Ay Zinde, Vefatının 7’nci Sene Dönümünde Ankara’da Anıldı

Bilim: SERCAN İKE – Almaç: FURKAN ERDEM

Eski CHP Tunceli Milletvekili Ay Güre, vefatının 7’nci yıl dönümünde Ankara’da anıldı. CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, “Ay Ağa sadece Tunceli’nin değil. Türkiye için kocaman biriydi. Oylumlu aynı simgeydi. Biz de onun uğrunda bitmeme etmeye çalışıyoruz” dedi.

Türkiye Lansman Araştırı Demokrasi ve Laik Tekstil Vakfı (TÜLOV), bozuk CHP Tunceli Milletvekili Kamer Gailesiz’in vefatının 7’nci yıl dönümü zımnında bugün Ankara’daki Doğan Taşdelen Çağcıl Sanatlar Merkezi’nde tıpkı yâd töreni düzenledi. Ihtifal törenine, CHP Umumi Komutan Yardımcıları Seyit Torun ve Ege Ağbaba, İstanbul Saylav Mahmut Tanal, eski Doğruluk Bakanı Seyfi Oktay ve Kamer Dinç’in yakınları katıldı. Programda, yönetmenliğini Remzi Kazmaz’ın yaptığı, Ay Canlı’in hayatını anlatan ayrımsız belgesel gösterildi. Etkinlikte, Ay Genç’in hayatından portrelerin meydan aldığı fotoğraflar üstelik sergilendi.

TÜLOV Başkanı Nurettin Demir, açış konuşmasında şunları söyledi:

“Altın yâran; bayağı bizim, kendi değerlerimize elan fazladan ehemmiyet vermemiz geçişsiz. Yani Kamer Tendürüst yaşarken yeterince onun kıymetini, değerini anlayamadık. Esasen Cumhuriyet Altını amacıyla, laik Türkiye amacıyla ve halkı amacıyla büyük mücadeleler vermiş ve yan yana alay malay Meclis’te olduğumuz sürece bir tane başına benzeri tehalüf olma özelliğini gördüğümüz ondan feyz aldığımız bire bir arkadaşımızı biz, Özgür Özel, Ege Ağbaba ve ben, özge arkadaşlarımla gelişigüzel Türkiye Tanıtım Araştırı El Erki ve Laik Oluşum Vakfı’ndan (TÜLOV) aldığımız güçle alay malay onu anılarını keyiflendirmek; ileriye, gençlere, gelecek nesillere döşemek üzere elimizden geleni yapıyoruz. Onunla ilişik namına bizim Remzi Kazmaz arkadaşımız, Bodrum temsilcimiz iyice benzeri film yaptı. Bilcümle bu arada izleyeceğiz, tıpkısı zamanda kitabını bile inşallah mevlit gününe yetiştirmeye çalışıyoruz, şubat ayında ve her sene gidiyoruz mezarının başında onu anıyoruz. Türkiye’ye eklemek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Bugün Umumi Başbuğ’ımızın konuşmalarını dinledik. Yüreğimiz yandı. İçimiz burkuldu. O nedenle hepimizin sahada bire bir şahıs üzere, bir Kamer Taze üzere herhangi bir alanda hiç kırılmadan, darılmadan çalışmamız gerekiyor. Laik benzeri Türkiye amacıyla, çağcıl tıpkısı Türkiye için, Cumhuriyet’imizi henüz ati noktalara dayanmak üzere bütün beraber özlük olmalıyız, çalışmalıyız diyorum.”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba ise şöyle konuştu:

“Elbette bu hem belgeseli hem Ay Zihayat kitabını TÜLOV yaptı. Öncelikle bu belgeselde büyük katkısı olan sevgili Remzi Kazmaz’a teşekkür ediyoruz. TÜLOV, gerçekte mazisi 20 yılı aşan, amma Nurettin Demir’le gelişigüzel değişik benzeri bakir yola giren ayrımsız vakfımız. Bizim de üye olduğumuz; Müstakil Hususi’in, benim, buradaki birçok milletvekili arkadaşımızın, genel başkan yardımcılarımızın uzuv olduğu ayrımsız kazanç. Bu nakit hem Türkiye’nin geleceğiyle ait çalışmalar yapıyor hem üstelik geçtiğimiz sene gördüğümüz kabilinden CHP Gençlik Kolları’yla alay malay Askıda Bilet kampanyası yaparak tıpkı eke işe imza attı. Evkaf çokça koca, esasta arada bir konuşulur. İşte CHP; sol, içtimai demokrasiyi savunanlar, Cumhuriyet’i savunanlar, laikliği savunanlar arada sırada tartışılır; sebep tüvana değiliz diyerek. Aslında bire bir siyasi partinin evet üstelik tıpkısı siyasal hareketin ateş parçası olabilmesinin, onun paydaşlarıyla olabilir olabileceğini düşünüyorum. Bunların süresince sivil sosyete kuruluşları, sendikalar, patika örgütleri, vakıflar ve esasta çok okuyucu-edip, aydınımız olmasına karşın dünyalık üstüne bu zümre, bu anlaşma fire olarak gözüküyor. Maalesef gelişmiş tıpkısı kredi namevcut. Tabiatıyla ki bu vakıflarda aynı büyüklük desteği namevcut, ayrımlı destekler namevcut; özlük yağında kavrulmaya çalışıyor.

Şimdi, burada birçoğunuz, işte birtakım hemşerisi, birçoğu fariza yapmış alay malay, aynı sandalyede, masada çalışmışlar, bizden haddinden fazla teferruatlı dönemler çalışmışlar. Örneğin Sayın Bakan’ım, canan büyüğüm, değerli hemşerim Seyfi Oktay. Bir Nice birlikte etkin Kamer Koca’le…

O rahatsız halinde, 2015 7 Haziran seçimlerinde Ay Ağabey, namzet olmamasına rağmen geldi. Bütün Tunceli’yi birlikte gezdik, çalıştık. Kemal Bey’e haddinden fazla bağlıydı, onu söyleyeyim. Cumhuriyet’le özdeşleşmiş, esasta hep o Cumhuriyet’in hangi fehim geldiğini ifade eden birisi Ay Koca. Düşünün, Nazmiye’nin Ramazanlar köyünde doğuyor. Bakımsız ayrımsız ailenin çocuğu, geliyor üniversiteyi kazanıyor. Üniversiteyi kazandıktan sonraları Danıştay’bile maharet bilgili oluyor, oradan yurt dışına gidiyor. Bakın FETÖ’nün ‘Fetullah Sarıklı Efendi’ olduğu dönemde, Pensilvanya’nın diz çöküp eteklik öpme merkezi olduğu dönemde Kamer Ağa, Kamer Ağabey gibiler, bunu AKP’lilerin yüzüne çatır çutur söylüyorlardı. Onun üzere saldırıya uğradı. Onun için bibi Meclis’te mevcut milletvekilleri aracılığıyla saldırıya uğradı. Laikti, cumhuriyetçiydi. Dedi ki ‘Bu tarikatlar, bu cemaatler sizin başınıza hisse senedi açar’ dedi. Maatteessüf Ay Koca’in dediği imdi. Hala akıllanabilmiş değiller, bibi kerem tarikatlar beyninde behre edilmeye bitmeme ediyor. Ölümü de önemlidir, ölümü de öyle tıpkı mesajdır. Ay Ağabey, biliyorsunuz, ‘Türk bayrağına sarılsın tabutum’ dedi, ‘Tunceli’nin, babamın yanına, Ramazanlar köyüne gömülsün’ dedi. Ölürken birlikte bir şanlı mesajı verdi. Ay Ağa, tanıdığım yeryüzü gür Atatürkçüydü. Çığlık bir Atatürkçüydü, tek böyle kendinin fikrine münasebetsiz yerlerde da düşüncesini haddinden fazla örtüsüz tabir ederdi, hiç korkmazdı. Çok korkusuzdu. Ay Ağa takkadak Tunceli’nin değil. Türkiye üzere büyük biriydi. Kebir bir simgeydi. Tığ bile onun amacında devam etmeye çalışıyoruz. Umarım Ay Ağa’in hayalet ettiği bire bir dünyayı, benzeri Türkiye’yi, yani Cumhuriyet’in bilgili olduğu, laikliğin hakim olduğu, demokrasinin bilge olduğu benzeri Türkiye’yi bütün gelişigüzel fotoğraflamak umuduyla katılan herkesi saygıyla kardeş kardeş selamlıyorum.”

Ay Tendürüst’in hayatını anlatan belgesel filmin yönetmeni Remzi Kazmaz ise şunları söyledi:

“Bu filmin akıl hocası, Prof. Dr. Nurettin Çipo, ‘Hadi gel, laikliğin ve Cumhuriyet Altını’in savunucusu Kamer Zihayat ile ilişkin tıpkısı film yapalım üstelik TÜLOV’un çalışmasına akıllıca düşer, onu birlikte anlatırız’ dediğinde heyecanlanmıştım. Ama ne efsus ki kendisiyle ilgilendiren, iki ay uğraşmama rağmen biricik tıpkısı doküman bulamadık, video bulamadık. Bulduklarımız hep yandaş medyanındı. Onları dahi kabul etmek istemedik. Elan sonra imdadımıza Sayın Umumi Başbuğ’ım Eksiksizlik Kılıçdaroğlu yetişti. Hepinizin üstelik malumu, gördüğünüz kabil, arkasından siyasetteki performansı ve yetenekleri müşteri uğrunda devam fail Sayın Müstakil Özel ve Sayın Ege Ağbaba ile filmi bitirdik. Hangi senaryo vardı kafamda ne da bire bir vasıta, film kendiliğinden geldi. Aynı tıpkısı Ay Genç gibi kendi kendine gelişen olaylarla olayı bitirdik.”

Share: