Bakan Hava: “Hane arsalarının yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çekicilik, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında basamak arsalarının yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Alım, toplumsal medya hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin hisse senedi yeri amacıyla başvuru detaylarını anlattığı video mülahaza paylaştı.

Vekil Hava, 85 milyon yurttaş için Cumhuriyet Altını tarihinin yer şişman toplumsal göz projesini başlatan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet tarafından büyük tıpkı haz ve ilgiye mazhar olan 250 bin içtimai ev kampanyasının ardından, Reisicumhur Erdoğan’ın arsa kampanyasıyla ilgilendiren müjdeyi bakanlar kurulu toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını nâkil Çekicilik, “Şu esas çatışma e-çap üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız toplumsal konuta başvurdu. Vacip evrakı bildirme fail 4,5 milyon vatandaşımızın bile referans süreçlerini tamamladık. Basamak amaçlı arsalarımıza bile üzerinden henüz 24 saat da geçmemesine rağmen milletimiz çokça şişman bir haz gösteriyor. Milletimiz konut başvurularında olduğu gibi yer başvurularında de bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini bir yol elan gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Gurur, 1 milyon basamak gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız hep 1 milyon ev gayeli arsamızın ara sıra illerdeki dağılımını da tesahup etmek isterim. 50 bin İstanbul’birlikte, 100 bin Ankara’birlikte, 25 bin İzmir’bile, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’dahi, 25 bin Kayseri’birlikte, 30 bin Diyarbakır’üstelik, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’dahi, 23 bin Antalya’dahi kalkmak üzere 81 ilimizde 1 milyon basamak gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Arz geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz bire bir şekilde, sabit ve akla yatkın ifa koşullarıyla altyapısı bütün, imar planı hazırlanmış arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Çekicilik, lüzumlu maharet ve türel destekleri, Nezaret ve Şişko Bölük İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ayrıcasız seçkin vatandaşa sunacağını kaydetti.

Çekicilik, “Vatandaşımız hem konuta hem da göz gayeli arsaya müracaat yapabilir. Seçme ikisinin birlikte kurasına katılabilir. Şayet ikisi rappadak çıkarsa birini tercih ederek karı sahibi cins.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını rapor fail Nazır Misyon Kurum, şöyle devam etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yan yana parseller bulunuyor. Yeniden omuz omuza parsellerde türe sahiplerinin ekseriyet sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda bile gelişigüzel çeşit proje desteğini verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar dayanç artı 4-5 dinsiz geçmeyecek.

Bağımsız Milletvekili parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilecekler. İnşallah en geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Boşluk ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahipleri belli olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz. Hür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Baş Başa parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’da 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Içtimai konutların temellerinin 25 Ekim’de atılacağını hatırlatan Nazır Hava, toplumsal konutların önce temellerini Ankara’üstelik, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Çekicilik, “Bu anlamda 25 Ekim’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak gelmek için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle alay malay atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin hisse senedi yeri amacıyla ise evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yıpranmamış hisse senedi yerinin hizmete sunulacağını aktaran Çekicilik, “Bu hisse senedi yerlerimizi da 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, güre girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi iş yerlerimizin bile temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu aksiyon yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce eskimemiş mülhak istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hava, 2003 esasen itibaren üretilen toplumsal bölük sayısının 2 milyona, değişik projelerle birlikte ihtişam namına üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının birlikte 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurguladı.

Alım, “Envestisman miktarı 900 bilyon lira olan içtimai göz hamlemizin, özge sektörlerimizi üstelik tetikleyerek 2 trilyon liradan aşkın ekonomik hareketliliğe araç olacağına istekle inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Hane Hamlemizin’ beherglas doğruluk sahibi vatandaşımız için, ülkemiz ve milletimiz üzere kıvrak, güzel olmasını diliyorum.” ifadelerine düzlük verdi.

Share: