazır Varank, şöyle devam etti:

“Siz inandınız mı buna? Şuan da Aydın, İzmir, Adana’de büyükşehir belediyeleri kimde Cumhuriyet Umum Partisi’nde. Oralarda ekinci namevcut mu? Var. Meccani hareketlilik veriyor mu vermiyor, bozukluk? Zira onların anca bire bir kabiliyeti bulunmayan, bunları becerme kabiliyeti bulunmayan. O kabiliyet, o deneme, o adanmışlık kimde var, Recep Tayyip Erdoğan’üstelik var. Allah’ın izniyle tığ zahir 20 yılda bu ülkede büyük tıpkı bükülme yaptık, Türkiye ekonomisini 3,5 kat büyüttük, milli geliri arttırdık. İnşallah dünyadaki türbülansı bile atlatacağız, sıkıntıların yaşandığı dünyada Türkiye gemisini yine biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde rotada tutacağız. ve 2023 sonrasında çok elan müreffeh, okumuş Türkiye’yi bilcümle beraber mensur edeceğiz.”

Vekil Varank, Reisicumhur Erdoğan’ın Ölçülü Asya ve New York’daki temaslarında liderlerle bire bir araya geldiğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanını ziyarete gelen Avrupalıların bir tane ruzname maddesinin enerji krizi olduğunu ve Türkiye ile eş say boşaltmak istediklerini ilettiklerini söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının barışla neticelendirilmesi amacıyla oluşturulabilecek hazar masası denildiğinde dünyanın aklına Türkiye geldiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Hububat krizinde arabulucu ki olabilir’ diye sorduklarında dünyanın aklına ki geliyor, Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Tığ bu gücü elbette elde ettik, işte 20 yılda verdiğimiz savaşım sebebiyle, gelişigüzel alanda yaptığımız yatırımlar sebebiyle. Tarımda de sanayi dahi da ulaşımda üstelik savunma sanayinde yaptığımız yatırımlar sayesinde elde ettik. 2023 önemli tıpkısı dönemeç. Türkiye’nin ikinci yüzyılında Türkiye’nin rotası eksiksiz hür olmak mı olacak, Türkiye özlük ayakları üstünde kendi kendine yetebilen tıpkısı ülkemi olacak yoksa Avrupa’nın, Amerika’nın ağzına nazır tıpkısı mevki yerine devam mı edecek. İşte biz 2023 yılında gerçekte bunun kararını vereceğiz. Allah’ın izniyle biz hemşerilerimize muazzez milletimize güveniyoruz, onlar makul kararı verecek, o enerjiyi bize verecek, tığ dahi bu enerjiyle hizmet etmeye devam edeceğiz. Yeter ki bir olalım, beraber olalım, ay engelsiz şike bayrağa hizmet etmenin derdinde hep bu arada olalım. Allah’ın izniyle bizim başaramayacağımız tek molekül olamaz.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, bölgenin çok mübarek tarım arazilerine ehil olduğunu söyledi.

Tarımda sulamanın önemine değinen Gül, “Burada 101 bin dekar yer var amma bu arazinin enerji fiyatlarından yağlık bütünü sulanmıyordu. Kısaca 18 bin dekar kayran sulanıyordu. Yapılan bu proje ile 101 bin dekar alanın sulama problemi ortadan kalktı.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Mecnunca ise kentin uran ve tarım şehri olduğunu dile getirerek “Rastgele özdek topraktan başlıyor. Bereketli hilalin ortasındayız. Son 20 yıldır yapılan proje sunulan destekler yardımıyla toprakların verimi artıyor. Dikici mutluysa bizde mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Programa, eski Doğruluk Bakanı Abdulhamit Gül, Nizip Belediye Reisi Mehmet Zerrin, Nizip Kaymakamı Oğuz Kahraman Çağlayan ve çok sayıda çiftçi katıldı.Share: