Ayrıntılar Arkeoparka dönüştürülen Urartu şehrinde satranç oynadı

Erzincan’dahi tarihi İpek Yolu üstünde vadi düzlük, restorasyon ve üslup yolları yapılarak yıldızlı gelgel müzesine dönüştürülen, Urartu şehri Altıntepe Kalesi, çocukların sokak satrancına karı sahipliği yaptı.

Doğu Roma İmparatorluğu’nun da heybetli merkezlerinden Altıntepe Kalesi, Erzincan ülke merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda Üzümlü ilçesinde kayran düz kestirmece 60 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor.

Arkeoparka dönüştürülen kale, Türkiye Satranç Federasyonu’nca düzenlenen “Sokakta Satranç Var” aktivitesine eş sahipliği yaptı.

Erzincan Göktürk İlkokulu ve Mehmetçik Ortaokulundan mevrut satranç tutkunu öğrenciler, ilk defa gördükleri Altıntepe Kalesi’ndeki tarihi kalıntılar arasında hem yarıştı hem dahi tarihe seyahat yaptı.

Satranç İl Temsilciliği, çocukların hem ferdî gelişimi hem birlikte güneş bilincini yetiştirmek amacıyla kentin ayrımlı tarihi noktalarında satranç etkinliği düzenliyor.

Sokak satrancını tarihi mekanlara taşıyorlar

Satranç Federasyonu Erzincan İl Hakemi Ersin Akyol, AA muhabirine, Erzincan’da satranç sporcularının ilk kez tarihi Altıntepe Kalesi kalıntılarında buluştuğunu söyledi.

Satranç kültürünü mecmu yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye’nin rastgele iklim ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedeflediklerini tamlayan Akyol, bu kapsamda, Urartulardan kalma Altıntepe Kalesi’nde 30 öğrenciyle satranç oynadıklarını dile getirdi.

Temsilcilik yerine bunun kabilinden farkındalık oluşturacak etkinlikleri yapmaya bitmeme edeceklerini anlatan Akyol, şöyle bitmeme etti:

“Bu etkinliğimizle füru, hem tarihi dokuyu hissettiler hem de satranç kültürüne olan uyumlarını ve sevgilerini burada gösterdiler. Oldukça keyifli geçti. Erzincan’ın ayrı ayrı kültürel ve tarihi yerlerinde satranç oynamaya bitmeme edeceğiz. Sonra Edvar Girlevik Şelalesi’nde olacağız. Çocuklara tarihi ve kültüler yerleri gezdirerek satranç kültürünü sevdirmek amacıyla elimizden geleni yapmaya bitmeme edeceğiz.”

Kemiksiz havada satrançla mutlu oldular

Mehmetçik Ortaokulu öğrencilerinden Yaren Dilşat Heb ise “Satrancı ayrıksı tıpkı yerde, belirgin tıpkısı alanda ve alelhusus tarihi bire bir yerde arkadaşlarımla gelişigüzel kundaklamak haddinden fazla keyifliydi.” dedi.

7 yıldır satranç oynadığını rapor fail Heb, satrancın katıksız ortamlarda de oynandığını söyledi.

Satrancı çokça sevdiğini belirten Merve Azra Mütebessim dahi “Altıntepe’ye geldiğimiz için mutluyum. Tutkun ortamda satranç oynamaktansa burada satranç tavlamak haddinden fazla elan keyifliydi.” diyerek konuştu.Share: