Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 98. sene dönümü kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 98. sene dönümü ve Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Giresun Limanı’ndaki Periferi Düzenlilik Komutanlığı alanında gerçekleştirilen törende, Atatürk’ün Giresun’a gelişi canlandırıldı. Bahir yolu ile getirilen Türk bayrağı, gaziler eliyle Ilbay Enver Ünlü’ye konfirmasyon edildi.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, burada yaptığı konuşmada, hem devlet hem de Giresun amacıyla çok manidar benzeri zaman olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 42. ve 47. fahri alayların şehri Giresun’umuza gelişinin 98. sene dönümünü kutlamak amacıyla bire bir aradayız. Bugünü, o ahit yaşanan cümbüş ve coşkuyu ayrımsız şekilde gururla ve kalpten yaşıyoruz.” dedi.

Yüzlerce yıldır vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı için canını hiçe sayan martir ve gazilerin, ülkenin bugünlere ulaşmasının sunu nazik teminatı olduğunu tabir fail Şenlikoğlu, şunları kaydetti:

“Ecdadımızın, herhangi bir karış toprağını kanlarıyla sulayarak bizlere kişi ettiği bu muazzez yurt, bugün dahi tıpkı savaşım ruhu ile ati nesillere aktarılacaktır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle doğmak için Osman Ağa’mızın, Hüseyin Avni Alpaslan’ın, 42’nci, 47’nci gönüllü alayların, milli uğraş kahramanlarımızın, martir ve gazilerimizin bizlere bıraktığı bu ermiş vatana topluluk çıkacağımızı herkesin bilmesini istiyorum.”

Törene, Giresun Uyanık Havza Komutanı Ferik Selçuk Yıldırım, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmayan Can, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, AK Öğür İl Başkanı Kenan Tatlı, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Share: