Atlı kızak yapılan Çıldır Gölü’nde gökçe yazın üstelik havza turları düzenlenecek

Ardahan- Kars illeri arasındaki kışın yüzeyi buzla kaplanan Çıldır Gölü’ne turizmin geliştirilmesi amacıyla iki kentin kıyısına havza turları için iskele yapılacak.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AA muhabirine, Çıldır Gölü’nde iskele imal çalışmalarının bölge turizmine cesim katkı sunacağını söyledi.

Öner, Çıldır ilçesi sınırlarındaki Akçakale adasına ait bazı basın nişane organlarında yer düz “Kars Ada’ya birlikte topluluk çıktı” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Gölün, Ardahan tarafında yapılacak olan iskele ile bölge insanına artık bakım edileceğini tamlayan Öner, şunları kaydetti:

“Bu iskelemizin yapılmasıyla bölgemizin ve ilimizin turizmini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılacak. bundan sonra yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmiş olacağız. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığınca, Çıldır Gölü’nün Ardahan ve Kars illeri için 2 farklı bölgesinde iskele yapılması ile ilgilendiren planlama çalışmaları yapılmıştır. Ardahan’ın Çıldır ilçemiz amacıyla Çıldır gölü kenarında yapılacak olan iskele, Güvenocak mevkisinde belirlenen kâin iskele bölgesinde planlanmıştır. Kars amacıyla yapılacak iskele da Arpaçay kaza sınırları içre yer almaktadır. Planlama çalışmaları Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca onaylanarak, Ardahan ve Kars illerindeki Bakanlığa merbut İl Müdürlüklerince 4 Ocak’ta yani bu ayda ilana çıkarılmıştır.”

Öner, iskelelerin yapılmasıyla yazın gölde havza turlarının düzenleneceğini rapor etti.

Share: