Ayağı kırılan eşini enkazdan sırtında çıkaran depremzede o anları anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’birlikte yıkılan evlerinden kurtulan Tutkun Baklavacı ve enkazdan sırtında çıkardığı eşi, emanet umudunu sürdürüyor.

Kırıkkale Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesinde tedavisi bitmeme 61 yaşındaki eşi Cemile Baklavacı’yı benzeri an olsun boydak bırakmayan 62 yaşındaki Bağlı Baklavacı, devletin sunduğu imkanlar için minnettarlığını dile getirdi.

Sınırlı Baklavacı, AA muhabirine, çokça iri bir travma atlattıklarını, bu süreçte devlet yetkililerinin çok yardımcı olduğunu söyledi.

“Hanımın ayağı kesilecekti, kurtardılar”

Depremde ayağı ve kolu kırılan, vücudunda nesiç ezilmeleri kâin eşinin otama sürecinde da serbest bırakılmadıklarını anlatan Baklavacı, şöyle konuştu:

“Devlet büyüklerimizden, sayrılarevi personelinden Allah razı olsun. Hanımın ayağı kesilecekti, kurtardılar. Başında 5 hekim, ellerinden geleni yaptılar. Çok şükür ayaklarını kurtardık. Bundan sonrası bize artmış bir madde. Siktirici haddinden fazla balaban benzeri deprem atlattık, Tanrı kimseye bu acıyı yaşatmasın. Burada karı tuttuk ve yerleşeceğiz. Dediğim kabilinden devletimiz herhangi bir şeyimizi aldı, karşıladı, bütün imkanları bize sundu. Maltalık sürüyor, güç umudumuz bitmeme ediyor. Çocuklarımız var ve ayakta durmak zorundayız. Balaban oğlum nişanlı ve dernek hazırlıkları yapıyorduk. Düğün salonunu tuttuk, gelişigüzel husus hazırdı. Kayınvalidesi fehamet hastanesinin enkazında kaldı. Ablam ölüm etti, hangisine yanalım.”

“Büyüklük büyüklerimiz ahali attı ve seçkin çeşit imkanı sağladı”

Baklavacı, zelzele sırasında hep duvarların üstlerine gelmeye başladığını ve evlerinin yıkıldığı belirtti.

O anda eşinin ayağına balaban bire bir zerre düştüğünü ve ayağının kırıldığını tabir eden Baklavacı, “Aşağılık oğluma, ‘oğlum sen tezelden atla kendini kurtar, bizi bırak’ dedim. Sonra dışarı çıkmak için eşimi sırtıma aldım ama molozlar kapının önüne yıkılmış, husus açılmadı. Hanımı kapının üzerindeki boşluktan çıkardım. Sonradan şişman oğlum ablasındaydı, o geldi ve annesini hastaneye götürdü. Cenabıhak yardımcımız olsun. Dediğim kabil oran büyüklerimiz halk attı ve her çeşit imkanı sağladı.” dedi.

Kolunda, ayağında kırıklar ve vücudunda nesiç ezilmeleri olan Cemile Baklavacı da evden çıkmaya çalışırken üzerine duvarın yıkıldığını ve eşinin hemencek üzerine düşen duvarı kaldırıp, kendisini sırtına aldığını belirtti.

Bu sırada ayağının sallandığını ayırt ettiğini anlatan Baklavacı, şunları söyledi:

“İlk kendisine Adana’daki hastaneye gittik. Peşi Sıra burada derya olduğu amacıyla Mersin’deki hastaneye gitmek istedik ancak hekim ‘sizi tehlikeye atamam’ dedi. Oysa ayağımın kesilmesini bekliyorlarmış. Üçüncü aktarılma ağabeyim imza attı ve beni hastaneden çıkardılar. Sonraları Kırıkkale’ye getirdiler. Tanrı razı olsun buradaki doktorlarımızdan. Hepsi çokça adamakıllı ilgilendi. Çok teşekkür ederim.”

Share: