Atatürk Köşkü’nün tadilatına 20 Eylül’de başlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesince, 20 Eylül’da ziyarete kapatılarak tadilata alınacak Atatürk Köşkü’nün, yapılacak çalışmaların arkası sıra 29 Ilk Teşrin 2023 resepsiyonuna aile sahipliği yapması planlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kasıt Zorluoğlu, yaptığı mukayyet açıklamada, yılda ortalama 300 bin kişinin musahabe ettiği Atatürk Köşkü’nde, ahit içerisinde hem strüktürel yıpranmalar hem de içerisindeki eşyalarda eskimeler ve deformasyonlar olduğunu belirtti.

Atatürk Köşkü’nün Trabzon’un mehabetli mekanlarından biri olduğunu vurgulayan Zorluoğlu, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk defa 1924 yılında şehrimizi teşriflerinde orada mihman edildi. 1930’daki ziyaretinde gene bu köşkte konuk edildi. Ancak 1937’deki serencam teşriflerinde bu mekanda 2 tün konakladı ve vasiyetini yazdı.” ifadelerini kullandı.

Zorluoğlu, binanın onarılması için Atatürk Köşkü Restorasyon ve Konservasyon Projesi’ni hazırladıklarını, Kültür Varlıklarını Dulda Yerleşmiş marifetiyle onaylanan projenin, 24 Ağustos 2022’da eksiltme edildiğini aktararak, 20 Eylül’birlikte köşkün ziyarete kapatılacağı ve tadilat işine başlanacağını kaydetti.

Atatürk Köşkü’nün restorasyonuna verdikleri ehemmiyet doğrultusunda konunun uzmanlarının Ankara’dan Trabzon’a geldiğini bildiren Zorluoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Geçmiş yıllarda da zaman zaman kapsamı vabeste tevessül etmek kaydıyla restorasyon çalışması yapıldı. Bizim yapacağımız, henüz ilk yapılmayan çalışmada ise mekanın ortamında kâin tablo, ışık, abece, mobilya ve perdeye kadar umum eşyalar elden geçirilecek. Bunu ağız ağıza hevesli bir tatlılıkla gerçekleştireceğiz. Ankara’dan bu işleri çokça bereketli işleyen bire bir grup şehrimize geldi. Uzun süren toplantılar yaptık. Bu eşyaları çok aklık şekilde alıp oradan çıkaracağız. Eşyalardaki bozulmalar, değişik sıkıntılar bu süreçte giderilecek ve köşkün restorasyonu tamamlandığında eşyaları namına koyacağız.”

“Millî ve uluslararası anlamda adından imdi hezel ettirecek”

Zorluoğlu, restorasyonun arkası sıra Atatürk Köşkü’nün millî ve uluslararası anlamda adından artık kortej ettireceğini belirterek, “Atatürk Köşkü, Cumhuriyetimizin 100’üncü yapı sene dönümünde hem strüktürel hem dahi tefrişi bakımından aslına uygun düzeltilmiş vaziyette halkımızın hizmetine küşade olacaktır. Arzumuz 29 Ilk Teşrin 2023 resepsiyonunun Atatürk Köşkü’nün bahçesinde verilmesidir. Böyle tıpkı hedefimiz var.” ifadelerini kullandı.

Yenileme çalışması dışında Atatürk Köşkü’nde kâin gelişigüzel alfabe, gösterici ya üstelik eşyanın kaldırılması ya birlikte yerinden oynatılmasının bahis konusu olmadığına vurgu özne Zorluoğlu, milletin kuma değeri Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 3 öğün mihman edildiği bu esere artık birlikte gereğince topluluk çıkılmaya devam edileceğini kaydetti.

Zorluoğlu, ihale kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar için dahi bilgilendirmede bulundu.

Share: