Atalarının Mehmetçik için yaptığı “seferberlik çöreği”ni depremzedelere gönderiyorlar

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine sınırlanmış Sarıbeyler Mahallesi’nden Çanakkale Savaşları ve Halas Savaşı’nda cepheye revan askerler amacıyla yapılan Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği, “asrın felaketi”ni etkili depremzedeler amacıyla üretilerek bölgeye gönderiliyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen; Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle bölgeye buyurmak amacıyla yapılan müzaheret çalışmaları, tekmil yurtta olduğu gibi Balıkesir’bile bile bitmeme ediyor.

Sarıbeyler’bile fahri kadınlar, iki aya kadar bayatlamaması dolayısıyla Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye giden askerlere yollanan seferberlik çöreğini bu kat depremzedeler için pişiriyor.

Kamu kurumları ve vatandaşların desteğiyle günde yaklaşık 3 bin skor üretilen ekmekler, yer sarsıntısı bölgesine ulaştırılıyor.

Çöreği üreten kadınlardan Fatma Erdil, AA muhabirine, 25 yıldır kendisine ilgili fırında kurs yaptığını söyledi.

Erdil, daha geçmiş Afrin’e giden Türk askerleri üzere da çörek pişirdiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Çöreğimiz, bayatlamadan durabilen tıpkısı yapıt. Gideceği yerde birlikte hüsran olmadan tüketilebilecek. Besleyen özelliğiyle birlikte ayran aramadan yiyebilecekler. İnşallah depremzedelerimize felah evet. Çöreğimiz zamanında Halas Savaşı’na gönderildiğinde ‘her susamı dualı’ namına bilinir. İnşallah deminden de dualarımızı ettiğimiz çöreklerimizi depremzedelerimize yolluyoruz. Bize maddi adına destekler dahi oluyor. Zaman üstelik güvenlik çalışanları maddi destek oldu. Çöreğimiz bayatlamadan kendisini kayırma edecek, inşallah oradakiler birlikte bozulmadan tüketebilecekler.”

Fırıncı halasına yardım etmek üzere Soma’dan geldi

Meliha Kişmiri de çörekleri zelzele bölgesine en bodur zamanda ulaştırmak istediklerini belirterek “Tanrı devletimize milletimize arıza vermesin. İnşallah hakeza bir keskin bire bir daha görmeyiz.” dedi.

18 yaşındaki Bedirhan Erdek, depremzedeler üzere çörek yapıldığını duyunca arkalama üzere Manisa’nın Soma ilçesinden halasının fırınına arkalama etmeye geldiğini bildirdi.

Hamur kesimi yaparak kadınlara arkalama ettiğini aktaran Erdek, “Depremin arkası sıra oradaki insanlar için çörek yapılacağını duyurduk. Hep gönüllü adına geldi.” ifadelerini kullandı.

Share: