Bakan Acılı: Yaşlı çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz

AİLE ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Acılı, “Pespaye aile tipi’ huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, bakanlığın huzurevlerine ait mukayyet izah yaptı. Projeler hakkında bilgelik veren Vekil Izdıraplı, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘avlu tipi’ ve ‘küçük ev tipi’ proje atılmak üzere 3 değişik kategoride tasarlanıyor. ‘Site tipi’, bakıma ihtiyaç duyan ve bedensel fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet yöneltmek gayeli olarak tasarladığımız bire bir huzurevi modelidir. ‘Avlu tipi’ni günce işlerini kendi başına hesabına getirebilen ve fiziksel hareketliliğe imdi gerekseme duyan yaşlılarımız amacıyla planladık. Bu müşabih, demans kabil bilişsel fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelen yaşlılarımız amacıyla özel tasarlandı. ‘Yoz ev tipi’ modelimizde ise mutlak akıntı edebilen ve özlük işini kendisi yapabilen, elektronik ocak aletlerini kullanabilen ve esenlik açısından sürekli gözetime ihtiyaç duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişkin yaşam alanlarında günce hayatlarını sürdürmelerine olanak tanınıyor” dedi.

‘YAŞLILARIMIZ KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLİYOR’Vekil Kederli, Uşak, Tokat ve Zonguldak’ta ‘avlu tipi’ mimariyle mutasavver buğulanmış bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise ‘küçük familya tipi’ mimariyle düşünülmüş kuruluşların hizmet verdiğini belirterek, “2+1 (2 akak odası, 1 eş mağaza, aş damı, banyo ve abdesthane) ve 1+1 (1 yatak odası, 1 eş mağaza, aş damı, cağ ve tuvalet) şeklinde tasarlanan ‘küçük sülale tipi’ modelimizde 2 yaşlımız birlikte kalabiliyor. Çiftlerimiz yoluyla artık tercih edilen ‘küçük eş tipi’ huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Zat evlerinde gibi yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız eskimemiş arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise keyifli koridor geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.’13 BİN 687 YAŞLIMIZA BAKIM HİZMETİ SUNUYORUZ’Nezaret kendisine yaşlılara hizmetlerinin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalara bitmeme ettiklerini vurgulayan Icra Vekili Üzüntülü, şunları kaydetti: “Yaşlılarımıza cıvıl cıvıl kurumlarda değil, özlük ortamı içinde bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını henüz birlikte kolaylaştıracak koşullar altında bitmeme edebilmesine yönelik tıpkı anlayışla bakım veriyoruz. 2022 yılı Eylül ayı itibarıyla 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza yatılı kurumsal hizmet hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız bile Bakanlığımıza bağlı huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Vekillik olarak ülkemizin artan buğulanmış nüfusunu ayn önünde bulundurarak, 2023 yıl sonuna büyüklüğünde 7 yatılı bakım kuruluşu ve 5 nehari bakım ve etkin dirim merkezini hizmete açacağız.”

Share: