Bahçeli, MHP TBMM Ekip Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız yoluyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve olumlu açıklamaları yalnızca destekliyor, haddinden fazla uygun bulduğumuzu hele afişe etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin kol toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından kâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın aynı bölümünün üstelik Alevi İslam inancını benimsediğini, bu inanç sahiplerinin ekin sırf ara sıra beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üzerinde gür niyetle ortak çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız eliyle Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve müspet açıklamaları sırf destekliyor, çokça uygun bulduğumuzu alelhusus ifşa etmek istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’da açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Aydınlık ve Kırklareli’nde temeli atık cemevlerinin üstelik berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Firez ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine büyüklüğünde tekmil çalışmaların, kurumsal çatı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi akide önderlerinden irade edenlere bile bu kurumsal yapı bünyesinde grup verilecek olmasının milli temas ve beraberliğe yardım sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara bire bir kayra değil, gecikmiş haklarının yetişkin bir kısmının verilmesiyle ilişkin değişmeyen olduğunu anlatım etmenin vecibe olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz dahi bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri yanardağ üzere patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Acılar, ahlar, biberli anılar üzerinden ayrımsız ati mensur edilemez. Alevi kardeşlerimizi istismar etmek amacıyla kuyruğa girenlerin, balaban dinimizi karalamak üzere okazyon kollayanların, mezhepçiliğin ihtilaf bakiyesini hayat dolu yilbik milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, ne huyu huydur, hangi bile iddiaları iffetle maluldür. Hiç elbet Cenabıhak indinde serencam din İslam’dır ve cemi Müslümanlar dahi kardeştir.”

“Avrupa’evet enerji nakleden yıldız rotası daha çok güvensizdir”

MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli, KUL ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki nema artırımının, durgunluk tehlikesini gündeme getirdiğini, gıda ve enerji güvenliğindeki darboğazların ise boğunuk tıpkı sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Toptan ekonominin bu yıl üzere durum edilen nema oranının yüzde 3,2’ye, 2023 üzere de yüzde 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı yoluyla açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’evet doğal gaz haiz hatlarda meydana mevrut sızıntının baltalama neticesinde olabileceğine dair iddiaların ise erke alanında kargaşa ve kutuplaşmaya kullanılmamış tıpkı uzanım kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Çıktı enerji ihtiyacını güvenceye alma stratejisinin önümüzdeki dönemde dış politikaların esas parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Küresel ölçekte erke tüketiminin yaklaşık üçte ikisi yer yağı ve tabii gaza dayanmaktadır. Enerjinin çekince ve tüketim noktaları arasında emin iletimi herhangi bir ülke üzere stratejik hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya erke nakleden yıldız rotası imdi güvensizdir. Enerji jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Şark Akdeniz ve Kafkasya’daki ensesi kalın doğal gaz ve petrol kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında en güvenli ve emin terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması tarihi nitelikte olup Mağribî ülkeleri epey erinçsiz etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının maksat alındığına müteveccih iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi gereken ayrımsız yıldırma olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna ortada; askeri, enerji ve iletişim altyapılarına uzun menzilli faziletli hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların pahal maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin dahi sağduyu bir çizgiye gelmesi kesim ve dünya barışı yerine tıpkısı mükellefiyettir. Başka yandan Yunanistan’a erke haiz model TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan ırak durması erke güvenliği açısından lehine benzeri format olacaktır.’ dedi.

“Türkiye erke jeopolitiğinde kilit aktör”

Devlet Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit bire bir aktör olduğunu, ameliye edilen aktif, stabil, ve milli dış politikanın Türk milletine bolluk ve varlık yerine yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

“Zira herhangi bir öz ortadadır. Türkiye’nin Putin’e tasdik olduğunu sakil, vukufsuzluk ve asılsız benzeri dille gelecek süren İP Başkanı’nın bu işleri doğrusu kafası almaz, devleti, milleti, dış politikayı bilmesi da söz konusu gayrimümkün. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta taraf tutan, Türkiye’yi ayrımsız kampa yerleştirmeye, dahası cepheye sürmeye etkin inme ittifakının ilkel dürtülere, cansız politikalara budala düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye şayet aynı tarafsa, bu birlikte barışın, huzurun, silahların susmasının ödünsüz tarafıdır. İç ve aut odaklar bu çakılı gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi zül partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, KÖLE’nin cızık devriyesi, müstakbel karakolu, şık çeken eli olmaya ne kadar hevesli oldukları çok iri badire ve kazalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi ihata etmek amacıyla mangal üzere yürek lazımdır. Türkiye’yi tedvir etmek üzere milli saygınlık ve milli ilgililik şuuru şarttır. Türkiye’yi çevrilemek amacıyla nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci saymak maltalık memat konusudur. Zillet ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve meçhul konuk gelirmiş, bunların ellerine izin geçmiş olsaydı, Türkiye’yi seçme çeşit gözdağı ve felakete maruz kuzuluk getirirler, böylecene bile ‘adımız hıdır elimizden mevrut budur’ diyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Akarsu aksine dönünce uyuzlu direngen pekâlâ öne düşerse, alçalma ittifakı birlikte ancak dünya tersine dönerse elinin körü ve karışık emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Nükleer kavga ihtimalinin konuşuluyor olması üstelik fecaattir”

MHP Genel Başkanı Heybet Bahçeli, KÖLE Başkanı Joe Biden’ın nükleer cenk riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana sunma yüksek seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel zırh kullanırsa dünya Armageddon ihtimaliyle yüz yüze kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın zılgıt tonunun çok faziletli olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu durum hemen siyasal değil akide büsbütün tıpkısı konudur. Biden’ın beyni sulansa bile akılsal melekeleri tartışılsa de Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize bakarak rastlantısal değildir. Beklenen felaketin gerçekleşmesi almak beşeriyetin sahn ve huzur haklarına kast emreylemek, dünyanın yıkımına çanak tutmak demektir. İnsanlık böylesi ayrımsız vahşeti asla kaldıramayacaktır. Nükleer savaş ihtimalinin konuşuluyor olması da fecaattir. Acun ortak hatır ve iradeyle barışçıl çabalarla bugünkü bati ortamdan çıkmalıdır.” diye konuştu.

“BENDE’ye belen ilhak seni benzeri dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde BENDE’ye yaptığı ziyaretin “talihsizlik, densizlik, çekinmezlik” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve bilimsel gelişmelere yönelik rey alışverişinde mevcut olmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci asır vizyonunu arz parlak beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; parlak us arıyorsanız milletimizin gözleri çakmak çıkarmak ışıldak evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve ilmî gelişmeler karşı hangi söyleyecek, neyi duymayı imge edecek, hangi temiz beyinlerle bire bir araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi evet. Buna bile çok ilgi vücut. Herkes biliyor ki, BENDE’ye Cumhurbaşkanı adaylığı için icazet almaya evet üstelik işaret edilecek encam düşkünlük adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği vadi ya bir iaşe ya de ayrımsız değirmen taşıdır. Su yatağını, patırtı üstelik tepesini kesinkes bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca metanet bükülür, suya itminan dökülür, ÇAKER’ye belen bağlama seni bir dolara ele verir. CHP Genel Başkanı’nın ABD’ye beniz sürmesi, halk açması, aman dilenmesi tek kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine dal dönmektir. Tasdik reşit başa büyüklük konmaz, taşlık üstelik çok durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi kıtipiyoz üstelik haddinden fazla çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişkin bir cenaze nakil aracında hamile miktarda esrar yakalandığını anımsatarak, “Oysa İstanbul Belediyesi siftinlik bile çokça çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık yasal, hırsızlık yalınç, çapul amiyane, hainlik da demokratik aynı haktır. Inhitat ittifakı aha budur. CHP’nin gerçeklik yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının önemli gücü, dümen güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste vesile tanımayan, Türk düşmanlarına göz açtırmayan, ferman haklarının, buyruk yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin seçme köşesinde fedai bire bir yürekle savunan erkli ve cesim bir millet iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu bıçkın irade kilitleri açacak, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve strateji eden yıllarda global okkalı Türkiye’yi mensur ederek zalime Çetince, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda eskimiş biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: