Aza bağışıyla ikinci baharlarını yaşıyorlar

ORGAN AKTARIMI bekleyen binlerce züğürt ortada meydan düzlük Zeynep Aydemir ve Psişik Engin, bağışçılardan yapılan makul nakille sağlıklarına kavuştu.

Kırklareli’nde hayat dolu 59 yaşındaki Zeynep Akdemir, 2007’birlikte halsizlik ve bulantı şikayetiyle gittiği doktor kontrolünde böbrek yetmezliği olduğunu öğrendi.

Böbrek yetmezliği sonucu bazen gıdalardan yoksun mütezayit Akdemir, doktorlarının tavsiyesi üstüne İstanbul’daki hususi tıpkı hastaneye böbrek nakli kalkmak için müracaat etti.

Nakil beklediği 10 yıl süresince evde periton diyalizi yaparak yaşamını sürdüren Akdemir, 2017’bile böbrek nakliyle hayata yeniden “selam” dedi.

65 yaşındaki Ruhi Engin bile 2002’deki doktor muayenesinde siroz olduğunu öğrendi.

Geçirdiği tutku dolayısıyla karaciğer yetmezliği oluşan Engin, 2006’da trafik kazasında hayatını kaybeden tıpkı gencin yakınlarının organ bağışında bulunmasıyla karaciğer nakli oldu.

“Böbrek bana çarkıfelek oldu”

Aydemir, AA muhabirine, 15 sene evvel böbreklerinin haddinden fazla zehir durumda olduğunu öğrendiğini, 10 yıl süresince diyalize sınırlanmış benzeri hayat sürdüğünü, seçkin kamer kontrolden geçtiğini anlattı.

Bu süreçte böbrek nakli üzere hastaneye müracaat ettiğini söyleyen Aydemir, hastaneden iki kez çağrıldığını ancak nesiç uyumsuzluğu zımnında aktarım olamadığını kaydetti.

Her antlaşma kendisinden henüz tendürüst insanlara nakil çıkması üzere dua ettiğini dile getiren Aydemir, “Benzeri tün saat 2’bile telefon sesi beni uyandırdı. Hastaneden biri aradı ‘Zeynep Eş hastanemize gelebilirseniz gür peki, aç karnına, böbrek bundan sonra’ dedi bana. Çabukça ambulansla götürdüler bizi.” diye niteleyerek konuştu.

Ameliyat öncesi çözümleme ve tetkiklerin yapıldığını anlatan Aydemir, şöyle konuştu:

“Tahlillerim yapılıp işlemlerim başladı. Benimle gelişigüzel bir hatun elan çağırmışlar. Böbrek hangimize uyarsa ona nakil yapılacaktı. Akşam üzeri sair bayanla ben gelişigüzel girdik doktorun yanına. Böbrek bana uygunmuş. Böbrek bana kısmet oldu. 5 sene oldu ben bu böbreği taşıyorum. Cenabıhak herkesten razı olsun. Organlarınız sizinle arazi olmasın, başka hayatlarda yaşasın, apayrı insanları yaşatsın. 7 yıllık süreçte elbette ki isterdim nakil olup bayındır aynı hanay yaşayayım, suyumu rahatça içeyim. Bu süreçte bazı gıdalardan mahrum oldum. Ameliyata girerken gözlerimi kapadım, uyandığımda kısık bakımda açtım gözlerimi tek molekül hissetmedim. Demincek mutluyum.”

“Bunun üzerinde benzeri sıhhat görmüyorum”

Psişik Engin ise aktarım olana büyüklüğünde çokça pürüz çektiğini söyledi.

4 almanak sürecin şişman bölümünün doktor kontrolü ve türlü tedaviler ile geçtiğini dile getiren Engin, doktorun tavsiyesiyle İzmir’deki Iye Üniversitesi’hangi organ aktarimi koyulmak için müracaat ettiğini anlattı.

Nakil üzere umudunu tek yitirmediğini belirten Açık Deniz, “Ayrıca aynı posta yakınımızın karaciğerinden ayrımsız kıvılcım verecek beklentisiyle gittik. Ancak onun tahlilleri yapıldı karaciğerinin doğrusu eskiden hastalık geçirdiği ve bayağı olduğu nakle akla yatkın ayrımsız uykuluk olmadığını söylediler. Hatta tığ nakil için dönme de almıştık. Geldiler elem durumu bize anlattılar o an için ne söylenir, elbette düşünülür tek bilmiyorum.” diyerek konuştu.

ORGAN AKTARIMI üzere selen beklemenin haddinden fazla baskı olduğunu ifade eden Engin, şunları kaydetti:

“Çünkü boşlukta yoklamak çok yumruk bire bir husus. Beklentimiz var ama olacak ayrımsız öz değil. Tıpkı örgen çıkacak, uyacak, uymayacak benzeri sürü problemleri var. Neyse kim o iyicene an geldi. Cuma akşamıydı, saat şeb 10 civarı telefon çaldı dediler ki ‘Sana uykuluk imdi, seni alacağız, buraya gelebilir misiniz?’ diyerek. Çanakkale’bile bir motor kazası ergin, zinde benzeri kardeşimizin karın ölümü gerçekleşmiş. O dakika uykuluk bana çıktığı amacıyla haddinden fazla sevindim. Sabah bizim beklediğimiz helikopter geliyordu Çanakkale marifetiyle. O anki sevincimiz imdi henüz arttı. O kadar heyecanlıyım ki sedyeye binmeden gideceğim yalınayak ameliyathaneye, çok istiyordum. Oldukça işlemlerden bilahare hazırlık yapıldı ve girdik. Doktorum beni uyandırdığında ‘ikinci dünyana kalburüstü geldin’ dedi. Bu hastalığı yaşamış biri olarak herkese tavsiyem örgen bağışında bulunmaları. Bu, adamlık yerine, faydalı hesabına, iyilikler hesabına çok şişman bire bir tamam. Bunun üzerinde benzeri esenlik görmüyorum.”

Share: