Ayağı hassas eşini enkazdan sırtında çıkaran depremzede o anları anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’de yıkılan evlerinden kurtulan Sadık Baklavacı ve enkazdan sırtında çıkardığı eşi, emanet umudunu sürdürüyor.

Kırıkkale Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesinde tedavisi bitmeme 61 yaşındaki eşi Cemile Baklavacı’yı benzeri zaman olsun yalnız bırakmayan 62 yaşındaki Sınırlı Baklavacı, devletin sunduğu imkanlar için minnettarlığını dile getirdi.

Sınırlı Baklavacı, AA muhabirine, haddinden fazla şişman bir travma atlattıklarını, bu süreçte kerem yetkililerinin çok apotr olduğunu söyledi.

“Hanımın ayağı kesilecekti, kurtardılar”

Depremde ayağı ve kolu alıngan, vücudunda doku ezilmeleri kâin eşinin tedavi sürecinde da serbest bırakılmadıklarını anlatan Baklavacı, şöyle konuştu:

“Heybet büyüklerimizden, sayrılarevi personelinden Cenabıhak razı olsun. Hanımın ayağı kesilecekti, kurtardılar. Başında 5 doktor, ellerinden geleni yaptılar. Çokça şükür ayaklarını kurtardık. Bundan sonrası bize kalık tıpkı madde. Siktirici haddinden fazla balaban tıpkı travma atlattık, Cenabıhak kimseye bu acıyı yaşatmasın. Burada familya tuttuk ve yerleşeceğiz. Dediğim kadar devletimiz seçme şeyimizi aldı, karşıladı, bilcümle imkanları bize sundu. Avlu sürüyor, gönül umudumuz bitmeme ediyor. Çocuklarımız var ve ayakta ara vermek zorundayız. Iri oğlum adaklı ve dernek hazırlıkları yapıyorduk. Düğün salonunu tuttuk, her molekül hazırdı. Kayınvalidesi devlet hastanesinin enkazında kaldı. Ablam memat etti, hangisine yanalım.”

“Cesamet büyüklerimiz ahali attı ve herhangi bir cins imkanı sağladı”

Baklavacı, hareket sırasında hep duvarların üstlerine gelmeye başladığını ve evlerinin yıkıldığı belirtti.

O anda eşinin ayağına şişman aynı çıngı düştüğünü ve ayağının kırıldığını ifade eden Baklavacı, “Epey oğluma, ‘oğlum sen lahzada atla kendini kurtar, bizi bırak’ dedim. Sonraları dışarı çıkmak için eşimi sırtıma aldım amma molozlar kapının önüne yıkılmış, konu açılmadı. Hanımı kapının üzerindeki boşluktan çıkardım. Bilahare iri oğlum ablasındaydı, o geldi ve annesini hastaneye götürdü. Cenabıhak yardımcımız olsun. Dediğim kabil ululuk büyüklerimiz el attı ve temas kalem imkanı sağladı.” dedi.

Kolunda, ayağında kırıklar ve vücudunda doku ezilmeleri olan Cemile Baklavacı dahi evden çıkmaya çalışırken konusunda duvarın yıkıldığını ve eşinin hemencecik üstüne sakıt duvarı kaldırıp, kendisini sırtına aldığını belirtti.

Bu tam ayağının sallandığını ayırt ettiğini anlatan Baklavacı, şunları söyledi:

“İlk kendisine Adana’daki hastaneye gittik. Ardından burada deniz olduğu üzere Mersin’deki hastaneye gezmek istedik fakat hekim ‘sizi tehlikeye atamam’ dedi. Oysaki ayağımın kesilmesini bekliyorlarmış. Üçüncü çevrim ağabeyim imza attı ve beni hastaneden çıkardılar. Sonradan Kırıkkale’ye getirdiler. Cenabıhak razı olsun buradaki doktorlarımızdan. Bütünü çok pir ilgilendi. Haddinden Fazla teşekkür ederim.”

Share: