Atlı kızak yapılan Çıldır Gölü’nde yazın üstelik mıntıka turları düzenlenecek

Ardahan- Kars illeri arasındaki kışın yüzeyi buzla kaplanan Çıldır Gölü’ne turizmin geliştirilmesi amacıyla iki kentin kıyısına havza turları üzere iskele yapılacak.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AA muhabirine, Çıldır Gölü’nde iskele imal çalışmalarının nahiye turizmine mefret yardım sunacağını söyledi.

Öner, Çıldır ilçesi sınırlarındaki Akçakale adasına ilişkin ara sıra basın im organlarında saha düz “Kars Ada’ya üstelik topluluk artık” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Gölün, Ardahan tarafında yapılacak olan iskele ile toprak insanına çıktı hizmet edileceğini tamlayan Öner, şunları kaydetti:

“Bu iskelemizin yapılmasıyla bölgemizin ve ilimizin turizmini geliştirmeye yönelik icraat yapılacak. imdi domestik ve ecnebi turisti bölgeye çekmiş olacağız. Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca, Çıldır Gölü’nün Ardahan ve Kars illeri amacıyla 2 farklı bölgesinde iskele yapılması ile ilişkin planlama çalışmaları yapılmıştır. Ardahan’ın Çıldır ilçemiz üzere Çıldır gölü kenarında yapılacak olan iskele, Güvenocak mevkisinde belirlenen mevcut iskele bölgesinde planlanmıştır. Kars üzere yapılacak iskele bile Arpaçay kaza sınırları süresince düz almaktadır. Planlama çalışmaları Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca onaylanarak, Ardahan ve Kars illerindeki Bakanlığa merbut İl Müdürlüklerince 4 Ocak’ta yani bu ayda ilana çıkarılmıştır.”

Öner, iskelelerin yapılmasıyla gökçe yazın gölde mıntıka turlarının düzenleneceğini rapor etti.

Share: