Bakan Su Izdıraplı, Osmaniye’nin Kurtuluş Sene Dönümünü Tebrik Kartı Töreni’nde konuştu Açıklaması

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bizi yıllarca sentetik kamplaşmalarla ayırmaya, bölmeye çalıştılar. YANLIŞSIZ Fırka ve Cumhur İttifakı, bu bireşimli bölünmelere cebin birlikte Türkiye’nin beniz seyelan reşit bire bir siyasal oluşumdur. Bu ülkenin insanlarının refahı, onuru amacıyla elini taşın altına koyanlar ile ülkenin yoluna taş koymaya çalışanları haddinden fazla gür ayırmamız gerekir.” dedi.

Osmaniye’nin Kurtuluş Yıl Dönümünü Tebrik Kartı Töreni ve Yengi Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında, Icra Vekili Kederli ve Şehremini Mesabe Karaca, Azamet Bahçeli Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tevakki Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Nazır Kederli, onur defterini imzaladı.

Programda, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Umumi Başkanı Şevket Bahçeli’nin mesajları okundu.

“Türkiye artık bambaşka bir ligde, daha çok birkaç rütbe yukarıda ayrımsız oyuncu”

Icra Vekili Kederli, programda yaptığı konuşmada, 7 Sülale’ın, artağan topraklarını canından haddinden fazla dost kahraman Osmaniyelilerin istiklal destanı yazdıkları dönme olduğunu söyledi. Sulh isteyebilmek için savaşacak güce erbap olunması gerektiğini belirten Kederli, şöyle bitmeme etti:

“Sayın Cumhur Reisi’mızın ‘Dünya beşten büyüktür.’ demesinin, dünya barışını temin etmek üzere hangi kadar cesim ve lüzumlu olduğunu çokça gani düşünmemiz gerekiyor. Siyaseten söylemiyorum, hakkı bozmak lüzumlu. Dünyanın bir nice liderinin, siyasetçi ve diplomatının gördüğü, akseptans ettiği aynı kaynak var. Türkiye bundan sonra bambaşka aynı ligde, daha çok biraz derece yukarıda benzeri oyuncu yerine devam ediyor. Sayın Reisicumhur’mız küresel anlamda iri tıpkı siyasal önder olduğunu dizge imdi kabul etmek zorunda kaldı. Türkiye’nin dünya barışına, dünya siyasetine, mazlumların, masumların haklarının korunmasına katkısı çıplak benzeri gerçektir. Türkiye’nin bu gücünün dayanağı elbette özlük süresince çok tüvana, çok kankızıl olmasıdır. Bu dirayette, bu güçte, Osmaniye’nin yetiştirdiği seçkin ihtişam adamı, Halk İttifakı’nın ortağı Ulusçu Akıntı Partisi’nin Umumi Başkanı Sayın Şevket Bahçeli’nin üstelik çokça majör katkısı vardır.”

“Bizi yıllarca bireşimli kamplaşmalarla ayırmaya, bölmeye çalıştılar”

Halk İttifakı’nın gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının Türkiye’nin kazanması etmek olduğunu rastgele fırsatta dile getirerek balaban tıpkı vatanseverlik örneği gösteren Bahçeli’ye Osmaniyelilerin huzurunda şükranlarını sunan Izdıraplı, “Bizi senelerce yapay kamplaşmalarla ayırmaya, bölmeye çalıştılar. YANLIŞSIZ Tümen ve Topluluk İttifakı, bu bileşimli bölünmelere cebin bile Türkiye’nin beniz seyelan reşit bir politik oluşumdur. Bu ülkenin insanlarının refahı, onuru üzere elini taşın altına koyanlarla, ülkenin için taş koymaya çalışanları çokça gani ayırmamız gerekir. Ülkemizi yokluğun, yoksulluğun, iyesiz kalmanın acılarından örtbas etmek amacıyla canını dişine takarak Türkiye amacıyla müteharrik politik hareketin adı YANLIŞSIZ Fırka, Cumhur İttifakı bu siyasal hareketin tıpkı eksantrik açılımı, bir eksantrik çeşitlenmesidir.” diyerek konuştu.

Vekil Izdıraplı, 29 Ekim’da Cumhuriyetin kuruluşunun 100. sene dönümünü idrak edileceğini anımsatarak “Türkiye Yüzyılı bu mücadelenin aynı eksantrik ifadesidir. ‘Türkiye Yüzyılı’ aynı sav söz değildir, 100 yıllık ayrımsız milli mücadelenin başarıya ulaştığını gösteren ayrımsız 100. yıl markasıdır.” dedi.

Bakanlık olarak rastgele projelerinin, hizmetlerinin “Türkiye Yüzyılı” hedeflerinin gerçekleşmiş birer örneği olduğunu nâkil Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmaniye ve 7 Aile, tığ bu vatanda yaşadıkça, kahraman ecdadımızın emanetine ehil çıkmanın oylumlu sembolü olmaya bitmeme edecektir. 101 yıl önceki, kendi topraklarımızda karşı karşıya geldiğimiz işgalle, terörle, sömürüyle, bugün dünyanın seçme köşesinde, ekonomide, diplomaside üstelik karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Onun için ‘Dünya beşten büyüktür’ diyoruz. Onun üzere kendimiz için istediğimiz gelişigüzel şeyi dünyanın başka mazlum milletleri amacıyla birlikte istemeye çalışıyoruz. Türkiye güçlenmesin, yalçın duramasın diye neler yapıldığını da biliyoruz, biliyorsunuz hepiniz. O nedenle ‘Türkiye Yüzyılı’ bir sav söz değildir. 101 yıl ilk, 7 Karı haset elbet çiğin omuzaysak, bundan ahir bütün 7 Ocaklarda üstelik anca birlikte olacağız. Osmaniyeliler, hepimiz, bütün Türkiye, bu eren toprakların zalimin çizmesi, baskısı altında kalmasına değil cevaz yöneltmek, hakeza aynı şeyi akıllarından da geçiremeyecekleri etkili Türkiye amacıyla alın teri, kanı teri dökmeye bitmeme edecektir, devam edeceğiz. Şehitlerimizi, gazilerimizi, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarını rahmetle, minnetle elgin ediyorum. Cumhuriyet’imizin 100. yılında ‘Türkiye Yüzyılı’nı şerefle kutlayacak 85 milyonluk büyük aynı ailenin, nazik ve faal Türkiye ailesinin tıpkısı ferdi olarak hepinizi dostlukla, saygıyla selamlıyorum.”

“Kurtuluş destanını unutmayacağız”

Osmaniye Belediye Başkanı Porte Yağız da ecdadın Halas Savaşı’nın güney cephesini Osmaniye’bile yiğitlik destanlarıyla doldurduğunu anımsattı.

Osmaniye’nin Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın bile antagonist işgalinden kurtuluşunda nazik cila üstlendiğini tamlayan Kişmiri, “Bu şehrin yiğit evlatları Iri Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün izinde bayrağımızı yere düşürmemiş, ermiş toprağımızı çiğnetmemiştir. Cebeli artağanlık sancağına yazılan kurtuluş destanını unutmayacağız. Hiçbir zaman üzere de unutturmayacağız.” diye konuştu.

“Tüfekli Hareketler” ve “Üzüm Salkımı” gösterisi sunuldu

Konuşmaların ardından şiirlerin okunduğu törende, Osmaniye Belediyesi 7 Eş Halk Oyunları Topluluğunca eylem sunuldu. Törende, Uyanık Umumi Komutanlığı Mehteran Birliği konser verdi, Bitirmiş Merasim Hane Komutanlığı birlikte “Tüfekli Hareketler” gösterisi gerçekleştirdi. Elan sonra Bitirmiş Komando Hususi Güvenlik Komutanlığı (JÖAK) personeli helikopterle “Üzüm Salkımı” gösterisi sundu. Güllabi Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığına ilgili tıpkı helikopterlerin da gösteri uçuşu yaptığı töreni, vatandaşlar dahi ilgiyle izledi.

Törene, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, AK Parti Osmaniye Milletvekilleri İsmail Kaya ve Mücahit Durmuşoğlu, CHP Osmaniye Saylav Baha Adlı ve sair yetkililer katıldı.

Zafer Yürüyüşü yapıldı

Icra Vekili Kederli, gösterilerin peşi sıra beraberindekiler ile Galibiyet Yürüyüşü’hangi katıldı. Mehabet Bahçeli Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Atatürk Caddesi’nden devam ederek Iri Cami bahçesine kadar sürdü.

Icra Vekili Izdıraplı ve beraberindekiler, daha sonra Osmaniye Milli Mücadele Kahramanları Şehitliği’ni müzakere etti. Ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Daha sonraları Icra Vekili Acılı ve beraberindekiler şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Share: